16F88 ile 4 motorun akım kontrolü

Başlatan . Kağan, 03 Şubat 2014, 22:01:26

ete

Maalesef şemanı yükleyemedim. Version farklılığından dolayı.
Şemanı görmeden yorum yapmam imkansız. Export graphic seçeneği ile şemayı bitmap olarak kopyalayıp koyabilirsin.

Ete

. Kağan

ete

Anladığım kadarı ile 50 Ohm dienç ile motorun çektiği akımı ölçüyorsungaliba. 50 Ohm bu işler için çok büyük bir direnç.
Genelde 0,1 - 0,5 Ohm arası bir direnç kullanılır bu iş için.
Şema simule edilecek şekilde düzenlenmemiş. Prensip şeması şeklinde duruyor. Motor kontrol kısmınıda görmek iyi olurdu.
Çalışmada sorun var ise çalışırken değişken değerlerini simulasyonda izlemek gerekir.
Anladığım kadarı ile ölçülen değerler istenilen seviyelerde değiller.
Bu şekilde yapacak bir şeyim yok maalesef.

Ete

. Kağan

1 ohm dirençle tekrar deneyeceğim. Desteğin için teşekkürler.

Birde bişey daha sorayım.
 ' BURADAN SONRA DEĞERLENDİRME SOMUT RAKAMLAR ve SONUCA DÖNÜŞÜYOR. 
      ' HANGİLERİ EN KÜÇÜK DEĞERDEN 3 BÜYÜKSE O LEDLERİ YAK.

IF FARK_A > 3 THEN  LED_SOL_ON=1

IF FARK_B > 3 THEN  LED_SAG_ON=1

IF FARK_C > 3 THEN   LED_SOL_ARKA =1

IF FARK_D > 3 THEN   LED_SAG_ARKA =1

IF LED_SOL_ON=1 OR LED_SAG_ON=1 OR LED_SOL_ARKA =1 OR LED_SAG_ARKA =1 THEN 

PAUSE 20000

LED_SOL_ON=0:LED_SAG_ON=0:LED_SOL_ARKA =0: LED_SAG_ARKA =0
              ENDIF     

Burada herhangi bir led 1 konumuna geçemiyorsa tekrar kontrole gidiyor doğrumu? Eğer birisi yanarsa 20 sn bekliyor ve 20 sn sonra tekrar kontrol ediyor.

. Kağan

Proteusun kullandığınız versiyonu nedir? Bendeki 8.0 versiyonu.
Bana bir link verirseniz oradan indirip kurayım.

ete

1 ohm direnç bile büyük bir dirençtir ve motorda performansı etkiler. Bu nedenle YARIM ohm veya daha küçük taş direnç kullanın.
BU sitede Volt-AMpermetre devrem var oradan esinlenebilirsiniz. Temel prensip aynıdır.

Verdiğiniz aşağıdaki kod parçasını daha düzgün yazmak mümkün. Evet burada ledlerden birisi yanarsa program 20 sn bekliyor ve sonra geri dönüyor.

IF FARK_A > 3 THEN
                    LED_SOL_ON=1
                    bekle=1
             ENDIF

IF FARK_B > 3 THEN 
                   LED_SAG_ON=1
                   Bekle=1
              ENDIF

IF FARK_C > 3 THEN   
                 LED_SOL_ARKA =1
                 BEKLE=1
              ENDIF

IF FARK_D > 3 THEN   
                   LED_SAG_ARKA =1
                   BEKLE=1
              ENDIF   

IF bekle=1 then               
                 PAUSE 20000                     
                    LED_SOL_ON=0:LED_SAG_ON=0:LED_SOL_ARKA =0: LED_SAG_ARKA =0
              ENDIF   
Burada bekle bir bit değişkeni olmalıdır.
Simu. versiyonum 7.10 link veremem bilmiyorum nerede var. Zaten değiştirmene de gerek yok.
Sen denemeyi gerçek devredemi yoksa simu. damı yapıyorsun acaba onu merak ettim.
Ete

. Kağan

Simulasyonu çalışan bir tane yaptım. Hem bord üzerinde hem similasyonda çalışıyorum. Her ikisindede çalışmıyor malesef.

Simulasyonlu dosya ekte.

