ölçüm zamanı<100ns de ADC ile ölçüm yapmak.

Başlatan F®T, 20 Ekim 2013, 18:25:47

F®T

arkadaşlar çok hızlı bir şekilde 2 adc yi ölçüp programda değerlendirmem gerekiyor ve bu sonuca görede çıkışı hızlı bir şekilde mosfetler veya igbt ler üzerinden kesmem gerekiyor. şimdi 64 mhz lik osc si olan bir işlemci ile mesela 18f46k22 olsun adc ölçümü ne kadar hızlı olur.bunun hesabını neye göre yapmalıyım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Her işlemcinin ideal bir ölçüm zamanı vardır ve bu data sheet de min acquisition daha doğrusu ölçüm kondansatarünün şarj zamanı vardır. Bu genellikle 12 TAD süresi kadardır. Uzun lafa gerek yok.
Data sheet de 64 mhz için en kısa süre 1us olarak verilmiş. 17-1 nolu tabloda gösteriliyor. Taranmış kutular uygun olmayanları gösteriyor.
Adccon2 registerinde 12TAD seçecek ve bölme oranınıda 1/64 seçmen gerekiyor.
Sistemin stabil ise daha kısa süreler ilede çalışabilirsin denemek lazım.
Ete

F®T

ETE hocam dediklerinizi inceledim.tabloda taralı alanlar olabilecek sürelermi?mesela 64 mhz  FOSC/2   TAD 0   31.2 ns olarak vermiş buna ulaşmak zormu?neden taralı alana koymuş.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

pwm.c

Ferit, DsPIC türlerinde yüksek hızlı ADC bulunuyor. istersen bunlardan birini kullan. örneğin dsPIC30F2020 olabilir. 2Msps hıza sahip. zaten SMPS kontrolü için tasarlanmış bir ürün.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

F®T

dsPIC30F2020 inceledim 20 ns hız diyor.gayet güzel görünüyor.fakat 1 adet adc var 10 bit bana enaz 2 adet lazım.ayrıca bunu proton yada microcode ile yazma olanağı olması lazım.bunun dışında spı çalışan mcp 3204 var 4 kanal bununla adc okuyup spı dan almak bana hız kazandırırmı acaba?

Mucit23

10 adet adc koyulmuyor. Stm32 lerde dahi  1 veya 2 adet adc bulunur. ADC lerin girişleri analog mux'larla çoğullanır.

Normalde ilk önce kanal seçersin. Sonra o kanala ait adc değerini okursun..
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

Ferhat hocam zaten adc sayısı çok ama işlem hızı yüksek olan az.

Mucit23

8) ARM 8) ::)

72 mhz de çalışan bir stm32f10x serisi bir mcu saniyede 1 milyon örnek alabiliyor diye bir kaynakta gözüme çarpmıştı. Stm32f40x serisinde 2.5 milyon degerini gördüm. Ben hiç denemedim bunları. Lazımda olmadı zaten

Bu kadar hız nerede lazım? Pic18f452 ile fft alıp spektrum gösterenler var.. Yetmiyormu?

www.arectron.com/

Maxim

ksps nin açılımı neydi?
genelde adc hızlarını ksps olarak tanımlıyorlar (sampling rate)

çoğu 18F serisi pic 100ksps hızlarında
500ksps hızında olan 18F87J94 var

bir sürü adc var
LTC2362 - 500ksps, 12-Bit Serial ADCs in TSOT-23
LTC2366 3Msps

öyle entegreler varki
max1124, hızı 250Msps! (10bit)
ama fiyatı "1000 adetli" alımda tanesi 39$

Mucit23

Sps= Samples per second (saniyede 1000 den az örnek)
Ksps= Kilosample(s) per second ( saniyede 1000 veya 1000000 arası örnek)
Msps: Megasamples per second ( saniyede 1000000 ve üzeri örnek)

Arm ler bu konuda olukça iyi. Yada Maximin önerdiği harici adc lerde güzel

www.arectron.com/

F®T

zaten müthiş entegreler mevcut.ama kullanabileceğimi seçmem gerek.proton veya pic basic destekli olacak.arlarında 18f46k22 yada  18f46k80 olabilir.biraz hızdan feragat edecez.eldeki kuş daldaki kuştan daha iyidir.elimde mcp 3204 var ama onun hızı ondan sonra spi haberleşme hızı falan derken daha da düşer.