PWM ile DC motor kontrolü

Başlatan _MeRKeZ_, 17 Mayıs 2013, 12:49:05

_MeRKeZ_

Arkadaşlar pic 16f877 ile pwm aracılığıyla dc motor kontrol etmek istiyorum ancak motorların hızı biraz yavaş kalıyor. Bunu nasıl arttırabilirim?

ete

Detay az olunca yine tahmin yürütmek zorunda kalıyorum.
Kullandığın motor sürücüsü 600 ma akım verebilir. Motor dönebildiğine göre demekki sürücünün kapasitesi sınırlarında bir akım çekiyor. Ancak çekilen akım 600 değilde 700 ma dolayınd aise bu hıza etki edecek ve motor istenen devirde dönmeyecektir.
Bu nedenle motoru sürücüsüz 9V vererek ve yeterli akımı sağlayarak bir çevir bakalım nasıl dönüyor.
Şayet yeterince hızlı dönüyor ise sürücünün akımı yetmiyordur.

Şayet yine aynı hızla dönüyor ise o zaman motorun devri zaten o kadardır tabiiki motor gerçekten 9V luk bir motor ise. Değil ise voltajı artırmak gerekir.
Bana kalırsa önce ayarlı bir güç kaynağı ile motora direk voltaj vererek hangi voltajda istediğin devire çıkıyor bir bak.
Aynı zamanda akım kontrolüde yap. 600 ma den fazla akım çekip çekmediğini kontrol et. Çekiyor ise başka bir sürücü kullan. Mesela LMD18200 gibi.

Ete

F®T

dc motor sürücü entegresinin beslemesi olan 9 voltu yükselt.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

_MeRKeZ_

Ete hocam,

Çizgi izleyen robot yapacağım. Döndürmek istediğim, oyuncakların içinde çıkan ufak, dişli kutulu motorlar. Sorun, motorların çok hızlı gitmesi nedeniyle arabanın çizginin dışına çıkıyor olmasıydı. Ben de bu sorunu çözmek için motorun hızını ayarlayabileceğim bir devre kurmak istedim. Şu an motorun dönme hızında sıkıntı yok. Simülasyonda E girişlerine (gerçek devrede bu E girişleri cny70'den gelen sinyallerin opamp ile güçlendirilmiş hali oluyor.)1 geldiğinde motorlar duruyor, 0 geldiğinde çalışıyor, ancak devre üzerinde motorlar sürekli çalışıyor. Sıfır geldiğinde daha da hızlanıyor, ayrıca birlikte çalışırlarken de hızları aynı olmuyor. Son olarak da pwm ayarını yaptığım A girişlerindeki butonlar bir işe yaramıyor.

Devrenin ilk kısmı ise aşağıdaki gibi. Isis'te cny70 bulunmadığı için onu şemada gösteremedim. Aşağıdaki devreden iki tane var. Opampların çıkışını her bir E ucuna (E0 ve E1) bağlıyorum.

F®T

motor hızlarını düzelttinmi?nasıl.?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

_MeRKeZ_

Sürücünün 8.bacağını 9 Volt'a bağlayınca daha iyi çalışıyor

F®T

8 besleme zaten voltaj bağlı olmalı 9 da enable ucu buna direk vermemen lazım.direk verince dönmesi için yetki vermiş oluyorsun 9 nolu aynı ucu  bide picten göndermişsin.neyse c bilmem ama şu ifadede giriş hangi seviyede ise aktif oluyor.giriş sıfır oluncamı olacak yoksa 1 oluncamı olacak tuhaf geldi.yada tanılanmamışsa çıkış saçmalayabilir.

pwm lerde i değişkenini ikisindede aynı kullanmışsın.bu sıkıntılı değilmi?

_MeRKeZ_

Hocam,

Motorun hızının istediğim düzeyde olması için 1 ve 9 bacaklarına pwm veriyorum. Doğru değil mi? Ya da başka bacaklara mı vermem gerekiyor? Sıfır geldiğinde çalışacak

F®T

pwm uçların aynı değişken ve aynı hız çıkışı oluyor değişkenlerin farklı olup farklı hızlar oluşması lazım değilmi.

_MeRKeZ_

Hızı iki butonla benim kontrol etmem ve ayarladığım hızın iki motor için de aynı olması gerekiyor

F®T

nasıl olacak aynı değişkeni iki butonla değiştirip çıkışa aynı hızı veriyon . o zaman tek pwm kullan iki motorada ver

F®T

şemada 16 nolu ucu açıp 5 volta bağla 8 nolu uç 9 voltta kalsın.

ete

Hız PWM sinyali ile alakalı olmayabilir. Motorlar aynı voltajda farklı davranıyorlardır. Aslında iki PWM vererek bunu çözebilirsin. Yeterki bir birinden %kaç fazla duty istiyor onu keşfet. Böylece yavaş olana standart bir fark dutys verirsin ikisi eşitlenir.

L293D de PWM sinyali enable bacaklarından verilir yaptığın doğru değiştirme.

Ete

F®T

Alıntı yapılan: F.T - 18 Mayıs 2013, 16:39:17
şemada 16 nolu ucu açıp 5 volta bağla 8 nolu uç 9 voltta kalsın.

ete hocam sıkıntısı burdan gibi.

ete

Doğru Tespit. 16 nolu bacak +5V ta bağlı olması lazım. Motor besleme voltajı ise 8 nolu bacaktan girecek yani 9V.

Ete