PIC Basic Ders-03 (LCD Kullanımı)

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:45:56

ete

O kondansatör 100mf değil 100nf dir. 7805 dibinde 100nf olsa bile işlemci bacağına 100nf ayrıca bağlanmalıdır. Çünki olası parazit ve abuk subuk çalışma sorunlarını ortadan kaldırır. Bilimsel açıklaması epeyce uzun o nedenle boşver sen yalnızca uygula.
Ete

sinancnc

Hocam söylediklerinizi uygulayacagım nedenini buraya uzunca yazmasanızda yazdığınız başka kaynaklardan okuyup anlamış durumdayım. pekala ille 100 nf mi olmalı 2000 nf olsa zararı ne olur. Orada bir takıntım var şimdiden teşekkür ederim
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

ete

100nf olmalı. Elektronikte bir kural vardır. İlmini biliyorsan değerleri kendin hesaplar bulursun uygularsın. Bilmiyorsan verilen değerlere uyarsın. O olurmu bu olurmu diye sormazsın. Elbette sormayacağın yerler var. Mesel abir güç kaynağında regülesyon için 1000Mf yerine 2200Mf kullansam olurmu diye sormazsın. Daha fazla kapasite daha iyi regülasyon demektir. Ama burada durum farklı.  O kondansatör orada doldur boşalt işi yapacak. Çabuk dolmalı çabuk boşalmalı. Değerini büyütürsen bir tarafı aksar. Olay budur.

LCD ne oldu hiç bahsetmiyorsun çalıştı galiba!!!.

Ete

sinancnc

lcd çalışmadı 3 numaralı bacağa hiç bir şey bağlamaz isem 5 volt geliyor...pot tam olarak gnd çektiğimde yada direk 3 no ya gnd verdiğimde ekranın ortasında kareler geliyor ve bir müddet sonra karelerde kayboluyor.uğraşıyorum bütün basic derslerinizdeki araçları satın alıp uyguluyorum bunda çok takıldım yardımlarınız için teşekkür ederim...

sinancnc

ete

Resimlere bakarsan Entegre nin 5 nolu pinine GND bağlanmamış. LCD nin 2 nolu pinine +5V verilmemiş boşta duruyor.
Kullandığın deney bordının iki kenarında mavi ve kırmızı hatlar görülüyor. Bunlar birbirine bağlıdır. devrenin besleme ihtiyacı buradan karşılanır. Genelde 7805 gibi bir regülatör boarda yerleştirilir girişine -8-10V verirsin. Orta bacağı GND ye bağlarsın ve aynı gnd yi kenarlardaki mavi hat ile birleştirirsin. Bu boardın iki tarafı içinde geçerlidir. 7805 in out bacağınıda kırmızı hatta verirsin. Böylece +5V lazım olunca kırmızı hattın herhangi bir yerinden alırsın.

Ete

sinancnc

ete hocam tekrar kontrol edeceğim fakat +5 volt ve gnd var pot ayagına gelen bacaklardan alındığı için görsel olarak sıkıntı olmuş.. En iyisi ben bu işi karta basayım garanti olsun en azından size ulaştırabileceğim bir şemam olur teşekkür ederim... SAYGILAR

Hattuşa

ete hocam bu lcd veya glcd de print süreleri çok uzun, süreli işlerde özellikle kesme kullanılan devrelerde ekrana print işlemleri oldukça sıkıntılı, bunu aşmanın yolları varmıdır? port çoğullayıcı entegreler kullanarak bu süreleri kısalta şansımız varmıdır? yada başka türlü bir çözüm ne olabilir

ete

Var elbette. Ben şimdiye kadar hiç kullanmadım. Önemli olan bir bilginin lcd bacaklarında tutulmasıdır. Bu işi kendiniz üstlenirseniz bir 74595 de aynı işi görür ve siz değiştirinceye kadar bilgi ekranda kalır. Ama rs-e-data bacakları da dahi olmak özere her şeyi sizin kontrol etmeniz gerekecek. Bunun içinde oturup lcd nin çalışma prensibini iyice okumak lazım.  Bu seferde programın daha çok aksamaz mı acaba ?
Ete

