PWM ile %100 alamıyorum

Başlatan pehlivanson, 01 Mayıs 2013, 09:33:44

pehlivanson

Arkadaşlar yapmaya çalıştığım PWM uygulamasında çıkıştan belirli zamanlarda %100 yani 5V almak istiyorum ama max. 3.9V ölçebiliyorum hatam nerede acaba. CCs c kodum aşağıda.

setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,255,1);   Frekansım 244HZ
   set_pwm1_duty(1023);   Burada duty değeri olarak 1023 yazdığımda 5V almam gerekmezmi. 0 yazarsam 0V alabiliyorum. Fakat 5V elde edemedim.

halilgaliç

pr2 değeri hiç bir zaman duty değerinden fazla olamaz senin pr2 değerin 255 iken duty değerin 1023

pehlivanson

Halil hocam pr2 değeri dutyden küçük benim uygulamamda tersimi olmalıydı.

halilgaliç

duty pr2 yi aşamaz bu durumda senin verebileceğin en büyük duty değeri 255

pehlivanson

Halil hocam duty değerini 255 olarak ayarladım fakat çıkış gerilimi yine 3.94V geçmiyor. Acaba pwm de ölçü aletiyle tam 5v okunamaz diye birşey olabilirmi. Sonuçta kısada olsa gerilim 0a iniyor.

halilgaliç

simülasyonda dene bakalım yada elinde osilaskop varsa onla kontrol et.kodu at onada bakalım

pehlivanson

Hocam simulasyonda tam 5 V veriyor. Kod olarak henuz birşey yok. Yeni başlıycam ilk denemem olduğu için önce bir çalışmasına bakayım dedim.

F®T

ölçü aleti ile direk pic bacağından ölçüm yanıltır.pwm çıkışı filtre edildikten sonra sağlıklı ölçülebilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

pehlivanson

Peki arkadaşlar benim bir sorum olacak konuyu daha iyi anlayabilmem için. PR2 değeri okuduğum kadarıyla max 255 olabiliyormuş. Duty değeri içinde benim okuduğum kitap 10 bit max. 1023 olabilir diyor. Kafam karıştı. Duty> PR2 olamaz ise kitabın yazdığında bir terslikmi var yoksa ben gözden birşeyimi kaçırıyorum? Cevaplarınızı bekliyorum.

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.