PIR HAREKET SENSÖRÜ KONTROLÜ NASIL YAPABİLİRİM?

Başlatan tayfun, 06 Ekim 2011, 11:54:32

tayfun

Arkadaşlar Pic ile LDR li pır hareket sensörü yapmak istiyorum.PIR dedektörü nasıl kullanabilirim?

Tayfun
İnancın büyük olsun; ama inancınla büyüklük taslama!

inventor

PIR ile ilgili bilgiyi şu datasheetten alabilirsiniz
http://rapidshare.com/files/365849690/PIR_SENS__RLERae_.rar

Ben kısaca çalışmasını söyleyeyim. Normalde 3 bacağa sahipler. + besleme , - besleme ve çıkış ucu. Besleme yi verdikten sonra hareket algıladıklarında çıkış bacakları 0,10-0,15 mA civarında bir akım çıkarır. Sizde bu akımı alıp kullanırsınız.  Ben PIC+PIR+LDR li bir devre yapacak olsam; önce PIR sinyalini opamp vb bir şeyle güçlendirir PIC e öyle girerdim ( Dijital bilgi olarak 1-0 gibi ). LDR yi de picin ADC sine girer ışık bilgisini oradan oransal okurdum. Gerisi yazılım işi.
Devrenizi oluşturun,yazılıma yardımcı olayım
Selam
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

tayfun

Direk pice girerek kontrol yapmak istiyorum aslında.Şuan elimde bir devre var, 12F629 kullanarak yapmışlar.

Tayfun

inventor

tayfun

Çizimi yok devrenin kendisi elimde şuan.İsteseniz çizip yolliyim.3 tane pır sensör var birtane ldr var. Pırların sinyal üreten uçları direk 470 ohm ile pice girmiş.Ldr ise bir ucu GND de diğer ucu ise VDD  ucundan gelen 10K ile pice girmiş.

Tayfun

tayfun

Ete hocam sisin bir yorumunuz yokmu bu konu hakkında?

Tayfun

ete

Direk pic ile sürülen PIR sensörü görmedim ve duymadım (şimdi duydum). Çıkışları normalde çok düşük ama özel bir şey olabilir içinde bir devresi olabilir. Aleti görmeden bir şey diyemeyeceğim.

Ama doğrusu sensör çıkışını bir opamp ile sürüp onun çıkışını pic ile kontrol etmektir.
Şu anda 8 -10 TL civarında satılıyor bu sensörlerin hazır devreli olanları uğraşmaya değer mi bilemem. EN azındanbunlardan birini alıp pic ile sürmek daha doğru gibi bana kalırsa.

Elindeki devrenin diek sensörü görünceye kadar içini sökmelisin. Oralarda ayrıca bir opamp yada devre varmı bakmalısın.
Bana yinede bu sensör direk pic ile sürülemez gibi geliyor.

Elimde çalışan bir sistem var demen beni tekrar düşünmeye sevk etti. Acaba Pic'in komparatör özelliğini kullanarak bir kullanım şekli olabilirmi?. Bildiğim kadarı ile komparatör girişlerden birisinin diğerine göre daha büyük olması durumunda çıkış verir. Ama sensörü çok iyi tanımıyorum. Sensör çıkışı boşta ve bir obje görünce nasıl değişiyor acaba.
Milivolt seviyesinde de olsa sensör sıfır seviyede bekleyip insan görünce bir kaç milivolt çıkış veriyor ise bununla komparatör çalıştırılabilir diye düşünüyorum.  Denemek gerek her halde. Yada sensör çıkışını bu şekilde test edecek birisi çıkarsa sevinirim.

Ete

tayfun

Devrede herhangi bir yükselteç beslemesi yok hocam.Drek Pır dedektörün pals üreten ucunu pice girmişler. İsterseniz yollayım devreyi bir görün?

Tayfun

inventor

Şu anda bir deneme yaptım. Elimde 350S modeli bir pır sensör vardı. Merdiven otomatiklerinde kullanılanlardan.
PIR sensörün Ground ucunu - ye,drain ucunu +5V a , source ucunuda ölçü aletine girdim.
Hareket yok : 0,974 Volt
Hareket var : 0,964 Volt

Sonra Ground ucu ile Source ucu arasına 10 nF kondansatör bağladım.
Hareket yok : 0,906 Volt
Hareket var : 0,898 Volt

Sonra bu kondansatöre paralel 47 K direnç bağladım
Hareket yok : 0,806 Volt
Hareket var : 0,797 Volt

Bence güçlendirmeden kullanmak anlamsız gibi. Ya da farklı sensörler farklı gerilim değişimi yapıyordur.

tayfun

Bu göz kullanılmış.Datasını bir incelermisiniz?

