saat projelerindeki 3v pil

Başlatan kotan04, 18 Temmuz 2013, 22:40:47

kotan04

merhaba arkdaşlar saat projelerinden  birini uzun zaman önce hazırlamıştım dün deneme fırsatım oldu saat muazzam çalıştı arasıra  enerjiyi kesip açtığımda saat kaldığı yerden devam etti fakat bugün saati çalıştırdığımda saat ayarı yok olmuştu sizce neden olabilir pcb yi inceledim bir kusur göremedim

haberlesme

Yaptıgım devrelere bakarak söylüyorum problem çogunlukla kullanılan saat entegresinden kaynaklı oluyor.Özellikle kristali çok hassas en ufak şeyde etkisiz kalabiliyor.Kontrol edilecekler önce saat entegresinin saglamlıgı sonra ise kristal enerji kesilince oluyorsa enerji yokken battery ucunda voltaj olup olmadıgıda kontrol edilmelidir.Bunun harici aklıma birşey gelmiyor.Kolay Gelsin.

ete

Tek bir yanıtı var pil zayıflamış yada bitmiştir. CR2032 pillerin çok fazla sahte yada bayatları var piyasada. Geçenlerde 1 tane aldım. Radyo kumandasında kullanıyordum. 2 gün dayanmadı kumanda bozuldu zannettim ama baktım pil sıfırlamış. Pil voltajını ölçerek kendinizi yanıltmayın. Bazen voltaj tam gözüküyor ama akım sıfırlamış yada sıfıra yakın olabiliyor. Genelde uzun süre beklemiş piller böyle olmaktadır.

Ete

est32

bunlara ek olarak; pcb'de kristal pinlerine el temasının da olmaması gerek, o zaman da ayar kaçıyor.

kotan04

şimdi pili ölçtüm 3 volt ayrıca pile bir led bağladım led güzel yanıyor yani pil sağlam gibi fakat pili devreye bağladığımda enerji gelmiyor pile bağlı pcb yolları sağlam entegre yeniydi başka bir entegre deniyeceğim ayrıca pilin artı ucu direk ds1302 ye gidiyor eksi ucu devreyle birleşik

nurim

Alıntı yapılan: kotan04 - 19 Temmuz 2013, 14:12:29
şimdi pili ölçtüm 3 volt ayrıca pile bir led bağladım led güzel yanıyor yani pil sağlam gibi fakat pili devreye bağladığımda enerji gelmiyor pile bağlı pcb yolları sağlam entegre yeniydi başka bir entegre deniyeceğim ayrıca pilin artı ucu direk ds1302 ye gidiyor eksi ucu devreyle birleşik

-"..pili ölçtüm 3 volt.."
-"..fakat pili devreye bağladığımda enerji gelmiyor.."
-"pile bağlı pcb yolları sağlam entegre yeniydi" olduğuna göre ve daha öncede çalıştığına göre....
Ya pil bitiktir. Yüke binince enerji veremiyor. Yada pil bir şekilde kısa devre oluyor, enerji veremiyor. Yada DS1302 bozuldu...bilmem başka bir ihtimal kaldı mı?
Kolay Gelsin
nurim

est32

pil yuvasının kutuplarında kısa devre kontrolü yapar mısın? belki pil takılınca kısa devre oluyordur.
diğer ihtimal soğuk lehim, pil yuvası kutup başları ile entegrenin bacağı arasında iletimsizlik kontrolü için burada da bir kısa devre kontrolü ve lehim yenilemesi iyi olacaktır diye düşünüyorum.

F®T

en basit yol ds 1307 yada 1302 hangisi ise 3 volt besleme uçlarını devrede enerji yokken sadece pil takılı iken ölç.3 voltmu yoksa 1 voltmu görürsün.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kotan04

denedim 1 voltun altında gösteriyor yavaş yavaş düşüyor pili çıkardığımda ise 3 volt gösteriyor

ete

Kotan04,
Bir konuya açıklık getirelim. Söylenenleri anlamıyorsun gibi bir his var içimde.
DS1307 ye pilden besleme vereceksin (pili takacaksın) ama sistem şebekeye takılı olmayacak.
Bu konumda pili çıkartırsan nasıl orada 3V göreceksin? Tek besleyen 3V luk pil ise onuda çıkartırsan hiç volt görmemen gerekmezmi?

Burada amaç pil sağlammı değilmi yada devre pil ile beslenince pil gözüyormu göçmüyormu onu test etmek.
Pil takılı iken pil beslemesi 1V seviyesine düşüyor ise göçüyordur. Sorun pilde demektir. Yok 3V olarak bekliyor ise göçmüyordur sorun başka yerde demektir.
DS serisi entegrelerde besleme prensibi şudur. Hangi besleme (şebeke ve Pil) değer olarak yüksek ise entegre oradan beslenir.
Şebeke kesilince otomatikman pil yüksek olur entegre pilden beslenir. Şebeke takılı iken entegreye 5V gelir 3V dan yüksek olduğu için entegre şebekeden beslenir.

Ete

F®T

burdan çıkan sonuç,

pilin bozuk olabilir.
pilden fazla akım çekiliyor olabilir.

bana kalırsa pilinde sorun var.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kotan04

hocam aslında ben güzel bir anlatım yapamadım dolayısıyla konuyu anlamamış gibi ifade ettim aslında tüm yazılanları denedim

sanırım problem kaynağını buldum batarya yatağından kaynaklı gibi şimdi devreyi teste aldım çalışıyor birazdan enerjiyi keseceğim pazartesi tekrar açacağım hala aynıysa başka bir pil bulacağım tekrar deneyip sonuçları sizlere aktarırım saolun

kotan04

Alıntı yapılan: kotan04 - 20 Temmuz 2013, 18:27:47
hocam aslında ben güzel bir anlatım yapamadım dolayısıyla konuyu anlamamış gibi ifade ettim aslında tüm yazılanları denedim

sanırım problem kaynağını buldum batarya yatağından kaynaklı gibi şimdi devreyi teste aldım çalışıyor birazdan enerjiyi keseceğim pazartesi tekrar açacağım hala aynıysa başka bir pil bulacağım tekrar deneyip sonuçları sizlere aktarırım saolun

sonuç olarak pil yatağından dolayı saatin silindiğini anladım ayrıca pil sağlam çıktı bilginize arkadaşlar

saatin pilini çıkarıp geri taktım üstüne biraz bastırdım bugün tekrar denedim saat tıkır tıkır çalışıyor çok saolun arkadaşlar iyi çalışmalar