0-10 V

Başlatan oguztkn, 31 Ağustos 2013, 23:28:11

ahmet_zxc

hocalarım;

0-10v ölçeceğiniz zaman bunu 0-5v a düşürmek için kullandığınız gerilim bölücü dirençleri nasıl seçiyorsunuz formül kullanan varmı? tecrübe olarak sorunsuz değerler nedir?

yani 0-10v ölçeceğiniz zaman bunu 0-5v a düşürmek için 2 tane 10 ohm mu kullanıyorsunuz 2 tane 100k mı?

10k çak geç ten ziyade formül ve kitabi bilgi konusunda yardımcı olabilir misiniz?

elektro77

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 04 Eylül 2021, 12:54:03hocalarım;

0-10v ölçeceğiniz zaman bunu 0-5v a düşürmek için kullandığınız gerilim bölücü dirençleri nasıl seçiyorsunuz formül kullanan varmı? tecrübe olarak sorunsuz değerler nedir?

yani 0-10v ölçeceğiniz zaman bunu 0-5v a düşürmek için 2 tane 10 ohm mu kullanıyorsunuz 2 tane 100k mı?

10k çak geç ten ziyade formül ve kitabi bilgi konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Kirşof kanunu
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

İşin içine biraz mantık katmakda fena olmaz. Büyük direnç büyük tolerans farkı doğurur. Bu nedenle 1-10k aralığından şaşma derim ben. Gerisi formüldür. Tam yarı voltaj alınacak ise iki eşit direnç ve herbiri 1k ideal olur.
Ete

ahmet_zxc

@ete hocam;

1 ile 10k arası kabulüm ve bugüne kadar böyle geldik.

ama bugün en en en uygununun, en en mükemmelinin derdindeyim.

direnci yükseltsen üzerinde düşen voltaj artıyor, direnci düşürsen harcanan akım artıyor.

her seferinde belirli bir hata yada sapmayı kabullenerek bu işi yapıyoruz.

bu işin en optimumu nasıl olmalı. en makul değer nedir nasıl hesaplanmalıdır.

yabancı component sitelerinde tolerans %0,01 ohm, düşük Temperature Coefficient 1 ppm olan dirençler var.

gerekli miktarda en en en doğru ürünü alayım, bu işi yapıyorsak en iyi şekilde yapalım derdindeyim.

onurinci

@ahmet_zxc

sizinle aynı fikirdeyim,olması gereken ne ise öyle olsun,fikren kurallara uygun olsun isterim.

ADC ile yaptığım voltmetre'lerde gerilim bölücü dirençlerin sapma yaptığını hep gözlemlemişimdir.

örnek 24.0 volt ayarladım güzel tracking var,10.0 volta ayarladım kabul edilebilir bir hata payı var,2.5 volt yaptım 2.8 volt gösteriyor,ADC'de ne yapsın ne gelse onu işliyor.ON Line gerilim bölücü hesaplayan devrelerde bir sürü parametre istiyor ,o kadar bilsem ocağına gelirmiydim...

ahmet_zxc

okuyan cihaz 1700 euro, transmitter 700 euro. arada 10 cent lik bir dirençten dolayı saçma sapan şeyler yaşıyoruz.

10 cent yerine 3-5 dolarlık bi direnç koysam derdim tasam olmayacak..

onu da en doğru nasıl seçerim derdine düştüm şimdi..

olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum. mükemmel olmasa da, mevcut şartlarda mükemmele en yakını yapmak istiyorum.

ete

Bu konuda güzel bir incelemeye aşağıdakilinklerde denk geldim.
Açıklamalara bakılırsa bölünmüş voltaj edeğerin önemli ise küçük direnç kullanman gerekiyor. Ama aynı zamanda voltaj bölen devrenin çektiği akım da öncemli ve en az olması isteniyor ise büyük değerli direnç seçilmesi gerekiyor. Diğer taraftan bölünmüş voltajın bağlanacağı yer yani yük de çok önemli. Zira yük direnci sizin voltajı bölen ve GND tarafında bağlı olan direnç ile paralel çalışmış oluyor ve çıkan voltajı bu yük direnci etkilemiş oluyor. Bu nedenle büyük değerlikli direnç bu sorunu büyük oranda hallediyor. Sonuçta bir gerçek varki oda şu. Devrene göre bir seçim yapmalısın.

