Lazer ve Servo Motor ile yön tayini

Başlatan tumu, 26 Kasım 2013, 09:51:49

tumu

Günaydın,

EEM öğrencisiyim. Dönem projem lazer ve servo motor kullanarak tırmanma duvarlarında en uygun tırmanma için yön tayini. Bunu bir webcam kullanarak yapılabileceğini kararlaştırdım. Fakat webcam'den alacağım bilgiyi alıp servo motoru nasıl ayarlayacağım konusunda takıldım. Bana bu konuda bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar,

Not: Program lazer ve servo motor kullanarak tırmanma duvarında yol çizme. Bir webcam kullanarak lazerin tırmanma duvarına göre pozisyonu belirlenecek. Servo motor buna göre lazerin pozisyonunu ayarlayacak ve daha sonra da lazer sürekli yolu tarayacak.

inventor

Anlatmaya çalışmışsınız ama yine de anlayamadım.

Sanırım sizin robot, çizgi izleyen robotlardan olacak. Tek fark çizgiyi lazer ile çizeceksiniz. Nereye çizeceğinizi servo ile ayarlayacaksınız.

Buraya kadarı doğru ise iki sorum olacak;

1. Lazer doğrusal bir ışıktır ve optik elemanlar kullanılmadan bükülemez. Bu nedenle robot dönmek istediğinde ışık sensörlerden kurutulabilir. Ya optik elemanlarla ya da yazılım vb bir şeyle bunun önüne nasıl geçeceksiniz?

2. Kameradan alınan görüntüye göre siz mi servoyu kontrol edeceksiniz yoksa sistem kendisi mi yapacak?
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

F®T

tırmanma için lazere ne gerek var.kamera ile görüntü işleme yöntemini kullanıp en uygun yönü tayin edip servoyu o kordinata doğru yönlendirirsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.