mıcrocode studio ile usb kontrol

Başlatan mesut25, 08 Aralık 2013, 16:18:15

mesut25

merhaba arkadaşlar bu konu benımde uzun zamandır ugraştıgım ögrenmeye çalıştıgımbir konu (proton) yazıp uygulamasını gerçekleştirmiştim şimdi bu uygulamayı mıcrocode studio çevirmeye çalıştım  şimidi en baştan abşlayalım:

1. adım mıcrocode studıo  view menüsünden EasyHID wizard  tılıyoruz ve karşımıza bir ekran açılır bu ekrandan artık usb ve pıc baglantı için hazırlıyacagız ilk ekrana istediginiz gibi yazabılırsınız   ve Next tuşuna basıyoruz. 2. satırda vendor product ID
numaraları ise birden fazla uygulama yapılırsa karışmasın diye her uygulamaya başka numaralar verilmeli ve seçilmeli seçtikten sonra next tuşuna basıp devam ediyoruz gelen satırda giriş ve çıkışların 8 bytes oldugunu max degerini verir burdanda next tuşuna basıp devam ediyoruz ve artık son  burda projenın ismini yazıyoruz ve oluşturulan dosyanın  nereya kayıt yapılmasını istiyorsak yolunu gösteriyoruz   ve microcontroller burdan çalışacagımız pıc seçiyoruz  compiller burdanda pc programı yazıcagımız dili seçiyoruz ben (ben mıcrosoft visul basıc 5.0)seçiyorum ve tekrar next diyoruz bundan sonra istedigim ayarlara gösterdigimiz yol üzerine bir dosya oluşturuldu finish diyip bitiriyoruz.

2. adım artık yazdıgımız proje adında bır dosya oluşturuldu bu dosyayı yıklıyoruz içinde 2 adet dosya daha var 1. dosya PICBASIC PRO PIC İÇİN 2 . dosya VİSUAL BAISC pc için  burda bütün ayarlar yapılmış hazırdır burda sadece giriş ve çıkışları yapmak yeterlidir

3.adım pıc dosyasını açıyoruzz ilk kaşımıza satılarda pc den gelen verilere göre ledleri yakmak için

DoUSBIn:                   

USBBufferCount = USBBufferSizeRX              ' RX buffer size
   USBService                                    ' keep connection alive
   USBIn 1, USBBuffer, USBBufferCount, DoUSBIn   ' read data, if available

return

yukardaki satır arasına
  DoUSBIn:                    
                       'BURDA PORTD BAGLI LEDLERİ YAKMAK İÇİN
PORTD.0 = USBBuffer[0]                           
PORTD.1 = USBBuffer[1]
PORTD.2 = USBBuffer[2]
PORTD.3 = USBBuffer[3]
   USBBufferCount = USBBufferSizeRX              ' RX buffer size
   USBService                                    ' keep connection alive
   USBIn 1, USBBuffer, USBBufferCount, DoUSBIn   ' read data, if available

return

bu şekilde yazara hazırlıyoruz.
şunu unutmayalım
usbinit ' initialise USB...
TRISD=%00000000' bu satırları yazmayı unutmayalım hangi bacak çıkış  olacak.
TRISB=%11111111'  bu satırları yazmayı unutmayalım hangi bacak giriş olacak
ProgramStart:
   gosub DoUSBIn
    gosub DoUSBOut
   goto ProgramStart

pıc tarafı bitmiştir...                             sırada pc tarafında kodları yazmak

mesut25

pc tarafı bu vısual baısc 06 dilini bilmek gerekiyor ve editörü pc de yüklü olmalı şimdi oluşturdugumuz  proje dosyasını vısual baısc 06 açtıktan sonra gelen ekrana buton eklıyoruz
bu butonlara hangi ledleri yakmak istersek onun kodunu giriyoruz 

Private Sub Command1_Click()
BufferOut(1) = 1            'burda bufferout(1) pıc de USBBuffer[0]  karşılık gelmektedir
hidWriteEx VendorID, ProductID, BufferOut(0)
End Sub

Private Sub Command2_Click()
BufferOut(2) = 1
End Sub

Private Sub Command3_Click()
BufferOut(3) = 1
End Sub

Private Sub Command4_Click()
BufferOut(4) = 1
End Sub

yukarıdaki satırlara 1 yükleyince ledlerimiz yanar peki ilgili ledi nasıl söndürcez  çok bası şöyle
Private Sub Command4_Click()
BufferOut(4) = 0'   sıfır yaparak  biz burada bu butona basınca BufferOut(4) 0 gönder  led sönsün dedik
End Sub

vısual basıc 06 pıc e en yakın pc dilidir ve çok basıtır  bir çok programlar yazılabılır

Visual Basic 6.0   dowlant link vermek isterdim ama linklere güvenemedim arkadaşlar

kolay gelsin

mesut25

yaptıgınız uygulamalarınızı denemniz için proteus dosyası attımkolay gelsin