https://electronics.stackexchange.com/questions/28897/how-to-choose-value-of-resistor-in-voltage-divider

Dirençlerin sağlıklı hesaplanması için gereken formüller aşağıdaki linkte örnekli olarak gösterilmiş. İşine yarayabilir.

https://electronics.stackexchange.com/questions/151224/choosing-the-right-voltage-divider-by-load

https://electronics.stackexchange.com/questions/439326/which-values-for-voltage-divider

Ete

ahmet_zxc

@ ete hocam

OHM kanununa göre direnç ve gerilim düşümü hesapları yaparak burada ne kullanabileceğimi hesaplayabiliyorum.

mesela;
1k+1k kullandık: 12,5mW güç ve 2,5mA harcıyor üzerinde..
10k+10k kullandık: 1,25mW güç ve 0,25mA (250uA) harcıyor üzerinde..

0-10V bir sensörümüz var ve 0-5V yapmak istiyoruz.

iyi biliyorum ki 1k da 10k da(ya da 100K) bu işi görüyor ve çalışıyor.

ama EN iyi hangisi olur? hangisi olmalı? benim takıldığım kısım burası.

ete

En iyisi diye bir şey yok. En iyi tercih var.
Diyelimki 12V dan 5V ta düşeceksin. Bu voltajı da ADC girişine verip voltaj ölçeceksin.
Diyelimki hesapladın dirençleri ve birisi (R1) 12K ve diğeri (R2) ise 8K6 olarak bulundu.
Bu dirençlerden geçen akım I=5/(12+8.6)=0,242 ma olacaktır.
Bu dirençleri 1 kademe düşürerek de aynı voltajı elde edebiliriz. Yani R1=1.2K ve R2=860 ohm.
Bu durumda dirençlerden akan akım I=5/2,06=2,42 ma olacaktır.
Bu durumda en iyisi senin için akım önemli ise 12K+8K6 serisi kullanılmalı. Akım önemli değil ise 1K2+0,86 serisi kullanılmalıdır.
Direnç değerleri büyüdükçe voltaj hassasiyeti azalıp akım da azalmaktadır. Dirençler küçüldükçe akım artmakta ama voltaj hassasiyeti de artmaktadır.

Tercihini voltaja göre yada akım değerine göre yapacaksın.

Ete

ahmet_zxc

o zaman şunu mu demeliyiz,

piyasadaki ya da bizim çalıştığımız transmitter ların max verebileceği akıma bakalım. o akımın bi tık altına göre direnç seçelim mi?

ya da yarısı kadar mı olmalı,(ya da 1/10) dirençten ne kadar akım geçerse o kadar ısınır, yani sapar..

eşlenik direnç ise sıkıntı yok. ama 1K 10K gibi bir değer varsa temp coe %5 ise biri 5 diğeri 50 kayarsa sıkıntı..

yeni sorum:

mesela 1/4 yani 250mW bir direnci max kaç watt ile yükleyebiliriz? kii ısınmasın.?

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

MB_77

ahmet_zxc

@MB_77 hocam gerçekten farklı bakış olmuş..

ancak işin içinde her zaman mikrokontroller olmuyor bazen PLC vb cihazlar oluyor, dolayısıyla  voltage to frequency genel çözüm değil gibi...

voltaj regülatörlerinde 220v ile çalışan mikrokontroller lar gördüm. 215-220 olarak.

"İşlemci vdd vcc değerleri 10-5v olsun böylece ölçülecek voltajı doğruda adcye giremezmiyiz"

bu konuyu biraz açabilirsek sevinirim.

MB_77

MB_77