Picbasic Yardım

Başlatan alien876, 09 Mayıs 2013, 05:30:38

alien876

Merhaba herkese kolay gelsin ustalarım ben pic programlamaya yeni başladım bir yerde takıldım yapmaya çalıştığım TL fiyatı butona basıldıkca arttırmak ve diger butona basldığında azaltmak  örneğin

2.40
2.41
2.42
yada
2.42
2.41 şeklinde 2.99 olunca 3.00 geçmesi 1.5 ile 5.00 arasında olucak ben 9saattir uğraşıyorum beceremedim :-[ yardımcı olursanız sevinirim

ete

Basic de yol alabilmek için programı önce kelimelerle ağzınızla yazın. Sonra onu program kodlarına dönüştürün. Bakın bu örneği öyle yapalım şimdi. Ne kadar kolay olacağını göreceksiniz.
-önce artır butonuna basılmışmı bak. Basılmış ise sayı değerini bir artır
- sayı 300 i geçmişmi kontrol et geçmiş ise onu 300 de sabitle.
- azalt butonuna basılmış ise sayı değerini bir eksilt
- sayı sıfırdan küçük ise sıfıra eşitle
-sayının son halini ekrana yazdır. Yazdırıken sayı değerini 100 e bölerek tam sayımkısmını 1 karekter olarak yaz , peşine bir adet vir gül koy sonramonun peşinede sayının 100 e bölündükten sonra kalan kısmını yani Mod100 işleminden kalanı yaz.
-100 ms tuş gecikmesi ver
- yeniden başa dön ve aynı şeyleri tekrarla

İşte istenen bu kadar. Tamamen ağzı ızle kelimeleri kullanarak yazdık.
Şimdi programa dönüştürelim. Sayı değeri 255 i geçeceği için word tipinde olmalı. Değişkenimizi
Sayı var word şeklinde tanımlamış olalım.

Tusbak:
If artır=0 then
   sayı=sayı+1
   If sayı>300 then sayı=300
Endıf

If azalt=0 then
   Sayı=sayı-1
   If sayı=65535 then sayı=0
Endif
Pause 100
Lcdout $FE,$C0,"Sayı: ", dec1 sayı/100,",",Dec2 sayı//100
Goto tusbak.
Hepsi bu kadar. Tabiiki işin içinde başka varyasyonlarda olabilir.
Mesela tuşa basıldıktan sonra bırakılması beklenebilir. While artır=0:wend şeklinde.
Şimdilik aklımambu geldi.
Ete

alien876

Ete ustam Allah razı olsun tam istediğim gibi oldu ustam senin dediğin gibi sesli düşünerek kendi kendime söylüyorum ama iş kodlamaya gelince yapamıyorum  :-[ ustam sana zahmet vermessem birşey daha soracağım 16f877 kullanarak adc ile pot değerini okuyorum ve lcdye yazıyorum ama kalibrasyon eklemek istiyorum diyelimki alt ve üst değer kalibrasyon yapıcam örneği pot minimuma aldım 0 olmalı ama değer hala 3 bunu menüden 0olarak kalibler etmek istiyorum  maximum değer içinde yapmak istediğim o anki okuduğu değere göre kalibre etmek çünkü min değer değiştiği için max değerle arasında fark oluşacak ve maximumda gerçek  değeri göremiycem ustam inş saçmalamamışımdır bunu yapmak senin için kolaydır ama ben düşünmekten beynim sulandı yardımcı olabilirsen sevinirim kolay gelsin

ete

Sorduğun şeyi anlamak için müneccim olmak lazım. Anlamadım anlamadığım şeye de cap vermem imkansız.
Ete

umiter

Sayın  alien876;

Öncelikle devrede kullandığınız POT un değerini bir digital/analog multimetre ile kontrol ediniz bakın, ölçe cihazının OHM/direnç ölçme kademesine alıp POT un iki ucunu ölçü aleti problarına bağlayınız sonra POT en üst kademeye çeviriniz be ölçü aletinde POT değerini kontrol ediniz. Benzer işlemi POT un en düşük kademeye alınız orda okuyacağınız değer sebebiyle ( normalde 0 ) ADC çevrimi 0 konumunda iken bir değer LCD ye aktarıyor olabilir.

Saygılarımla.
Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.