Tayfun

inventor

Benim kullandığımla sizin ki birbirinden farklı. Şimdi sizin elemanı farklı bir kaynaktan incelerken gördüm ki ; bu sensörün çıkışını volt cinsinden ölçmeye çalışmak büyük hata. Yapısında UJT olması garip gelmişti bana. Bende şimdi osilaskopu çıkışa bağladım ve gördüm ki, hareket olduğunda çıkıştaki dalganın şekli bir anda bozuluyor. Testere dişi gibi bir şey oluyor ve frekansı çok artıyor. O nedenle komparatör girişi dediğiniz yer frekans takibi gibi bir amaçla kullanılmışsa tabiki direk bağlanabilir. Biraz daha kurcalayayım gelişmeleri yazarım . Ama sanırım frekans değişimine bakmak , gerilim ya da akım değişimine bakmaktan daha sağlıklı olacak. Aslında bir dönem PIR sensör ile çok uğraşmıştım. Alarm sistemi için. O zamanlarda aldığım notlara bakınca gerilim ya da akım değişiminin olduğunu not düşmüşüm. Gerçi o dönemde osilaskop yoktu elimde. Bu ana kadar hep bunlar değişiyor diye düşünmüştüm. Kim bilir belki de değişik tipleri vardır.
Neyse ben biraz daha kurcalayayım bakalım neler çıkacak

ete

Tayfun,
Elindeki aletin sensörü çok özel. Çıkışı digital. Tabiiki pic ile direk kullanılanılabilir. Ancak ne hikmetse Data sheet denilen döküman sanki reklam broşürü gibi hazırlanmış. Digital olan bu çıkış nasıl okunacak hiç bir bilgi yok. Daha fazla bilgi için bana müracaat edin demiş adam.
Digital bilginin okunabilmesi için ne lazım öğrenebilirsen o sensör direk pic ile birlikte kullanılabilir.

Ete

inventor

Bende ilk anda öyle düşündüm. Eklediğim datasheete gerekli bilgiler mevcut

tayfun

inventör ün eklediği datasheetten başkasına ulaşamadım hocam. Pek bir döküman yok bu gözün hakkında.Araştırmaya devam ediyorum.Birşeyler bulursam eklerim.

Tayfun

ete

Normal şartlarda bir aletten digital bir bilgi okumak için bir data birde Clk ucu gerekir. Ama DS serisi sensörlerde de olduğu gibi tek pinden data okuma modası çıktı yada çıkıyor. Bu sensörde tek pinden 15 bitlik veriyi veriyor. Ama nasıl?
ortada bir adet pin olunca o pini bir sensör bir işlemci kullanarak işi çözmeye çalışıyorlar.
Inventor'un verdiği bilgi formunda açıklanmış.
Önce sensör data ucunun senör tarafından HIGH yapılması bekleniyor. High yakalanınca 25us bekleyip aynı uç işlemci tarafından Önce LOW sonr HIGH yapılıp hemen ardından yada bir 10us beklemeden sonra Sensördeki biti okuyor. Bu 15. bit oluyor.
Ardından Sensör ucunu önce LOW sonra yeniden HIGH yapıp 10us bekliyor ve gelen yeni biti okuyor bu 14. bit oluyor.
Bu şekilde devam ederek sonuncu bite kadar okuma yapıyor. Sonuçta sensör ucunu yalnızca LOW a çekip bırakıyor.
İşlemci okuduğu bilgiyi değerlendirirken bir yandan da sensör ucu High oldumu ona bakması gerekiyro.
Şimdi diyeceksinizki aynı uçtan nasıl bilgi verip bilgi okunacak.
İşlem sırası şöyle ;
1. öncelik pic sensör pini girş olarak ayarlanacak ve Sensör pini HIGH oldumu ona bakılacak.
2. Sonra Pic sensör pini Çıkış olarak ayarlanıp Sensöre önce LOW sonra HIGH sinyal verilecek 25us beklenecek.
3. Pic sensör pini Giriş olarak ayarlanıp sensörün verdiği ilk bit okunacak. 10-20 us beklenecek.
4. Pic sensör pini çıkış yapıalcak ve sensöre önce LOW sonra HIGH sinyal verilecek. 10-15 us beklenecek
5. Pic sensör pini giriş yapılıp sensördeki bit okunacak. 10-20 us beklenecek.
6. bu sistem son biti okuyuncaya kadar devam edecek.
7. SOn bit okunduktan sonra pic sensör pini çıkış yapılıp LOW verilecek ve ardından sensör pini giriş yapılıp bırakılacak.

Ete