kare dalgayı sinüs e çevirmek

Başlatan mustafa, 18 Temmuz 2013, 21:17:07

mustafa

Merhaba arkadaşlar ;
Pic in ürettiği kare dalgayı sinüs e çevirmeye çalışıyorum. Bunun için pic in pwm çıkışına çeşitli filtreler koydum. R ve C den oluşan filtre ile testere dişine benzer bir dalga elde ettim . Ancak tam sinüş elde edemedim. Bunun için pwm çıkışına nasıl bir filtre koymalıyım veya başkaa bir yöntem varsa bu yöntem nedir. Açıklarsanız sevinirim. Örnek olması için ekte basit bir devre ve programı ekliyorum incelerseniz sevinirim. Hayırlı Ramazanlar.

Elzemefe

Hocam  amaç tam olarak ney bilmiyorum ama kare dalgayı tam bir sinüs e benzetmek biraz zor  çeşitli
filtrelerden geçirmeniz gerekiyor olsa bile verimli olmuyor.. spwm metadu ile kare dalga çıkartıp sinüs elde
edebilirsiniz

Elzemefe

http://etepic.com/index.php?topic=231.0
hocam bu linke bir bak ama elimdeki dökümanı bulamıyorum
bulunca hemen paylaşıcam

mustafa

merhaba Elzemefe ;
burada yapmak istediğim yüksek güçlü dc enerjiyi yine yüksek güçlü ac enerjiye çevirebilmek. bunu da H köprüsü ile yapmak istiyorum. H köprüsünde normalde motor bağladığımız yerlere uygun bir filtre yaparak orada oluşan kare dalgayı sinüs e çevirmek istiyorum. Burada ben bdx serisi transistörler koydum ama igbt  veya tristör olabilir yüksek güçlerde. Burada merak ettiğim böyle bir filtre nasıl tasarlanmalıdır. Teşekkür ederim.

medes

sinus üreteci ile ilgili çalışmaları araştırır isen doğruyu bulursun google'ye ( sinyal jeneretörü cd4051 pic16f88) yaz sinus ile ilgili
birçok bilgiye ulaşabilirsin saygılarımla medes

F®T

h köprüsü üzerinden sürücü transistör veya ıgbth  girişlerini spwm yöntemi ile  dc voltu tetikleyerek  inverter trafosunu sürmelisin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mustafa

merhaba arkadaşlar ;
bildiğim kadarıyla Spwm düşük frekanslar üretebilmek için kullanılıyor. Ancak ben pic in üretebileceği en düşük frekanstan daha yüksek frekanslarda çalışacağım. Yani 3-4 KHz civarında. Bunu yapıp sinüş oluşturmak için sistemi 1kHz de pwm üretecek şekilde ayarladım ve o frekansta rezonansa girecek şekilde L ve C değerlerini seçerek devreye bağladım. ancak isiste osiloskop bağlayarak sinyalin şeklni gözlemleyemedim. Rc ve Lc filitreler bağlayarak ise sinyal şeklini gözlemledim ama onlar da sinüs değildi. Bu yüzden devreyi gerçekte kurup gerçek bir osiloskop ile deneyeceğim. Ama isiste osiloskop un neden çalışmadığı hakkında bir fikrim yok. Acaba sizin fikriniz var mı ?
İyi akşamlar.