Araç Devir saatinin uçlarından gerilim alarak devir ölçülebilir mi?

Başlatan . Kağan, 18 Aralık 2013, 20:01:52

Maxim

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 24 Aralık 2013, 21:50:16
sizin aracınız kaç model? benzinlimi dizelmi nedir?                  CEVAP:    2013 - Benzinli - LPG
enjektörlü değilmi? bir ecu kontrol ünitesi yokmu?                  CEVAP:   Enjektörlü - ECU var
gaz kelebeği üzerinde gaz pedalı açı sensörü zaten yokmu?  CEVAP:  Bilmiyorum

:)

evet şöyle bir bakalım
araç yeni ve enjektörlü yani bir ECU su var.
sizin aracınızda zaten gaz pedalından ayak çekilinde devir belirli bir yere inene kadar enjektörler kapatılmaktadır.
bu sistem enjeksiyonlu motorlar çıktığından beri her araçta var, yani kabaca 1980li yıllar dan beri diyelim.

siz gazı kesmek istiyorsunuz ama bu zaten yapılıyor olması lazım?
çünkü lpg sistemi enjektörlerden de sinyal almaktadır + devir + lambda sensoru vs
enjektörlerin çalışması durunca lpg sistemide gaz vermeyi keser
eğer kesmiyorsa o işte bir yanlışlık var

. Kağan

;D  Bu sistemin aracımda bulunduğunu bilmiyordum. Enjektörlerden birine bağlanıp, yinede kontrol amaçlı bakacağım.
Ama yinede böyle bir sistem kurmak istesem nasıl yaparım. Enjektörlü olmayan bir araçta en güvenli devir ölçümü nasıl ve nereden sinyal yada veri alınarak yapılabilir.

Teşekkürler.

Maxim

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 26 Aralık 2013, 09:45:27
;D  Bu sistemin aracımda bulunduğunu bilmiyordum. Enjektörlerden birine bağlanıp, yinede kontrol amaçlı bakacağım.
Ama yinede böyle bir sistem kurmak istesem nasıl yaparım. Enjektörlü olmayan bir araçta en güvenli devir ölçümü nasıl ve nereden sinyal yada veri alınarak yapılabilir.

Teşekkürler.

Enjektör olmayan yani eski tip karburatorlü bir araçta nereden devir okuyabiliriz?
-öncelikle göstergede devir saati varsa onun arkasındaki sokete bakmalıyız.
-ateşleme bobini girişinden devir okuyabiliriz.
-şarj dinamosu soketlerinde devir sinyali olabilir yada işimize yarayacak sinyal olabilir bakmak lazım.
-buji kablosuna tel sararak veya manyetik nüve ile bir okuma yapılabilir
-en son yukarıda verilen şasedeki buji parazitleri üzerinden devir okuması yapılabilir
fakat bu o kadar imkan varken biraz fanteziye kaçmaktadır.

bunların hepsi iş görür
ama güvenilir yada kaliteli bir ölçüm kişinin yapacağı devre tasarımı ve programına göre değişecektir.