PIC ve kristal

Başlatan Hattuşa, 30 Eylül 2013, 22:19:57

Hattuşa

slm;
karşılaştığım bir sorun hakkında sizden bilgi almak istiyorum. elimde çeşitli PIC'ler ve çeşitli kristaller var, mesela 10MHz 1-2 çeşit kristaller var ve bunları kullandığım zaman bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor, özellikle geceleri geç saatlerde sorunlu çalışıyor, elbette ki PCB çizimlerinde vs hatalı olabilir. ancak biryerlerde okumuştum. (ne derece doğru) kristaller işlemcilere takılırken 1M vb dirençler kullanılmaktaymış, biz kristale seri pF değerinde cond. takıldığını biliyoruz, anlamadığım dirençlerin işlevi ve hangi bacağa ne şekilde bağlanmalıdır???

arkadaşlar çok komik gelebilir ama gündüz çalıştırdığım devre bazen geceleri ya hiç çalışmıyor yada saçmalıyor, inanın çok gıcık bir durum

est32

Hocam akşamları aynı enerji hattına bağlı veya aynı odada çalıştırdığınız başka bir cihaz var mı?
Şundan soruyorum;
http://etepic.com/index.php/topic,17.60.html
Adresinde gördüğünüz devreyi uzun zamandır kullanıyorum. Bu saatin tüm fonksiyonları sony tv kumandası ile çalışıyor. TV kumandaları infrared olduğu için eğer aynı odada UFO tarzı infrared bir ısıtıcı çalışıyorsa kumandayı bloke ediyor ve bunu yaptığı gibi de saat acayip saçmalıyor.
Sizin durum da böyle oluyor olabilir, belki florasan yüzünden veya başka bir cihazın parazitinden etkileniyor olabilir.
Bazı ticari cihazlarda da kristal gövdesinin GND'ye lehimlendiğini de gözlemliyorum, bir denemekte fayda var.

Hattuşa

akşamdan kristallerimin sağlamlık testini yapabilmek için aşağıdaki devreyi yaptım ama çalışmadı, led her türlü yanıyor, kristali taksakta, takmasakta...
acaba bi yerde sorun mu var veya daha sağlıklı bir test devresi varmıdır.

BC548 yerine BC546 kullandım.

Maxim

en güzel test devresi gene pic li bir led yakma devresi bence