D

kapasitör hızlı şarj etmek

Başlatan doddorap, 24 Mayıs 2013, 19:10:58

doddorap

kapasitörü hızlı şarj etmek istiyorum bir yolu varmı? örneğin 1000uF ı 30 saniyede 300V şarj ediyorum  bu süreyi düşürmek için ne yapabilirim

ete

Herhalde akımı artırman gerekir.

Ete

doddorap

akımı artırmadan yapmak istiyorum

F®T

Biraz zor bir şeyden bahsediyorsun.akımı sınırlarsan şarj süresi artar.akımı artırırsan süre azalır.akımı arttırmadan süreyi kısmak büyük bir gelişme olur.başarılar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Akımı artırmadan yapmak için yeni bir keşifte bulunman gerekiyor. Keşfini bekliyoruz.
Ete

F®T

eğer bu bir düşünce ise gerçekten güzel.keşke olabilse.olursa süper kapasitörü bizde görürüz. ;)

Süper iletkenler elektriği sıfır dirençle iletiyor ve verilerin akışımı kolaylaştırıyor.
Süper sıvılar sıfır akıcılıkla duvarları dikey olarak tırmanabiliyorlar. Peki ya Süper kapasitörler? Kapasitörler genelde batarya kapasitesi ve şarj süresi arasında bir denge sağlamaya yararlar. Ancak Japonya Tohoku Üniversitesinde geliştirilen süper kapasitörler zeolit şekilli karbon içinde elmas şekilli nanoporlar içeriyor ve bu dengeyi en iyi seviyeye çıkarmaya çalışıyor. Yani dakikalar içinde şarj olan cep telefonları veya uzun süre seyahat edebilen elektrikli araçlar mümkün olabiliyor. Ancak bu yeni teknolojinin ne zaman hayata geçeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

Intel Awards Winner 2013 - Eesha Khare
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

doddorap

mosfetle daha hızlı şarj etmemiz mümkün

F®T

mosfet nasıl bir şey ki hızlı şarjı sağlasın.veren değil alanın razı olması lazım ;D.şarj edecek olanda benim yapım bu bu olursa bu olur. bu olursa bu olur diyor.kapasitörün karekterini bozmadan bu denilen olayı yapmak zor.yada yeni karektere sahip bir kapasitör üretmek lazım. :)