LCD Ekranda Uzun Yazı Kaydırma

Başlatan ete, 06 Ekim 2011, 13:57:09

ete

LCD ekranlarda uzun yazıların bir satırda kaydırılması amacı ile bir program parçası yazdım.
Bu program  yaklaşık 254 karektere kadar yazıları kaydırabilecektir.
LCD komutlarında yer alan satır başı bilgisini diğer satırlar dan verirseniz yazı farklı satırda kayabilir.
Kaydırılacak yazı Lookup tablosunda iki tırnak aralığına yazılacaktır. Tırnaktan sonra yer alan 255 değeri yazının bitiş karekteri olup silinmemesi yada değiştirilmemesi gerekir.

Dosyalar ilişiktedir.

Ete

s.atak

ETE hocam merhaba,
Ben sayenizde derslerinize çalışarak pbp yi öğrenmeye çalışıyorum, internet ortamında bu kadar iyi anlatılan başka bir ders görmedim. Allah sizden razı olsun.
Ete hocam sizden bir ricam var. Lcd ekranda uzun yazı kaydırma kodlarını paylaşmışsınız. teşekkür ederim. Ben pbp programlamaya yeni başlayan biri olarak sizden ricam bu paylaştığınız kodları ders şeklinde anlatırmısınız ? 4. dersinizdeki lcd de menü oluşturma bölümündeki yazıları kaydırmak istiyorum.
teşekkür ederim.
suat(distvitom)

ete

Aslında bu tür istekleri geri çevirmemeye çalışıyorum. Ancak bu mesaj bir kaç gün önce yollandı ve ben ancak zaman bulupta cevap yazabildim.
Yazılan kodlara bakarsanız o kadar sade ve anlaşılır ki normal şartlarda kod dan anlayan birisi kolaylıkla neyin nasıl yapıldığını anlayabilir.
Bu tür sorular gelmesin diye kodları mümkün olduğunca alt alta bir birine sokmadan yazdım.
Bana göre her şey açık. İstediğin şeyi yapabilmem için 2 saat bu işe zaman ayırmam lazım. Nerde o kadar boş zaman.
Hep söylüyorum ama kimse dikkate almıyor. Fazla zaman alan işler benim için külfet oluşturuyor. İkilem içinde kalıyorum ve buda beni strese sokuyor.
Sanada hak vermiyor değilim. Kodlara hakim değilsin ve anlamadığın kodları anlamaya çalışıyorsun. Merdiven misali 10 basamak birden yukarı çıkacaksın belki . Ama birer birer çıksan ve sağlam adımlarla oraya ulaşsan daha doğru olmazmı?.
Anlatmak istediğim daha kodları yorumlamakta zorlanırken menü yazılarının kaydırılmasını ni,ye istersinki? Biraz kendini geliştir sonrasında istediklerini kendin kolayca yapabilirsin zaten.

Kodun tamamının açıklamasını isteyeceğin yerde şurasını anlamadım dersen seve seve cevaplarım. Ama bütünü için bir şey yapamayacağım doğrusu.
Kusura bakmazsın umarım.

Ete

rhoca68

ETE hocam bu lcd nin diger satırlarına saat ve takvim ilavesi yapılabilirmi.saat diger satırlarda gösterilirken üst satırda kayan yazı olsa daha guzel olurdu.boyle bır calışmanız varsa paylasırsanız cok sevınırım. tesekkur ederım. bu arada yeni yılınızıda kutlarım.

ete

Programlamasını bildikten sonra mikroişlemcilerle yapılan işlerde sınır yoktur diyebilirim.
Bu istediğinde elbette yapılabilecek bir şey. Ama ne yazıkki böyle bir çalışmam yok. Böyle şeyleri fantezi olarak niteliyorum. Zaman zaman bu tür şeyler yaparım ama nadir. Bunların yerine daha faydalı ve işe yarayacak şeylerle uğraşmayı tercih ediyorum.

Yeni yıl tebriğin için teşekkür ederim. Bende bütün forum üyelerimizin yeni yıllarını kutluyorum. Hepinize iyi seneler.

Ete

rhoca68

ETE Hocam cevap verdiğin için tesekkur ederim.ben bir yerde **arac ısı takvım** diye bir sey gormüştüm.o yuzden bu kayan yazının ltındakı satırlara saat ve takvım eklenebılırmı dıye sormuştum.bu arada amator olarak uğraşıyorum.pic devrelerıne yenı merak sardığım için proğramlama bılmıyorum.
yınede benı dikkate alıp cevap verdiğin için birkez daha tesekkür ederım.sağlıcakla.