1 volt AC gerilim elde etmek

Başlatan . Kağan, 06 Ocak 2014, 20:41:46

. Kağan

Kare dalga formunda DC-AC konvertör yapmak istiyorum. Başka ne kullanarak böyle bir devre oluşturabilirim.

Örnek olarak

şemasını buldum. basit bir NPN transistör kullanarak sanırım çalışır fakat Şöyle bir sorun var. Ben 1 volt AC elde etmek istiyorum. Yani 5v ile devreyi besleyerek 1v, ac gerilim almak istiyorum.

Birde şu devre var.

Hangisini tavsiye edersiniz. En önemlisi 1V nasıl alacağım...

Teşekkürler.

. Kağan

:)

. Kağan

Böyle bişey yaptım voltajı nasıl 1volta düşürürüm. :)

. Kağan

Kendim sordum, kendim yanıtladım. Gerilim bölücü direnç kullandım ve oldu.

TEŞEKKÜRLER.

timpati

dirençlerle gerilim bölündüğünde çekilen akıma bağlı olarak farklı sonuçlar elde edersin. ayrıca çıkıştki bir kısadevre senin tetikleme devrene de zarar verebilir. bütün bu olumsuzluklardan kurtulmanın yolu ise galvanik yalıtımlı bir eleman (trafo) kullanmaktır. yukarida verdiğin örnek devrelerden birinde zaten vardı ama sen 1Vac almanın yolunu soruyordun. şimdi dinle:

özel bir trafo sardıramadığını düşünerek, bir değil iki standart trafoyla bu işi kotarabilirsin. beslemenin 12Vdc ve tetiklemenin 5V olduğunu varsayıyorum. bu durumda 48V/220V ve 220V/18V'luk iki trafo alıp (çekeceğin akıma göre güçlerini belirlemelisin) bunları ardarda bağla ve tetikle. 48V primeri sen 12V'la besleyeceğin için ilk trafonun çıkışında (aynı zamanda ikinci trafonun 220V girişinde) 220 değil 55V civarı çıkacak, ikinci trafonun çıkışında ise sarım oranları gereği bu bir kez daha küçülecek ve 12 yerine 1.1V gibi bir AC gerilim çıkmalı.

(anlamayanlar için not düşüyorum: öncelikle 48V trafoya 48Veff yerine 12Veff verdiğimiz için çıkışı zaten 4'e bölmüş oluyoruz, sonra çıkışta yine bir 48V sarım olsaydı bu değer çıkacaktı ama biz 18V'luk sarım kullandığımız için 48/18 kadar bir oranda yine zayıflatmış oluyoruz. yani toplamda ilk girişte verdiğimiz 12Veff'i (4)x(48/18)=10.67 kez bölerek 1.1Veff elde ederiz.)

çıkışın tam değerinde olmasını istiyorsan tetikleme devren için basit bir osilatör yerine hazır PWM entegreli (SG3524-25-26 veya TL494 gibi) bir devre kullanırsan çıkıştan geri besleme alıp tam istediğini yakalayabilirsin.