G

Dc 12V Ac 220V Sinüs İnverter SG3525 Bir kaç eksik yer kaldı.

Başlatan gs1991apo, 11 Temmuz 2013, 15:40:37

ete

Malzeme aynı üreticisi farklı olsa gerek. Sıkıntı olmaz.
Ete

muhammed1994

Usta bi sorum daha olacak(belki gereksiz).Isı diyotu yerine 1n4148 olur mu?Ve bu diyotun anotu ve katodu nasıl ve nereye bağlanacak?Şemada bulamadım

ete

Orjinali 1S... diye başlayan bir diyot. 1N4148 de olabilir. Ama emin değilim. Bildiğim pek çok diyot ısı sesnörü olarak kullanılabiliyor.
Şemada LM393 ün altında gösterilmiş Isı sensörü diye yazıyor üzerinde sol taraf çizgili tarafı olacak unutulmuş sanırım. Ztaen o hat entegrelerin + beslemelerine bağlı belliki + hattı. Kondansatör tarafı ise negatif tarafı yani katod olması gerekir.

Ete

muhammed1994

Usta bi sorum daha olacak.Buzzerin + sı ve - si nasıl bağlanacak?şemada göremedim

ete

Buzzerin artısı eksisi olmaz (kendinden osilatörlülerde olur) rastgele bağla
Ete

muhammed1994

Ustam uzun bir aranın ardından selamun aleyküm.Devreyi yaptım fakat kısa devre uyarısı veriyor.Ve lm 393 çok ısınıyor.Buzzer de ötüyor.Tüm kontrollerimi yaptım.Sizce neden olabilir?

ete

Bir çok şeyden olabilir. Gerçekten bir fikrim yok.
Şemada Lm393  devresini incelemek gerekir.
Ete

muhammed1994

Usta lm324 takılıyken buzzer ötüyor ve led yanıyor.Lm 324 ü çıkardım.Daha sonra yeşil led yandı fakat trafo taraflarından ses geldi.Yani lm324 tarafı çalıştırmıyor.100k lık ve 5k lık potu oynatıyorum yine çözüm olmuyor.Bi fikriniz var mı?Kısa devre yok kaç kez kontrol ettim

Burak

Kısa devre yoksa ısınmanin sebebi entegre veya baska elemanlarin ters takilmis olmasi olabilir ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

muhammed1994

Usta devreye baktım.Lm 324 ü çıkarıp gerilim verince devre çalıştı ama çok sesli idi.47 ohm ile sürülen transistörler arızalanmış.Sigorta da attı.Bu şekilde 324 ün neden çalıştırmadığı da anlaşıldı.Peki bundan sonra ne yapmalıyım?

muhammed1994

Devenin en en son halini 5.sayfada paylaştım.transistör yönleri tekrardan elden geçti.

ete

Bu devreyi ilk yapışta çalıştıran bir kişi olarak ne yapman gerektiğini söylemek benim için gerçekten zor. Devre çalışıyor ise , şema doğru ise ve senin devren çalışmıyor ise ya malzemelerinde bir terslik var, ya baskılı devrende bir kusur var yada montajda bir teslik var. Bu üçünden biri sorun çıkartıyordur ve bunu uzaktan bulabilmek neredeyse imkansız. Her şey elinde olduğuna göre sen bulacaksın sorununu.
Ete

muhammed1994

Usta yorumun için teşekkürler.Devreyi yeniden bastım.s 9013/9014 c2482 transisitörlerinin yönü yanlışmış.dün eca vrtdisk 2009 u indirip ordan transistörlere baktım.yönü yanlışmış.Şu anda yeniden yapım aşamasındayım.önceki devrede lm 324 ü çıkarıp çalıştırınca 50n06 lardan 3ü arızalandı.Ustam bitirince resimli mesaj atacam.dün baskı devrede transistörlerin yönünü değiştirip 5.sayfadaki.mesajıma ekledim.Hayırlı cumalar.Bide ustam 50n06 ların muadilini ararken hangi kriterlere bakmalıyım?iç direnç en fazla kaç olmalı

muhammed1994

Bide 50n06 nnın muadili için irfz44 buldum fakat 35a ya kadar dayanabiliyor(muş).50n06 lardan tam yükte kaç amper yük geçiyor?

ete

Normal şekilde uygun bir trafo sardın ise çekilecek akım 200watt/12V=16-17 A civarındadır. Bu akım devreden çekilecek akıma da bağlı olup bu maksimum seviyedir. Ancak dorğu bir trafo sarmadın ise trafo primer sargısı bildiğin kısadevre bir tel gibi davranır ve devreden akü kapasitesinin tamamının çekilmesini sağlar.
İlk bağlamada peak denilen anlık akım çekmeyide göz ardı etmemek lazım. Bu 30A ler dolayına veya biraz daha fazlasına bile çıkabilir. Kullanacağın transistörlerin bu akımlara dayanabilmesi gerekir.

Ete