D

12v-9v-5v adaptor, 78xx ve pic besleme

Başlatan darken, 01 Kasım 2013, 20:01:53

darken

12V dc 1A lık bir adaptor alıp 7809 ardından 7805 ordan da 100nf kondansatörle pic i beslesem uygun olurmu ?

12V luk adaptore baska projelerdede ıhtıyacım oldugundan 1 adaptör alıp ucuza gelmesini saglamak ıcın boyle dusundum.

7809 u ise 7805 in fazla ısınmaması/zorlanmaması için araya koymayı dusundum uygunmudur ?

haberlesme

Bence buna gerek yok sadece bir 7805 işini görecektir çokta sağlam olsun diyorsan kondansatör eklersin entegre kalabalığına gerek yok bence.

est32

7805'i doğrudan 12 volta bağlanabilir fakat iyi bir soğutucu şart, çünkü 7805 doğrudan 12 volta bağlanınca ısınıyor, bu durumda ne kadar yük taşır onu bilmiyorum fakat sadece pic devresi ise sorun olmaz. Yine de soğutucuya bağlanmalıdır, çünkü evimde o durumda aktif vaziyette çalışan bir 7805 var, soğutucusuz çok ısınıyor, el değmiyor.

Kondansatör eklenmesi konusu ise kaliteli bir doğru akım sağlanması için ve hem girişe hem çıkışa bir adet yüksek, çıkışa bir adette 100nf olmak üzere kondansatörler daha temiz bir besleme sağlayacak olup picin besleme yüzündden rastgele resetlenmesini önleyecektir.

darken

Cevaplar için tesekkurler.

est32' nin dedigi gibi ısınır diye araya 7809 koymayı dusunmustum bende ama sogutucu daha iyiyse oyle yaparım :)

Yanlız kondansatörler yuksek derken ne kadarlık olucak? hangi aralıklarda ?

est32

Fazla malzeme kullanmaya gerek yok bence, eğer elde bir soğutucu varse değerlendirilebilir. soğutucu tipi/boyutu ısınma ve yük durumuna göre deneme yanılma ile tespit edilebilir.
kondansatör olarak; girişe paralel 100uf sanırım yeterlidir, aslında ben giriş için kullanmıyorum bile.
Çıkış, yani picin besleme bacaklarına en yakın noktaya mutlaka 100nf şart. Ayrıca 7805 çıkışa ise 100-220uf den başlamak kaydıyla cihazın yüksek akım çekme durumlarında(motor, lamba, röle... çalışması gibi) yapacağı ani voltaj düşürme riskine karşı daha yüksek değerli kondansatörler kullanılabilir.

darken

F®T

aslında pdf sinde örnek uygulamalar var onları kullanmak daha mantıklı neticede üretici firmanın tavsiyesi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

POWER

sadece pic beslenecekse soğutucuya bile gerek kalmayabilir,deneyip sonucu değerlendir bence.