18f4550 EEPROM hakkında

Başlatan m.uslu, 14 Eylül 2013, 00:40:56

m.uslu

Arkadaşlar iyi geceler. Eepromlar hakkında ufak bir sorum olacak.

18f4550 pic için özelliklerinde eeprom 512 bytes yazıyor. (sadece 18f4550 için değil, genel olarak eepromlar hakkında)

ewrite adres, [değişken]  diyerek, toplamda kaç adrese kadar ulaşabilirim ?  Denemek için döngüye sokarak, ISIS üzerinde denedim sonunu bulamadım. Adres 67000  lere geldi. hala yazıyordu. Gerçekte nereye kadar :)

Bir de, sdcard üzerine FAT sistemini işin içine sokmadan ewrite , eread gibi adresleme mantığı ile yazılabilir veya okunabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

ete

Epromlarda işlemci kapasitelerine göre toplam hafıza sayısı değişmektedir. Data sheet de belirtilen eprom 512 byte bilgisi onun toplam hafıza sayısını vermektedir. Dolayısıyla siz o işlemcide toplam 512 adrese ulaşabilirsiniz demek oluyor. 255 i geçen hafıza birimlerinde adres bilgisi 16 bit olmalıdır.
Epromu 512 odalı bir bina gibi düşünürseniz. En fazla 512 odaya malzeme koyabilirsiniz demektir.

Her hafıza birimi kendine has bir adresleme metodu kullanır. Şu anda sd kartlar için nasıl bir yöntem kullanılıyor tam olarak hatırlamıyorum ama pic ile sd kart hafızasıda adreslenip adreslerine yazma ve adreslerinden okuma yapılabiliyor. Bütün iş sd kart mantığını çözmekte yatıyor.

Ete

Hattuşa

slm ete hocam;
aşağıdaki resim. 18f4520 nin datasheetinden alınmıştır. hocam bu EEPROM (byte) yazan yere göre biz 18F4520 ye max. 256 adet byte tipi bilgimi saklatabiliriz? SRAM(byte) kısmının amacı nedir? ben bu işlemciye kaç adet byte tipi değişken kaydedip okutabilirim?

ete

Pic data hafızası iki kısımdan oluşuyor, statik ram denilen sram bölgesi ki buraya tanımladığın data bilgilerini yazıyorsun. Aynı yeri derleyicide kendi değişkenleri için kullanıyor. Buradaki hafıza bloğunda her hafızanın 12 bitlik kendi adresi vardır. Kullanacağın değişken adedi bu bölgenin büyüklüğüne bağlı olmalı. Ancak derleyicide aynı bölgeyi kullanır ve ne kadarlık byte buraya denk gelir tam olarak bilemiyorum. Kabaca şöyle hesap yapabilirsin, elinde 1570 hafıza var diyelim bunun 70 adedini derleyici kullansın sana 1500 byte hafıza kalır. Bu benim teorik hesabım. Tek bir byte dizi değişkeni yaratarak bunu test edebilirsin.

Diğer hafıza eprom hafızası olup buda 256 byte (0-255 arası adreslerde) bilgi depolayabilir.

Ete