C

PICKIT2 klon arızası

Başlatan cevat, 13 Mayıs 2013, 00:26:47

serseried

Alıntı yapılan: cevat - 13 Mayıs 2013, 00:26:47
Erol hocam merhaba,

2 tane pickit2 klon programlayıcı hazırladım.

Devrelerin genel bir arızası var. Pickit2 programı açılırken zif soket üzerindeki denetleyiciyi tanıyor, eskiden bellekteki kayıtlı program varsa, onu da okuyor... entegreye,  yeni bilgi yazılamıyor. ERASE komutu da çalışıyor. Silme işlemleri  gerçekleşiyor.
Denetleyicilerin hangisini programlamak istersem,  VERIFY durumunda " Error: programming failed at program memory address 0x00000 "
hatası veriyor. Denetleyici üzerine bilgi yazılamıyor. 2 devrenin ikisi de aynı hatayı veriyor... Sorun nereden kaynaklanmış olabilir.
Sorunu 2 gündür uğraşıyorum, gideremedim, malzeme arızası değil, soğuk lehim durumu da yok. ( tüm lehimleri yeniledim )Şemada gösterilen 1N 4148 'i de değiştirdim, yerine schottky BAT85 kullandım.
Pickit2 şema+pcb+hex dosyaları http://dl.dropbox.com/u/31699276/ARCHIVOS%20BLOG%20PALMA/pickit2_clone.zip

Sorunun giderilmesi yönünde, bir öneriniz  olabilir mi? veya önerebileceğiniz ZIF soketli+ ICSP bağlantılı, 3V3- 5V seçenekli, pickit2 klon devresi var mı?
Erol hocam şöyle sorunsuz çalışan bir devre bulamadım. Bana mı denk gelmiyor, nedir anlamadım. 3-5 tane değişik, değişik programlayıcılar hazırladım; sıkıntıları bitmiyor.
Önerilerinizi bekliyorum,

İyi çalışmalar, kolay gelsin...
bu devredeki transistörleri söylermisiniz lütfen

ete

Anlattıklarına bakarsak muhtemel 2 sorun var demektir. Birisi 13,3 v dolayında olan programlama voltajını devrelerin üretemiyor yada kullandığın işlemciler arızalı. Başkada bir sebep aklıma gelmiyor tabiiki gerek pcb de gerekse montajda bir hata yapmadığını varsayıyorum.

Benim kullandığım programlayıcı şemasını verdim . 4-5 tane yaptım bundan hiç birisinde sorun yaşamadım. Tek kusuru 3,3v alternatifi yok. Hiç de lazım olmadı. Olsa zaten gider orjinal pickit2 yada pickit3 alırdım. Çünki voltaj alternatifli olanların hepside sorunlu çok kritik yerler ve malzemeler vsr devrede orjinal malzemeleri kullan hiç sorun olmaz. Mikrochip devre şemasınıda vermiş geriye onu yapmak kalıyor aslında ama muadil malzemelerle devre bir yere kadar çalışabiliyor ancak.

Ete

serseried

ete hocam senin verdiğin devre elemanları malesef smd olarak burada yok ancak getirtmek gerekiyor. bana malzemesini kolay bulabileceğim bir proğramlayıcı lazım. çokda profesyonel olmak zorunda değil başlangıç olarak bana. sizin verdiğiniz devreyide isteyen arkadaşlara yaptırmayı planlıyorum.

serseried

transistörleri şemada verilen 2n 3904 ve 2n 3906 aldım bakalım umarım çalışır