PWM ile DC motor kontrolü

Başlatan _MeRKeZ_, 17 Mayıs 2013, 12:49:05

_MeRKeZ_

Şu an her iki PWM'de aynı. Tek çıkış almakla bunun arasında bir fark olmaz sanırım? 16.bacak devrede 5V'a gidiyor orada yanlış olmuş kusura bakmayın. 5V'luk beslemeyi 9V'luk pilin değerini -7805 kullanarak- düşürerek, 9V'luk beslemeyi ise aynı pilin artısından alıyorum. Bir sorun teşkil eder mi? Ete hocam o farkı tespit edip doluluk oranına aktarmak nasıl mümkün olur? Çıkışları aynı entegreden alıyorum özellikleri aynı olan motorlara nasıl farklı akımlar gidebilir ki?

ete

Böyle çok motor gördüm. Aynı özelliklere sahip motor aynı besleme ile farklı hızlarda döner. Birinde 1 cm tel eksik sarılsa devirde fark ediyor. SOnuçta motora verilen duty değerini değiştirerek eşitlemeyi sağlayabilirsin. Mesela birine %75 diğerine %76 verirsin olur biter.

C dilinde bunu nasıl yapılıyor sen bileceksin artık.

Ete

_MeRKeZ_

Ete hocam,

L293D entegresini değiştirdim şu an devre daha düzgün çalışıyor ama bu sefer de iki motor aynı anda çalışmıyor. Hafif bir sürtünme sesi geliyor. Ben de pil yetersizdir diye düşündüm ama normalde pil motorları uçuruyor. Acaba entegreyle ilgili bir sıkıntı mı yoksa iki motor için iki entegre mi kullanmalıyım?

F®T

beslemeni güçlendir, ne demiştik pwm ler aynı değişkenle çıkış veriyor i değişkeni.her kanalın değişkenini ve artırma azaltma girişlerini farklı yapacaksın.atıyorum ikl başlangıç değerin %50 duty olsun çizgi dışına çıkanı artık ne yöne gidiyorsa artırır yada azaltırsın hangi motor ne kadar azaltılır ne kadar çoğaltılırda araba çizgiye girer sen belirleyeceksin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.