lcd ile ayarlanacak karekteri yakıp söndürme

Başlatan F®T, 25 Temmuz 2013, 00:20:02

F®T

arkadaşlar selamlar.lcd ile menude ayarlanacak karekterin altına çizgiyi getirip

LCDOUT $FE,$E7:LCDOUT $FE,$0E:GOSUB TIME2
LCDOUT $FE,$0C:GOSUB TIME2

ayarlamayı yapıyorum.

fakat hangi karekteri değiştireceksem o karekterin yanıp sönmesini nasıl yaparız bunun karekter adresi nedir.bu adres 4.20 lcd de  ffff gibi bir adres olarak tablodan yorumladım ama istediğim olmadı.nasıl olmalı.
herkese iyi çalışmalar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

haberlesme

Altta linkini verdigim projenin ayar kısmında dediğin işlem yapılıyor bir incele istersen.Proje benim sorun olursa cevaplarım.

http://etepic.com/index.php/topic,1197.msg12554.html#new

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

F.T.
Zaten komutu yazmışsın. Birazda işin temelini bilirsen yaparsın.
Temelde gözü tatmin ediyoruz. İşlem sıralaması şöyle ,
Kursörü karekterin olduğu haneye getiriyoruz.
Alt çizgiyi açıyoruz
100-120 ms bekliyorzu ki göz çizgiyi görsün.
Sonra çizgiyi kapatıyoruz ve yine 100-120 ms bekliyoruzki kapandığınıda göz görsün
Sonra arada yapılacak diğer işleri yapıp yeniden aynı yere geliyoruz.
Karekter adresleri ; (4x20 için)
1 satır  $80 - $93. (Satırda 20 karekter)
2. Satır $C0 - $D3
3. Satır. $94 - A7
4. Satır  $D4 - E7
Buraya kadar anlattığım karekter sabit çizginin yanıp sönmesi şeklinde çalışan sisteme ait.
Sen farklı bir şey istiyorsun. Sende çizgi sabit karekter yanıp sönsün diyorsun. Oda basit.
Örnekle devam edersek daha uygun olacak. Diyelimki 1 satır 5 ci karekter bu işi yapacak.
$80+4 ( karekter sayısının bir eksiğini alıyoruz)=84 ohalde ;
Lcdout $FE, $0E. ( kursorü açtık)
Lcdout $fe,$84, dec say. (Say isimli değişken değerini ekrana bastık)
Pause 120
Lcdout fe,$84,"   ". (Boş karekter bastık. Önceki yazılan silindi)
Pause 120. (Silinmişi gördük)
....
... ( diğer işleri yapıp geri döneceğiz)
Hepsi bu kadar.
Ete

F®T

evet hocam aynı dediğiniz gibi.fakat ben alt çizgili değilde, içi dolu karekterin olmasını istiyorum.içi dolu karekter sonrası rakam veya harf sırası ile aktif olduğu sürece yanacak.
aslında bu içi dolu karekterin lcd kodunu öğrenmek istiyorum.

haberlesme

LCDOUT $FE,$0D
LCDOUT $FE,$04
LCDOUT $FE,$05
LCDOUT $FE,$06
LCDOUT $FE,$07
bunları bir dener misin elimdeki kaynakta bu yazıyor ama deneyemedim.

F®T

LCDOUT $FE,$0D  bu istediğim karekteri verdi fakat $0F de aynı karekteri veriyor.

haberlesme

bendeki kaynak tablosunda imleç kapalı kursor açık falan bunun değişik çeşitlerde açıklamasını yapmış ince de olsa bir farklıllık vardır sen işini hallettin galiba.

F®T

işimi hallettim teşekkürler. fakat bu kaynak nasıl bir kaynaksa görmek isterim:) benim asıl anlamak istediğim bu karekter veya fonksiyonların kodlarının ne olduğu.bu tip bir paylaşım iyi olurdu.

ete

MCS de çalışırken kursörü bir LCDOUT komutu üzerine getirin ve sonra F1 tuşuna basın. LCDOUT ve yan komutları ve parametrelerinin açıklamaları ekrana gelecektir.

Bu yöntem bütün komutlar için geçerlidir. Kullanımını bilmediğiniz yada parametrelerini merak ettiğiniz komut açıklamalarına bu sistemle ulaşabilirsiniz.
Ete

F®T

tamamdır hocam.Allah razı olsun bende bunları arıyordum.

haberlesme

kusura bakma daha yeni tablo yazabilecek kadar zamanım oldu FT yoksa uğraştırmazdım seni ama ETE hocam yine en pratik çözümü önermiş kolay gelsin.

F®T

Estağfirullah .yardımcı oldun zaten.nette baktığım tablolardan bir tür anlayamadım karekter olaylarını.onun için demiştim.şu an sorun kalmadı.sana ve ete hocama selamlar.