seri iletişim Hyper terminal sorunu

Başlatan pwm3434, 12 Temmuz 2013, 15:21:39

pwm3434

ustalar  bakarmısınız  kodları ve hyper  terminal ekran görüntülerini ekledim.
pıc ten  datayı gönderince  hyper terminal sayfasında  görünmesi gereken data yerine değişik değişik alakası olmayan karakterler görünüyor. bu hyper terminal  ekranına klavyeden yazı da yazamıyorum

ete

Hyper terminal ile pic haberleşme parametreleri aynı olması gerek. Aynımıdır. Garip karekterler genelde fark olduğu zaman ortaya çıkar. Hyper terminal default değerleri 9600 baud ve 8N1 şeklindedir. Ya pic i buna uydur yada hyper terminale sağ tıklayıp pic deki parametreleri orada düzeltmelisin.
Ete

pwm3434

hocam  şimdi  bende buna  bakıyordum.dediklerinizi  yapmıştım.elimde  altaş  yayınlarının  pic basic pro ile  pic  programlama  adında bir  kitaba  bakıyorum   bazen.bu  kitap RS232  yerine 1K lık  bir  direnç ilede  pıb  pc  bağlantısının  yapılabildiğinden  bahsediyor  bende  bu   şekilde  deniyorum  hocam   sorun  buradan  kaynaklanabiliyormudur.formlarda deniliyorki  bu  şekil  bağlatı yapılırsa sadece pc nin rx  pinin  kullanılabileceği  söyleniyor.

ekteki resimlerde hyper terminal ayarları resimde en alttaki  seçenek olan  akış  denetimi yok  yaptım  donanımmı olmalı acaba.diğer formlardaki gördüklerimde  seceneği donanım  yapanlarda var. ascii ayarlarında  da  değişiklikler  yapmışlar.

pwm3434

hocam  şu anki  bu  mesajımın ekindeki  D9-pin isimli  pinine  bakarmısın  bu pin numaralandırma  doğrumudur.hocam  eğer  bu  resim  doğruysa  bağlantımda  yanlış  sanırım  şuan  bu  resime  göre pc rx 4   ve gnd 1  no lu  pinlere bağlantı  yapmışım. yani seri port isimli  olan resme göre  bağlatı  yaptım.  hangi  resim  doğru  hocam

ete

Anlaşılan gerçek devrede deneme yapıyorsun.
9 pin fişlerde erkek dişi farklıdır dişi fişde 1 numara ensağ üstte , erkek fişde ise en sol üstte yer alır.
Verdiğin resimlerde tx ve rx pinleri gözüküyor. Gmd olarak da 5 nolu pini kullanabilirsin başka şey gerekmez. Yalnız bir çok kez söyledim. Pic TTL standardında çalışır high=+5v. Low=0v tur.
Pc Rs232 portunda ise high=-10v.  Low=+10v tur. Bu hali ile pic ile pc anlaşamazlar. Bu nedenle atada çevirici gerekir. Buda max232 entegresidir. Çevirici dışında transistörlü bir takım çeviriciler mümkün ama bana göre gereksizdir. Doğrusu ne ise o yapılmalıdır.
Ete