PIC KONTROLLÜ FONKSİYON JENERATÖRÜ

Başlatan inventor, 14 Ekim 2011, 13:41:22

inventor

Merhaba arkadaşlar. Son günlerde sürekli olarak fonksiyon jeneratörlerini araştırıyorum. Eskiden çok pahalıydılar ama şimdi neredeyse yarı yarıya düştü fiyatları. Ancak yine de benim için yüksek değerdeler. Bu cihazların içinde AD5932 - AD9833 - ML2037  serisi mikroişlemci kontrollü entegreler kullanılıyor. Türkiye'de bulunmayabilir ama benim gibi ortalama her hafta yurtdışından malzeme getirten birisi için yurt içi ya da yurt dışı çok sorun değil. 20 TL ile 50 TL arasında bir rakama getirtebilirim diye düşünüyorum.
Yapmak istediğim şey şu :
Elimde eski uydu cidazlarından var hem dijital hem de analog. Bu cihazların kutularını kullanarak,içinde bahsettiğim entegreler ve PIC bulunacak,ön tarafta 7 segment display ile hem çıkış frekansı hemde genlik değeri gösterilecek,ayar olarakda bcd anahtarlar kullanılacak ( Sonsuz turlu pot gibi )

Becerebilirsek güzel bir proje olur. Ama ETE hocamın kanaati nedir bilmek lazım. Böyle bir cihazın maliyeti 100 tl civarında kalacak gibi, ama başarmak önemli.

Ete hocam ne dersiniz, deneyelim mi, masraflar benden :)
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Deneyelim de, projeyi çokiyi anlayamadım.
Frekansı ölçecek ve sinyalin genlik değeri gösterilecek anlaşılan. Detay verirsen daha iyi anlarım sanırım.

Ete

inventor

Bu entegreler fonksiyon jeneratörü olarak geçiyor ve seri port gibi haberleşiyor. kare-sinüs-üçgen dalga çıkarıyor
bu dalgaların hem frekansını hemde genliğini ayarlıyor. Bu tür cihazlarda iki adet ekran oluyor. Birtanesi yaklaşık 6 adet 7 segment display den oluşuyor ve frekansı gösteriyor. Diğeri ise 3 ya da 4 adet 7 segment displayden oluşuyor ve çıkıştaki sinyalin genliğini gösteriyor. Bizim mikroişlemci seri haberleşme ile bu frekans ve voltaj bilgisini entegreye gönderiyor. O da ilgili sinyalleri çıkarıyor.
İşlemcimiz şu işleri yapacak.

1. İstenilen frekans ve genlik bilgisini entegreye seri yoldan gönderecek. Frekans ve genlik ayarını ister tuşla ister potla istrer BCD potla yapabiliriz.
2.İşlemci bahsi geçen ekranlara frekans ve genlik değerini aktaracak. Burada aynı ekranları hem SET için hemde o anki değerler için kullanabiliriz.
3.Eğer yeterli gelirse başka donanımlar bağlayabiliriz. Frekans metre gibi vb. Tamamen işlemciye kalmış birşey

Dış görünüm için :

http://www.cihazpazari.com/urun_detay.asp?UrunId=1192&Kat=&AltKat=12

ete

Inventor,

Bu tür projeler konsantrasyon ister . Ben çok fazla zaman harcayamam. Malum birde kendi işim var. Seyehatlerim ve müştreri ziyaretlerim var.  İşin program kısmında yardımcı olacağım. Ama tasarım aşamasında pek benden hayır gelmez. İşin o kısmını halledersen yada ederseniz program kısmında ben devreye gireceğim.

Ete

inventor

Malzemeler için bu gün siparişi verdim. Fiyat ve stok için dönecekler. Programın ve tasarımın büyük kısmını ben halederim. Haberleşme kısmında sıkıntı olabilir. Seni fazla yormamaya çalışırım.  :)

inventor

Fiyatlar geldi

1 Adet AD5932YRUZ 12,0         2 HAFTA
1 Adet AD9833BRMZ 12,0       2 HAFTA

*FİYATLAR Euro olarak verilmiştir, KDV dahil değildir. FATURA tarihindeki M.B.D.E.S. Kuru esas alınacaktır
*Kargo ücreti alıcı firmaya aittir.

Malzeme sorun değil ben alırım. Bir planlama yapıp başlamak gerekiyor. Bu entegrelerden hangisi ile çalışacağımı kararlaştırıp projeyi başlatayım diyorum. Devamını elbirliği ile getiririz inşallah.

F®T

selamlar hocam bu alette 1 kanal analog ve 1 kanal dijital ac-dc giriş olsa voltaj giriş seviyeleri ayarlanabilse logger özelliği olsa hoş olmazmı?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mustafa48

Sn inventor
Benimde ihtiyacım var aslında benden maddi manevi tam destek
entegre smd olabilirmi
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=AD+5932+&_sacat=0&_odkw=AD+5932+YRUZ&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
Bana geçenlerde Micrel 5014 lazım oldu burada 4 euro istediler tanesine. Ebaydan 50 adedini 25 USD ye aldım 4 $ kargo ödedim
sanırım 10 güne gelir.

inventor

Ebay linkine baktım. Modül olarak o fiyata çok iyi. Benim aldığım fiyat sadece entegre olarak o fiyata yakın. Bu güne kadar ebay den bir kez ürün aldım , onu da almanya 'dan elde getirdiler. Kargo işlemi nasıl olur bilmiyorum ama bu modül işimizi görür. Fiyatta fena değil.
Bu konuda tecrüben varsa bu üründen alalım ve denemelere başlayalım.
Vatandaş örnek program ve cd göndereceğinide yazmış . Ayrıca kullanımı konusunda da e posta ile yardım ederim diyor.

mustafa48

Hangisini tercih ettiğinizi ve kaç adet lazımsa bana belirtirseniz sipariş açarım. Lütfen linkini ekleyin.

inventor

http://www.ebay.com/itm/DDS-Module-AD9833-signal-generator-Circuit-Diagram-/180696318480?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a12570210

http://www.ebay.com/itm/AD9833-DDS-signal-generator-module-/260848987012?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item3cbbcfab84

Alttaki link çin katılımlı diyor. Ürün aynı. Ebay konusunda tecrübem yok. Ama aynı olan iki ürün arasında bayağı fiyat farkı var. Ürünler aynı ise çin menşeli almak daha iyi. Sonuçta hepsi orada yapılıyor. Kartların resimlerine bakarak konuşuyorum.
Dediğim gibi ebay de çok tecrübem yok. Bu ürünlerin bize teslim fiyatı nereye çıkıyor bunu öğrenelim önce. O da uygunsa teslim süresine bakıp birisini sipariş edelim

mustafa48

Alttaki ürün kargo dahil 22-23 USD civarında en geç 25 günde elimize ulaşır .
Muhtemel gümrük ödemeyiz ödersekte 4 tl civarında olur.

mustafa48

PayPal üzerinden kontrol ettim 45,8 tl ye kargo dahil mal oluyor. uygunsa sipariş açayım

inventor

50 tl ye kadar yolu var hocam. Sipariş verelim