Araç Devir saatinin uçlarından gerilim alarak devir ölçülebilir mi?

Başlatan . Kağan, 18 Aralık 2013, 20:01:52

. Kağan

Merhaba arkadaşlar.

Merak ettiğimden soruyorum. Araç Devir saatinin uçlarından gerilim alarak devir ölçülebilir mi? Yani devir sayısını ateşleme kablosundan almak yerine devir saatinden uç alarak buradan gelen gerilimi değerlendirmek mümkün olabilir mi?

Şöyle bir eleştiri gelebilir. Niçin devir saati olan bir araçta tekrar devir ölçüyorsun. Cevabım: Devir bilgisini değerlendirmek istiyorum.

Teşekkürler.

est32

devir saatiyle uğraşana kadar bi tamirciye danışıp devrin motorun neresinden alındığını öğrenerek oradan daha doğru ve zahmetsiz işlem yapılabileceğini düşünüyorum.

ete

Devir saatinin nasıl çalıştığını bilmeden yorum yapmak zor.
Ete

Hattuşa

s.a.
sitenin birinde bir arkadaş aracın çakmaklığından aldığı 12v ile araç devrini ölçüyordu.yani her türlü ölçmek mümkün

Mucit23

Alıntı yapılan: pro-TR - 19 Aralık 2013, 08:58:30
s.a.
sitenin birinde bir arkadaş aracın çakmaklığından aldığı 12v ile araç devrini ölçüyordu.yani her türlü ölçmek mümkün

Teoride böyle birşey mümkün değil. Çakmaktan ancak 12V elektrik alınır.

Yeni nesil araçların hepsinde ibreleri hareket ettirmek için step motor kullanılıyor. Yani herhangi bir analoğ sistem yok.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Hattuşa

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Aralık 2013, 13:26:24
Teoride böyle birşey mümkün değil. Çakmaktan ancak 12V elektrik alınır.

Yeni nesil araçların hepsinde ibreleri hareket ettirmek için step motor kullanılıyor. Yani herhangi bir analoğ sistem yok.

ferhat ustam reklam olmasın diye linki vermek istememiştim, ancak bunu yapan arkadaşımız tanıdığım ve sevdiğim bir arkadaştır,
işte linki ve videosu;
http://www.lugatek.com/forum/index.php/topic,114.0.html

Mucit23

Benim hala pek aklıma yatmıyor. Şimdiki Araçların hepsinde ECU kullanılıyor. Yani platin vs bu tür donanımlar yok. Bu yüzden yeni araçlarda verimli bir şekilde çalışacağını hiç sanmıyorum. Ayrıca sadece benzinli araçlarda çalışır bu sistem.

Yinede arkadaşı takdir ediyorum. Gerçekten başarılı bir çalışma olmuş. Fakat ben böyle bir ürün yapsaydım OBDII hattından direk devir okurdum. Böylece her araçta uygulanabilirlik sağlanmış olur.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Maxim

mucit böyle birşey teoride ve pratiktede mümkün ve yeni bulunmuş birşey değil
olayın ecu veya başka birşeyle ilgisi yok
buji ateşlenirken ortaya çıkan parazit
olay bu

eğer aracın şasesine scop ile bakarsan bu parazitleri görürsün
tabi dizel arabada buji yok.

tasarım kişiden kişiye ve başka şeylere bağlı olarak değişebilir
tercih meselesi
obd2 portundan yapacağın okumanın maliyeti karşısında 2 opamp ile yapılan basit bir devre + inanılmaz pratiklik var.

. Kağan

Merhaba arkadaşlar.

Bugün aracın gösterge panelini söktüm. Az daha elimde kalıyordu. Burada sökmekten kastım tamamen dağıtmak. :)
Devir saatinin analog ibresinin bobinine 4 tane uç giriyor ve bir işlemci bu voltajları oransal olarak kontrol ediyor sanırım.     
     Yani 2 uçlu olur diye hayal etmiştim. bobine gelen voltajı okuyacaktım kolayca. :)
     Ama hiç bir şey kolay olmuyor. :)

Bu durumda maximin opamplı devresini merak ediyorum. Maxim den yardım lütfen. Ve fikri olan herkesten yardım bekliyorum.

