kesme sorunum var ???

Başlatan oguztkn, 02 Ekim 2011, 23:10:49

ete

Oguz1993,
Söylediklerinden bir şey anlamadım. Programda PORTB değişiklik kesmesi kullanıyorsun. Bu şu anlama geliyor. PORTB.4 ile PORTB.7 arasındaki pinlerin tamamı yada en azından bir veya bir kaçı giriş pini olması gerek . Kesmenin oluşabilmesi için bu giriş pinlerinin birisi konum değiştirmesi gerekir. Portb.4-7 arasında şu bağlı onları Portc ye taşıdım deyince kafamda canlandırıdığım şey kesmeyi kim oluşturacak sorusu oluyor. Dolaysıyla anlayamıyorum. Şema göresl bir şeydir. Sen ağzınla şemayı yüz kere de anlatsan bir ms lik süre içinde şemayı görsel olarak görmek insana olayı kafasında canlandırmasına yeter. Bu nedenle açıklamalar şema ile bütünleşmeyince uzaktan olaya müdahale eden benim gibi kişilere açıklamalar pek bir şey ifade etmiyor maalesef. Bunu bir gün sende aynı durumda olunca anlarsın.
Bu açıklamalara bakarak olayı kendin çözmeye çalış. Dediğim gibi kesme oluşması için portB nin durumunda değişiklik olması gerekir. AKsi halde kesme oluşmaz.

Diğer taraftan ;
Else
Goto Dur
komutlarının sorun yaratacağını sana söylemiştim. MZ80=0 değil ise kesme oluşmuş olsa bile program dur etiketine gidip dur işlemini yerine getirecektir. O komutları silmen gerekiyor. Yada mantığını değiştir. Aslında şu senaryoyu buraya bir yazsan belki daha kolay çözüm bulabiliriz.
Başla satırından itibaren Kesme etiketine olan bölüm senin senaryonun bir parçasıdır. Şu olunca bunu yap gibi.
İşlem sırasını göz önüne alarak bu adımları birer birer lafla anlat ve yaz bakalım. Anlattıklarınla programa yazdıkların uyuşuyormudur görelim.

Ete

oguztkn

Hocam devre şemasını ekledim.Birde tüm sensörleri kesme olarak kullansam robotun tepki süresini arttırırmı ?

ete

Bütün sensörleri nasıl kesme olarak kullanacaksın ki. Portalrdan yaptığın girişlerde elinde 4 adet pin PORTB.4-7 arasında var. Birde ilave olaak PortB.0 kesmesi kullanabilirsin. Toplam 5 adet kesme pinin var.

Tepki süresini artırmak için işlemci frekansını artır bence. Ayrıca bir yerlerde duraklamayan sürekli hızlı bir şekilde dolaşan bir program yazmaya çalış. Sorun kalmaz.

Ete

oguztkn

Hocam programla uğraştım ve çalışıyor gibi ama çok hızlı olup bitiyor olaylar yani kesmeler evde pistte deniyorum çizgiyi görüyor kesmeyi de yapıp geri gidiyor ama çok hızlı oluyor gene pistten çıkıyor bunun nedeni nedir?Programın son hali ekte.

Şimdiden Teşekkürler....

ete

Programa bakmakla sorunu çözemem. Algoritma lazım bana. Önce donanımı açıklaman (programdaki isimleri kullanarak) daha sonrada düşündüğün kontrol mekanizmasını anlatman gerekiyor. Bu bir kontrol mantığıdır. Bir şeyler düşünmüş olman gerekir. Düşündüğün doğru ise araç çizgiden çıkmadan ilerlemesi gerekir. Buna donanımında yardımcıolması gerekir elbette.
Ama düşndüklerinde kusurlar var ise bu aracın hareketine yansıyordur. Ne düşündüünü bilmeden yorum yapmam imkansız.
Yalnızca ben değil buarada bir sürü arkadaş var ve pek çoğu bu tür konulara ilgili. Onlarında fikirlerini almak yararlı olablir.
İki göz bir gözden daima daha iyidir.
Ete