DS 1307 HATA YAPIYOR

Başlatan F®T, 01 Haziran 2013, 18:05:14

F®T

Arkadaşlar resimde göreceğiniz üzere lcd ekran ile  ve rtc de birbirine karışmış rakamlar var.simülasyon başladıktan hemen sonra bozulup düzeliyor ve kısa bir süre sonra bu hali alıyor.sebebi ne olabilir.lcd de saat 45:165 tarih 45/25/1

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Bu bir isis sorunu olsa gerek. Zaman zaman benimde karşıma çıkıyor bu sorun. Sebebinide şöyle buluyorum. Çok sok şekilde rtc yi okumaya çalışınca oluyor genellikle. Çözüm olarak iki okuma aradına en azından 600-700 ms lik bir zaman koymak gerekiyor. Sık Rtc okuması yapılırsa saniye değişimi yavaşlıyor araya gecikme koy değişimler normale dönüyor. Ama dediğim gibi olay simulasyonla alakalı olsa gerek. Bu konuda başka tecrübesi olan varsa yazsın lütfen.
Ete

F®T

Suan duzeldi.direncleri analogtan dijitale aldim.suan normal calisiyor.hocam
fakat 16mhz normalken 64mhz de lcd de karman corman karekterler cikiyor.buda isismi yoksa
programsalmi acaba
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

64 mhz rtc nin haberleşme protokolü için çok hızlı gelir. I2C hanerleşmesi en fazla 400 khz hızda yapılır. Yanlış hatırlamıyorsam define komutları ile yavaşlatma emirleri veriliyor idi denemek lazım.
Ete

F®T

ete hocam,

DEFINE LCD_DATAUS 255       'Data delay time in us

bu şekilde datayı geciktirdim 64 mzh de karekterler oturdu.fakat 255 ten fazla veremiyorum.yinede lcd menuleri tamamen okunaklı geliyor sadece 1 yada 2 karekter kayıklı oldu.heralde değişken byte tanımlı bunu biraz daha 400 gibi verebilsem sorun tam çözülecek.

ete

Sorun LCD de ise iki tane gecikme komutu vardır.
DEFINE LCD_COMMANDUS 2000     ' LCD komutlari arasinda bekleme suresi
DEFINE LCD_DATAUS 50                   'data gecikmesi yaratır.
bu iki değer ile oynayarak uygun bir şey yakalamaya çalış bakalım.

ete