Hattuşa

slm kagan ustam;
yazıları takip ediyorum ilgisiz değilim. benim merak ettiğim konu şu? gerçek uygulamanızda opamp çıkışında motorun akımına göre bir voltaj değişimi görüyormusunuz? gördüğünüz voltaj değişiminin aralığı nedir?

. Kağan

Merhaba ustam.

2 voltluk motorlar var. Tıbbi bir cihaza ait. Bu motorların rotorlarında pervaneler var. Bu pervaneler bir sıvı ile çevrimde. sıvı akışı azalınca bazı motorlar yüke biniyor. 2 voltla 1,5 volt arasında değişim oluyor. Belki daha az. Seri bağlı direnç üzerinde 50-200 mv değişim görülüyor. Benim derdim bu motorların yüke girip girmediklerini belirlemek ve yüke girenleri işaretlemek.

ete

Motorun 2V ile beslendiğini bilmiyordum. Şayet doğru ise motor en ufak bir akım çektiğinde motor besleme voltajı 2 V dan anında sıfır volta düşer. Bu sistem bu şekilde çalışmaz.
R=(V1-V2)/I formülüne göre, R=50 ohm , V1=2V I=diyelimki 40 ma olsun.
50*0,04=2-V2 eşitliğinden V2 yi çekersek  V2=2-(50*0,04)=2-2=0V olacaktır.
Bu nedenle orada çok düşük omajlı bir direnç (0,1 ohm yada daha iyisi 0,05 ohm) kulanarak yeni bir devre tasarlamanız gerekir.

Ete

. Kağan

Seri bağlı direnç üzerinde 50-200 mv değişim görülüyor. Ölçüyorum. Motorlar çok farklı yapıda.

Anlattığın gibi olduğunu varsayıyorum ama program ve devre motor yerine koyduğum dirençlerlede çalışmıyor. Simülasyondaki gibi dirençlerle bağlandığında niçin çalışmıyor peki?

Bu dirençler motor yerine bağlı iken çok akım çeken direnç ledle gösterilemiyor.

ete

Seri direnç üzerinde değişim görmen normal çünki değeri büyük. Ama aynı zamanda motora giden voltajıda sıfırlıyor.
Simulasyonunu göremiyorum ki yorum yapayım. Görebildiğim jpg şemasında akım kontrol kısmı ve işlemci kısmı.
Sadece gördüğüm yerin yorumunu yapıyorum.

Ete

. Kağan

1 ohm direnç takdığımda da ölçü aletinde voltaj değişimlerini ölçebiliyorum. Yani ortada bir voltaj değişimi var. Bu değişimi pic ile gösteremiyorum.

Ekte simülasyonun yeni jpg dosyasını veriyorum.

ete

Devreni yeniden çizdim. Bir defa LM358 çıkışndan bir şey çıkmıyor.Hatta oradaki voltaj eksi seviyede gözüküyor. (ICL7660 dan dolayı)

İkincisi ADC için gerekli Define tanımlamasını yapmamışsın. Programın baş tarafına aşağıdakini ekle.

DEFINE ADC_BITS 10     ' ADCIN resolution  (Bits)
DEFINE ADC_CLOCK 1     ' ADC clock source  (Fosc/8)
DEFINE ADC_SAMPLEUS 11 ' ADC sampling time (uSec)

Daha sonra Motor yerine koyduğun dirençlere 50-100-150-200 Ohm gibi 4 değişik değer verdim.
Baktım 3 led yandı OLCUM-D ledi yanmadı. Programda ADCIN 0, yerine ADCIN 1, yazmışsın onuda düzeltince 4 led de yanıyor.

Dediğim gibi akım kontrol kısmını komple değiştirmek gerekir. Bu şekilde sisteminçalışması zor bence.
Diğer bir aksaklıkda ICL7660 entegresinde devrede oda çalışmıyor. Opamp beslemesini 5V dan vermen gerekir. Aksi halde bir şey göremezsin.

Ek de benim devrem çalışır halde.  Seri direnci 1 ohm yaptım opamp kazanc direncini 10K yaptım.
Ete

. Kağan

ETE merhaba,

Bendeki çizimde 7660 beslemesi 5v zaten ve opampta çalışıyor.

Baktım ifade etmekte zorlanıyorum, bende video çektim. Böylece sesimi de duymuş olursunuz.  :) Video yüklenir yüklenmez mesaj linki göndereceğim.

Bu arada hayırlı cumalar.