16x2 lcd deki veriyi 40x2 lcd de göstermek.

Başlatan F®T, 08 Mayıs 2013, 20:16:24

F®T

bir kart üzerinde 16x2 lcd var.bu orjinal bir kart müdahale şansı yok.ben bu lcd ye gelen bilgiyi alıp 40x2 lcd göstermek istiyorum.bunun için ne gibi bir yol izlenmeli.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Karta müdahale şansın yok ise lcd ye giden bilgiyi nasıl alacaksın? 
Bu soruyu soruyorum çünki normal şartlarda bir ikinci işlemci kullanarak o bilgiyi alıp ikinci lcd de gösterme şansın var. Yalnızca data ve E ucunu paylaşımlı kullanabilirsin. Anlattığım kadar rahat olmayacak elbette ama denemeye değer şayet zorunlu bir durum var ise.
Hiç kullanmadım ama lcd de birde ekranı okuma imkanı olması gerek. Ekrana yazma işlemi bittikten sonra bu komut kullanılarak ekrandaki bilgi de okunabilir belkide. Bunların hepsi aynı lcd soketine yapılacak paralel bağlantı ile mümkün olur bunu yapacak durumun yoksa bir şey yapılamaz sanırım.
Ete

F®T

ete hocam selamlar.
karta programsal olarak müdahale edemiyoruz.ama 16x2 lcd fiziksel olarak müdahale edilebilir durumda.sadece 16x2 deki görüntülenen veriyi 40x2 de uygun formata getirip görüntülemek istiyoruz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Bir fikir vereceğim ama olasılığı tartışılabilir. Hiç denemediğim bir şey bu. Bir lcd data sheeti bulup (mesela lm016) ekrandan nasıl data okunur incelemek gerekir. Bunu başardıktan sonra
Sonra ikinci işlemci ile ekran bağlamtısına paralel bağlantı yapılarak  ekrandaki bilgi stabil olduktan sonra ekran daki bilgi okunarak asıl kendi ekranınıza istediğiz formatta aktarmak gerekir.

Bu iş belkide yalnızca data bitleri okunarakda yapılabilir ama epeyce karmaşık bir işlem olur ki içinden çıkılabilirmi bilemiyorum. Açıkçası benim gözümü korkuttu. Değecek bir şeymidir bilemiyorum

Önceki mesajımda olur gibi gelmişti ama şu anda düşünüyorumda pekmolasılık göremiyorum.
Zira enable ucunu alıp ikinci işlemciden geçirince birinci işlemcinin verdiği emirleri uygulamak zorlaşacakmlcd açısından. Skıntılı bir işögibi geliyor bana. Biraz daha düşüneyim bir şey bulursam bildiririm.
Ete

F®T

hocam şöyle yorumlar var.16x2 lcd ye veri yazıldıktan sonra R/w ucu okuma pozisyonuna alınıp 16x2 nin raminden datalar data uçları  yazan sistemden ayırılıp ,dataları okuyacak  okuma kartı ile okunur.bu şekilde olurmu.olursa ramdan alınan veriler nasıl bir adreste hangi değer nasıl alındı gibi kafamı kurcalayan sorunlar oluyor.dediğiniz gibi baya karışık bir durum olur heralde.en iyisi yolun başında iken vazgeçmek.

ete

RW bacağının okuma işi için gerekli olduğunu biiyorum. Bu bacak high olduğunda okuma yapıyorsun ama nasıl işte onu gerçekten bilmiyorum. Bu yüzden bir data sheet incelenmeli demiştim.
Ete

F®T

biraz daha araştırmam lazım.hocam teşekkürler.

Mucit23

Ekran sürekli guncelleniyorsa bu işlem pek mümkün olmaz Ana işlemcinin biraz müsade etmesi gerekir yani en azından 5-10 ms lcd yi rahat bırakacak ki biz o süre içerisinde lcd yi okuma moduna alıp bilgileri çekelim. Olabilir görünüyor ama hattı iyi analiz etmek lazım
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/