Yapmak istediğim şeye gelince. Şehirler arası yolda giderken ayağımızı gazdan çekince 1500 devirin üstünde ise gazı kesmesini yani yeni araçlardaki gaz kesici olayını yapmak istiyorum.

Ayrıca Mucit23 "OBDII" nedir?
Alıntı YapFakat ben böyle bir ürün yapsaydım OBDII hattından direk devir okurdum. Böylece her araçta uygulanabilirlik sağlanmış olur.

Teşekkürler.

F®T

hocam bu iş riskli bir iş olmazmı?.şimsi siz devir göstergesinin girişini ölçtüğünüzde devre göre kaç volt değişim görüyorsunuz.yani ölçü aletini eksi ile sinyal girişine bağlayın ve devri artıtırın 0-max devir arasında min-max kaç volt oluşuyor ona bir bakın sonra bir opamp ile istediğiniz noktada çıkış alırsınız.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 20 Aralık 2013, 20:26:06
Merhaba arkadaşlar.

Bugün aracın gösterge panelini söktüm. Az daha elimde kalıyordu. Burada sökmekten kastım tamamen dağıtmak. :)
Devir saatinin analog ibresinin bobinine 4 tane uç giriyor ve bir işlemci bu voltajları oransal olarak kontrol ediyor sanırım.     
     Yani 2 uçlu olur diye hayal etmiştim. bobine gelen voltajı okuyacaktım kolayca. :)
     Ama hiç bir şey kolay olmuyor. :)

Bu durumda maximin opamplı devresini merak ediyorum. Maxim den yardım lütfen. Ve fikri olan herkesten yardım bekliyorum.

Yapmak istediğim şeye gelince. Şehirler arası yolda giderken ayağımızı gazdan çekince 1500 devirin üstünde ise gazı kesmesini yani yeni araçlardaki gaz kesici olayını yapmak istiyorum.

Ayrıca Mucit23 "OBDII" nedir?

Teşekkürler.

öncelikle devre yani opamplı devre bana ait değil
linkte verilen forumda yapılmış.

voltaj diyorsunuzda devir saati girişinde sinyal vardır dc voltaj değil.
aslında osiloskop ile bakmak en doğrusu

birde sizin araç marka model nedir?
ayağınızı çektiğinizi nasıl anlayacaksınız?

F®T

hocam puls olarakta devir ölçülüyorsa neticede orda ortalama bir volt oluşuyor.basit bir şekilde bu yöntem kullanılabilir.ama ben puls leri ölçer ona göre devri bulup yaparım denilirse daha iyi olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

. Kağan

Ayağımı gazdan çektiğimi pedalın üzerine bir manyetik sensör koyarak halledeceğim. Benim sorunum deviri güvenilir olarak ölçmek. Bunun için enjektör gerilim beslemesinden uç alsam nasıl olur?

Bu arada aracım Nissan X-Trail

Maxim

sizin aracınız kaç model? benzinlimi dizelmi nedir?
enjektörlü değilmi? bir ecu kontrol ünitesi yokmu?
gaz kelebeği üzerinde gaz pedalı açı sensörü zaten yokmu?
daha çabuk ve daha detay yazarsanız sevinirim

. Kağan

sizin aracınız kaç model? benzinlimi dizelmi nedir?                  CEVAP:    2013 - Benzinli - LPG
enjektörlü değilmi? bir ecu kontrol ünitesi yokmu?                  CEVAP:   Enjektörlü - ECU var
gaz kelebeği üzerinde gaz pedalı açı sensörü zaten yokmu?  CEVAP:  Bilmiyorum

:)