L293/L298 ve pil meselesi

Başlatan _MeRKeZ_, 23 Ocak 2014, 18:22:40

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Motor sürücü entegreleriyle ilgili bir sorum var. Devremde yüksek akım veren bir motor sürücüsü kullanmak istiyorum. Bu yüzden L298 cazip geliyor ama daha yüksek akım için L293'lerin paralel bağlanabileceğine dair bir yazı okumuştum.
Bu tam olarak nasıl yapılıyor?
Herhangi bir sakıncası var mı?
Eğer aynı işe yarıyorsa L298 kullanmak gereksiz mi?

Bir diğer husus, beslemeler. Pil olarak 11.1V ve 2600 mAh değerindeki Li-Po pilleri kullanmayı düşünüyorum. Hem 5V'a düşürüp mikrodenetleyiciyi besleyeceğim hem de motor sürücü devrelerini.
Sizce bu pil ve pil değerleri devrem için uygun mudur?

ete

LMD18200T kullan. Direk 3 Amperdir zaten Hemde kullanımı çok kolay.

Ete

_MeRKeZ_

Hocam onun maliyeti de oldukça yüksek, hatta motordan bile daha pahalı :) Ben mümkünse L293 olmazsa L298 ile halletmeyi düşünmüştüm

F®T

l 298 kullanarak 2 adet motor ileri geri hız kontrolü ve lipo pil 11.1 v 2200 ma kullandım.işlemci kulandım işlemci 5 voltunu lm2576 ile hallettim.sistemide bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

_MeRKeZ_

F®T

http://etepic.com/index.php/topic,1209.0.html

burda lipo soket çizimi var ben çok aramıştım.ayrıca lipo pil tehlikeli dikkatli ol.ben hızlı smd sigorta kullandım sistemde sanada tavsiye ederim.ayrıca lipo yuda orjinal şarjeri ile şarj etmiştim.şarj girişlerine birer adet 0.5 ohm smd direnç kullandım.eksi direk bağlı diğer pil uçlarında direnç var.onuda dışarıdan gelecek kısa devrelere karşı emniyet olması için kullanmıştım.bu pile dikkat etmek lazım :)))
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

_MeRKeZ_

Hocam,

Bu piller hakkında çok yüzeysel bir bilgiye sahibim. Nette araştırıyorum ama çok tatmin edici sonuçlara ulaşamadım henüz. Pili ve şarj aletini satın almadan önce ve pili kullanmaya başlamadan önce, şarjı hususunda bilgilendirici bir kaynak varsa ve paylaşırsanız eğer çok makbule geçer

F®T

hazır şarj kullanmanı öneririm.ben 3s (3 s 3 adet seri 3,7 volt pil)11.1 volt kullandım.min 9,6 max 12,6 volt arasında uyarılar oluşturdum.orjinal şarjöründe bu durumlar olsa bile kullanıcı yinede bu uyarılara uysun istedim.dedikleri gibi risk var bunuda şansa bırakmamak lazım.dediğim gibi pil cihaz içinde olacaksa dışardan şarja bağlanan uçları hariçteki etkilere karşı korumak lazım.