yükselteç yardım ...

Başlatan bahdiyarusta, 27 Nisan 2013, 02:49:23

bahdiyarusta

hocam yüksek frekanslı bir yükselteç yapmam lazım bunu en basitinden bir transstör ile yapmaya çalıştım fakat anlamadığım bir nokta var ki . yükselteç yükseltiyor tamam ama çıkışa hoparlör değerindeki 8 ohm luk direnç i devreye sokunca osılaskopta genlığinin azaldığını görüyorum acaba bunu nasıl yapmam gerekli... yada çıkışta yuk yokken olçümüm doğru mu oluyor.
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Bu konu analog elektronikle ilgili ve ben bu konularda zayıfım. Bilen birisi cevaplasın.  Aslında teorik bilgime göre tek transistörle bunu yapman zor. Orada push-pull diye isimlendirdiğimiz bir kuvvetlendirme yapman gerekiyor. Biraz araştır istersen.
Ete

rexo

TR2 ve TR3 transistörleri devrede giriş sinyali olmadığında iletimde olamayan B sınıfı bir polarmaya sahiptir. TR1 ve T1 elemanları faz bölücü devreyi oluşturmaktadır. T1 transformatörünün sekonderindeki gerilimler birbirlerine göre ters polarmalıdır.

Sekonderinde tam bir alternans varsa TR2 transistörü alternansın sadece pozitif yarım saykılında iletime geçer. Diğer negatif yarım saykılında TR3 transistörü iletime geçer.

TR2 iletimde iken akım, T2'nin primerinin üst tarafından aşağıya doğru akar, TR3 iletime geçtiği zaman T2'nin primerinin alt tarafından akacaktır. Her iki yarım saykılda T2 transformatörünün sekonderinde birleştirilir ve giriş sinyilinin yükseltilmiş hali olan tam bir saykıl elde edilmiş olur.

R1 ve R2 dirençleri geçiş distorsiyonunu önlemek için küçük bir doğru polarma uygular. Bu distorsiyon, emiter-beyz arasındaki lineer olmayan karakteristik den kaynaklanmaktadır.

Bu devrenin avantajı giriş sinyal yokken çıkışdan akım akmmasıdır ve dolayısıyla veriminin çok yüksek olmasıdır.

bahdiyarusta

rexo:
bu devredeki bobin biraz sıkıntı hocam. bu şekıl trafosuz devre varmı
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

mg1980

Çok vardır da TBA810S data sheetine bakarsanız şeması var.Çalışan güzel bir devre .Kolay gelsin.mg1980