ekrana uyarı yazısı yazdırmak

Başlatan Hattuşa, 09 Eylül 2013, 21:42:02

Hattuşa

slm ete hocam;

lcd li bir devremde ekrana yanıp sönen bir uyarı yazısı yazdırmak istiyorum, bu uyarı yazım şu şekilde olacak (tabi becerebilirsek)

for x =0 to 100
y =y +1
if y = y +1 then print at 1,1,"        "
if y =y +2 then print at 1,1," UYARI"
next x

yani yapmak istediğim "UYARI" yazısını belirli bir süre yanıp söner hale getirmek, yukarıda ki kodda yapmak istediğim y değeri tek basamaklıda "UYARI" yazısını silsin, çift basamaklı da "UYARI" diye yazsın.
sizin öneriniz nedir nasıl yapabillirim

MS_59

bence ekrana uyarı yazısını yazıp ne kadar süre görünmesini istiyorsan okadar süre koyup ekranı sil ve yine ne kadar görünmemesini istiyorsan bi süre daha koyup döngü içinde kullanabilirsin

sizi yaptığınızda for next döngüsü bitince yanıp sönme durur hemde  hiç gecikme yok hemde if sorgulaması bence yanlış
kolay gelsin
mehmet

Hattuşa

proteus usta;
for döngüsü içinde başka işlemde yapıyor  ;D
yani GLCD kullanıyorum 1 den 100 e kadar bir bar ilerletiyorum, bu bar ilerlerken de uyarı yazısının yanıp sönmesini istiyorum o sebeble for döngüsünün içinde istedim

ete

Bence tersini yap. Yani çift rakamlarda uyarı yazsın tek rakamlarda uyarı silinsin
For x=0 to 100
  If x//2=0 then
      print ...."UYARI"
   Else
      Print ...."         "
    Endif
Şekline olur

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 09 Eylül 2013, 22:12:25
Bence tersini yap. Yani çift rakamlarda uyarı yazsın tek rakamlarda uyarı silinsin
For x=0 to 100
  If x//2=0 then
      print ...."UYARI"
   Else
      Print ...."         "
    Endif
Şekline olur

Ete

@ ete hocam tşk ederim, dediğiniz gibi yaptım oldu, ekranda yazının daha belirgin gözükmesi için print komutundan sonra bir miktar gecikme verdim, gayet güzel oldu. tşk ederim ilginiz için