Hattuşa

ete hocam şimdi benim sorunumu şöyle anlatayım,
bir kesme oluşturdum oluşturduğum kesme içerisinde bir sayaç çallıştırıp bu sayac 10mS de bir kez sıfırlanıyor, ben bu sayac değerine göre ana programımda çeşitli işlemler yapmaktayım, yaptığım bu işlemler arasında glcd print işleride var özellikle grafik ve şekillerin print süresi 200mS yeyi buluyor, o sebeble şimdilik şekilleri ekrana print edemiyorum. aklıma şuda gelmiyor değil, çalıştığım sistemde iki adet işlemci var ve bu işlemci usartla bu işlemi senkronize bir şekilde yapmaktadır, acaba diyorum sizin dediğiniz gibi 74595 mi ekleyerek işimi halledersem daha iyi olur yoksa 3. bir işlemci ile mi yapsam daha iyi olur, iyiden kasıt birazda bizi yormaması...

ete

Buna benim karar vermem zor. Hangisi seni daha az meşgul edecek ise onu tercih etmelisin.
Üstelik yaptığın şeyinde amacına uygun olması gerekir. Karşılaştır ve kararını ver derim.

Ete

sinancnc

Üstatlarım lcd ekran için ete hocanın hazırlamış olduğu devre için baskım ekte bir hata görüyormusunuz devreyi bu akşam basacağım..
lcd olarak önceki mesajlara eklediğim malzemeleri kullanacagım

16f84a göre ayarlı

ete

Diğerinide böyle bağladınsa elbette çalışmaz. Dilimde tüy bitti.  Bu kadarmı zor bu işleri yapmak yani biraz dikkat sarfetmek yapılmış devreleri incelemek ve LCD nin genel bağlanış biçimini öğrenmek bu kadarmı zordur acaba.
3 adet önemli bacağı var bu LCD denilen aletin. Birincisi GND bacağı 1 NOlu pin. 2 cisi +5V besleme bacağı oda 2 nolu pin. Diğeri Kontrast bacağı yani 3 nolu pin ve bu 10K lık trimpotun orta ucuna bağlı olacak.
Bir bak bakalım sende ne hata var.  Hep istiyorsunki birileri sana desin şurası yanlış şu olmamış orayı şuraya bağla.
Hatanı sen bulacaksın bu sefer. İnsan hata yapabilir ama önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır. Bunun içinde kendi hatanı kendin bulmalısın. Şemaları karşılaştır bütün bacakları tek tek kontrol et ve hatanı bul bakalım.

Ete

sinancnc

ete hocam haklısın yazdıklarında 3 nolu bacak ayar bacağı yazıyor . Ama buradan tekrar indirdim isis te hatalı bağlanmış olabilirmi direk arese geçiyorum yine bu şekilde çıkıyor. Teşekkür ederim

ben isis bağlantı şekillerini değiştirdim aşagıya tekrar ekleyeyim doğrusu bu ise öle kalsın hocam değilse birdaha lcd yapmaya tövbe zati 10 dersi uyguladım hiç sıkıntım olmadı bu derste olmadı malesef beceremedik .. emeğine sağlık ...

haberlesme

Sinancnc ,

Sürekli Ete hocamızı yormayalım ikinci resimdeki düzelttim dediğin bağlantı doğrudur devreyide şemadaki gibi kurup, programda da data bitleri RS RW E bacaklarının tanımlarını Programda da dogru tanımlayıp devreyi kurarsan çalışmaması imkansız.

Devreyi kurup çalıştırınca ekranda ilk olarak bişey göremeyebilirsin eger böyle birşey olursa pot ile oyna ayarını değiştir ekranda net görüntü alınca o şekilde bırakırsın.