mesafe ölçümü

Başlatan Hattuşa, 31 Mayıs 2013, 11:20:43

Hattuşa

slm arkadaşlar ortalama 20 metre mesafeyi ölçecek sensör ne olabilir. nette gördüğüm ultrasonıc bazı sensörler 4,5 -5m yi geçmiyor. bir fikri olan varmıdır?

pwm.c

Lazer metreler var ama sensörü bulunur mu onu bilmem.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Hattuşa

Alıntı yapılan: pwm.c - 31 Mayıs 2013, 16:49:58
Lazer metreler var ama sensörü bulunur mu onu bilmem.

hocam 3-5 m için nette bolca ultrasonic veya IR tipleri var, ama iş 15-20m olunca bilgi bulmak zor, sevdiğim bir abim bana ancak radar tipi mesafe sensörleri var demişti ama endüstriyel bir malzeme olduğu için oldukça pahalı bir sensör sanırım

Hattuşa

s.a. arkadaşlar
malum ramazan münasebetiyle bir rehavettir çöktü gitti, benim gibi amatörlerin tam yatma zamanı, ne var ki sayılı gün cabuk bitiyor herneyse...
ramazandan önce bir arkadaşım ekteki şemaya ait devreyi bana verdi, amaç mevcut mesafenin artırılmasını sağlatabilirmiyiz? amaç araştırmak ve olabilirliği konusunda fikir sahibi olmak, piyasada daha uzun menzilli alıcı verici modüller mevcut ama biz elimizdekinin mesafesini artırabilirmiyiz. mevcut olan 3,5 m civarında bir ölçümü yapabiliyor.

gelelim merak ettiklerime;
1.malum alıcı ve verici için piezo kullanılmış, bu piezoların içerisinde kuvars mevcut ve titreşim mantığı ile çalışmakta (en azından ben öyle sanıyorum), piezo belli bir basınçla çalışıyor, söylemek istediğim TX katını daha güçlü bir sürücü devresi ile sürmüş olsak sesi daha uzağa iletemeyiz mi?

2. alıcı katında RX piezo girişini BF245A gibi tranzistorla karşılayıp daha hassas bir alıcı yapabilirmiyiz.

sizin fikirleriniz doğrultusunda bir şema oluşturup denemek istiyorum. neler önerirsiniz?

est32

hassasiyet olayına bişey söyleyemem ama yüksek çıkışa da hoparlör dayanamayabilir.
daha fazla hoparlör veya güç desek bu sefer de ses logaritmik artış gösterir ki hesap değişir diye düşünüyorum.

Hattuşa

Alıntı yapılan: est32 - 30 Temmuz 2013, 22:15:11
hassasiyet olayına bişey söyleyemem ama yüksek çıkışa da hoparlör dayanamayabilir.
daha fazla hoparlör veya güç desek bu sefer de ses logaritmik artış gösterir ki hesap değişir diye düşünüyorum.

ustam size katılıyorum, TX de gönderme mA dolaylarında belki A olarak değilde basit bir tranzistorle 100-200mA dolaylarında sürsem ne olur diye düşündüm, ayrıca hesabın değişeceği aşikar zira bulduğum bir dosyada ;
Dalga boyu
1 Hz.de                344.00 m
100 Hz.de            3.44 m
10000 Hz.de        0.0344 m (3.44 cm); 

Sesin yayılma hızı
20 C   havada         344 m/s 
30 C    suda            1494 m/s   
             çelikte          5000 m/s  dir. 

Sesin dalga boyu formülü:

&(metre) =  V (340 m/sn) / f (Hz)  [8]

denmektedir, gerçi bu kısmı deneme yanılma ile bir formul şekline alabilirizde, bahsettiğim PDF dosyasını ekliyorum.