16F628 Yardım

Başlatan alien876, 07 Haziran 2013, 22:19:08

pwm.c

her iki bağlantıda uygun olabilir ancak opamp ile yüksek hızlı mosfet sürülemiyor. bu S-G iç kapasitesinden kaynaklı bir durum. dikkat ederseniz mosfet sürücülerinin çıkış port akımları büyük oluyor.
düşük frekanslarda sürüm yapılacaksa opampı alternatif yöntem olarak tercih ediyoruz.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

F®T

Kapama anındaki gate deşarjı opampla sağlıklı olurmu.ayrıca gate direnci gerekmezmi.bana görede tlp 250 serisi bu iş için daha saglıklı olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

Osilaskop ile kontrol ettiğimde PWM sinyalindeki tüm parazitleri önlüyor ve tam negatif ile tam pozitife çıkabiliyor.

LM324 kullanırsanız herhangi bir sıkıntı olmadığını göreceksiniz.

Gate direnci elbette gerekecek. 50R bir direnç yeterli gelmektedir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

F®T

sinyal temiz ise sorun yok fakat akım ile ilgili ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağına dikkat etmek lazım.yüksek akım gerektiren uygulamalarda devreye transistörle ekleme yapıp sürmek  lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

alien876

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ben bir türlü  pwm kontrolünü beceremedim simülasyonda çalışyor ama devrede çalışmıyor yine kodlarda bir hata yapıyorum ama bulamadım F.T ustam fazla akım ihtiyacım yok yazıcılardan çıkan küçük motorlardan kullanıyorum irf840 elimde olduğu için onu kullandım elimde mj11015 ve 12n60 var bunlardan birini kullanabilirmiyim

F®T

12N60 kullanabilirsin.fakat gate iletimi için 10 volt gerekiyor.burda tetiklediğin gate voltajı düştükçe mosfet iletimi zayıf olur ve az bir akım akıtsan bile drain ve source arası gerilim yüksek kaldığından aşırı ısı oluşur ve  mosfet kütler.aslında direk işlemci çıkışında genelde sorunsuz olarak kullanılan ırfz44n tavsiye ederim.5 volt için daha uygun.tabi ciddi uygulamalarda arkadaşların dediği devreler veya mosfet driver ıc lerden kullanman daha iyi olur.