Mıcrocode studio programını Windows7 de çalıştıramıyorum?

Başlatan tayfun, 02 Ekim 2011, 21:10:23

tayfun

Merhaba arkadaşlar.Microcod studio yu 64 bitte çalıştıramıyorum.Yardımcı olabilirmisiniz?

Tayfun
İnancın büyük olsun; ama inancınla büyüklük taslama!

MS_59

mehmet

ete

MCS değil, derleyicinin ASM programı olan PM, 64 bitde çalışmamaktadır. Bunu defalarca dile getirdim. Çaresi ise 64 bit makinalarda PM yerine MPASM nin kullanılmasıdır.
Bu seferde kullandığınız sigorta ayarlarının MPASM formatına uygun verilmesi sorunu ortaya çıkıyor. Ama başka çare olmayınca bunuda istenen formata göre sigorta komutu vererek aşmanız gerekiyor.
Sonuç olarak 64 bit makinada derleme yapmak için sırası ile aşağıdakileri yapınız.

1. MCS de View menüsü ==>>Compile & Program Options seçilerek gelen ekranda Assembler butonuna basın ve sağ tarafta yer alan MPASM kutusunu işaretleyin. Sonra makinanıza bulunan MPLAB klasörünün yerini aşağıda yer alan "manually find" butonunu kullanarak gösterin. Genelde Proteus klasöründe Tools alt klasöründe bir tane olmaktadır.

2. MPASM ile derleme yapmanın tek külfeti program içinde yer alan sigorta ayarlarının özel bir format içinde verilecek olmasıdır. Ayrıca MPASM ile derleme yaparken hem PBPxxx klasörü içindeki işlemci.INC dosyası hemde MPASM içinde yer alan Pişlemci.INC dosyası değerlendirilir.
PBP kalsöründeki INC dosyasında yer alan sigorta ayarları default değerleri kapsadığı için o ayarları kapatmak gerekir. Aksi taktirde iki defa aynı komut veriliyor şeklinde derleme hatası alırsınız.
Bu ayarları kapatmak için;
- MCS içinde , PBPxxx klasörü içinde yer alan işlemci.INC (mesela 16F628A.INC) dosyasını yükleyin.
- Ekrana gelen program içinde sigorta ayarlarının olduğu satırları, başlarına " ; " koyarak kapatmış olun ve dosyayı geri kayıt edin. Muhtemelen tek satır  (veya birden fazla satır olacak) ve satır aşağıdaki gibi bir şey olacaktır;
__config _XT_OSC & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
Bu satırı;
; __config _XT_OSC & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
şekline çevirip geri kayıt etmeniz yeterli.

5. Buraya kadar sistem MPASM yi kullanacak hale getirilmiş oldu. Şimdi de programı bu işe uygun hale getirmek gerekir.

Bunun için sigorta ayarlarını aşağıdaki formatta yazın.

@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_ON & _PWRTE_ON &_MCLRE_OFF & _BODEN_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF &_DATA_CP_OFF

sonra derlemeyi yapabilirsin. Bu şekilde sigorta ayarları hex dosyasına aktarılmaktadır.

Ayarları değiştirebilmek için alternatifli ayarları yazıyorum;

@ __config _XT_OSC & _WDT_OFF & _PWRTE_OFF & _MCLRE_ON &_BODEN_OFF & _LVP_OFF & _CP_ALL & _DATA_CP_ON

Format şekli ile oynamayın. En ufak değişiklik ayarların hex dosyasına aktarılmasını engellemektedir.

Son bir şey ilave edeyim. Her işlemci için kullanılabilecek sigorta ayarları listesini MPLAB klasörü içinde yer alan işlemciye ait Pxxx.INC (mesela P16F628A.inc) dosyası içinde görebilirsiniz. Dosyayı ya bir text editörle yada MCS içinde açarak sona doğru yer alan bütün sigorta ayarlarını görebilirsiniz.

Ete

Ekleme: Bu iş için MCS nin 4.0 sürümünü kullanmanız gerekiyor. Sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. İşte linki;
              http://www.mecanique.co.uk/software/mcsinstall.exe

inventor

Ete hocam, farkındaysayınız çoğu kişi vaktiyle benimde düştüğüm yanılgıya düşüyorlar. Ben biryerlerden bütün bu ayarlar yapılıp bitirlmiş olarak MCS indirmiştim. Ve sonrasında linki bulamamıştım. Diyorum ki ; bütün ayarları yapılmış bir MCS yi imaj ya da başka bir formatta hazırlayıp 64bit MCS dosyası adı altında siteye koysak. Sonuçta bu sorunu yaşayanların sayısı fazla. Gerekli olan kişi alıp kullansa ayar falan yapmasa nasıl olur?
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Aslında yapılacak işin çoğunluğu INC dosyalarında ve programda sigorta ayarlarında. MCS de yalnızca MPLAB seçilecek ve yeri gösterilecek. Başka bir şey yok.
Bu nedenle ben çok gerekli bulmuyorum. Ama istersen sen bunu yap ve koy buraya veya link ver.

Ete

tayfun

Açıklamalar için teşekkürler hocam.Ben anladığım kadarıyla yapmaya çalışacağım.Fakat inventor arkadaşımızın dediği gibi böyle bir çalışmayı gerçekleştirip paylaşabilirse bu konuda zorluk çekenlere yararı olacaktır diye düşünüyorum.

Tayfun
İnancın büyük olsun; ama inancınla büyüklük taslama!

medes

arkadaşlar
pbp programı ile proton programı arasında yazılım olarak ne gibi farklılık var . saygılarımla

ete

Proton dili PBP ya göre biraz daha gelişmiş bir dildir. Ondalıklı sayılarla çalışacak değişken tanımlaması vardır.
Grafik LCD ile çalıştırılacak direk komutları mevcuttur.
Bunlar iyi yanları ancak her nedense bir türlü ısınamadığım derleme kusurları var. Bunlara ben BUG diyorum. Çoğu zaman derleme sorunsuz olmasına rağmen programın çalışmasında gariplikler ortaya çıkıyor. Bu sorunların derleyiciden kaynaklandığını sanıyorum ama hem derleyicinin kusuru olabilir hemde derleyiciyi ilaçlamak için yapılan çalışmalar sonucunda olmuş olabilir veya derleyiciyi yazanların ilaçlı durumlarda ortaya koydukları bazı tedbirler olabilir. Kısaca bana stabil gelmiyor. Bu nedenle PBP ile devam ediyorum.

Ete

medes

ete hocam
bende merak ettim neden derseniz bir programı inceler iken  pbp ile yazıldığı zannettim sonradan
anladımki pratondan yazılmış bu kadar benzerlik demekki aynı familyadan olduklarından.verdiğiniz
bilgi daha aydınlatıcı oldu. saygılarımla
medes

ete

Komutlar neredeyse %85-90 uyumludur. Ufak tefek nüans farklılıkları vardır.
Ete

xoom

Arkadaşlar 64 bit makinalarda bu ayarlarla uğraşmadan.. MCS ye alternatif hangi program kullanabilirim.. Pbp için?