anahtarlama pcb yapımı

Başlatan assyh, 11 Şubat 2014, 09:22:09

assyh

merhaba
yine bir sorum var . elimde iki adet kablo var .kırmızı.siyah . bu kablolardan gelen "+", "-", sırası değişiyor bazen kırmızı dan artı bazen siyah tan artı geliyor bu durumları algılayıp eğer kırmızıdan eksi siyahtan artı geliyorsa "a" çıkışını anahtarlayıp röle gibi eğer kırmızıdan artı siyahtan eksi geliyorsa "b" çıkışını röle misali anahtarlayabilirmiyiz
çalışma voltajı 24v. röle mekanik değil elektronik olmalı

yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.
Her bişeye meraklı.

ete

Basitçe ilişikteki gibi olabilir. Hatta her iki çıkışın birer transistörü kullanılmayabilir. Sana tek çıkış yeterli ise çıkış tercihi yaparsın.
Her iki çıkışta da Hem High side hem Low side çıkış var.

Ete

assyh

teşekkür ederim ete hocam,
bunu yapmayı deneyeceğim

iyi çalışmalar.
Her bişeye meraklı.

ete

Biraz daha değişik hali ilişiktedir.

Ete

assyh

hocam Teşekkür ederim ekteki resimi inceleyebilirmisiniz istediğim tam olarak budur.

saygılar.
Her bişeye meraklı.

İlyas KAYA

sayın ;assyh

Kontrol edilecek(anahtarlanacak) olan yük nedir ? Kaç Amperdir ? kaç volttur ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

F®T

İlyas hocanın dediği gibi burda voltaj ve akım önemli seçilecek malzeme ona göre seçilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

assyh

merhaba,
yük olarak eksi -24v anahtarlanacağından amper olarak bir yük binmez sanırım..
fakat en fazla 2-3 amper olabilir.

bu bilgi yeterli oldu mu acaba
Her bişeye meraklı.

F®T

en basit hali ile eğer yanlış anlamadı isem.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

assyh

Teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim,

Her bişeye meraklı.

assyh

arkadaşlar sanırım burada power supply den gelen 24v ile işlem yapılmış biz bu 24 ün sadece olup olmadığı ve artı eksilerinin yerleriyle ilgili işlem yapmak istiyoruz ve biz başka kaynaktan gelen eksi 24 voltları alıp röle üzerinden geçireceğiz. röleyi  aç kapa yaptıracağız.
İLYAS hocam yaptığınız proje istediğim şeye çok yakın neredeyse, yada ben anlamadım tekrar bakıp açıklayabilirmisiniz zahmet olmas ise.

Teşekkür ederim
Her bişeye meraklı.

İlyas KAYA

sayın assyh;

Siz ilk mesajınızda ROLESİZ dediğiniz için rolesiz yapmaya çalıştık.
Aslında benim yaptığım sizin istediğiniz ile aynı.
Eğer roleli yapacaksanız işiniz daha kolay olurdu.

Ekte aynı devrenin ayrı beslemeler ile nasıl çalışacağını gösterdim.

Saygılarımla.

Edit// Devreye diyotlar ekledim ki çakışma yapmasın..

assyh

:) evet hocam mekanik röle istemiyorum çünki hem ses yapıyor hem parazit hem de bozuluyor birde çirkin ve kaba.
Çok aşşağıladım galiba..
Fakat elektronik röle gibi bir şey olur elbette. Yani yukarıdaki şekilde eğer 24v varsa ve sıralama +/- şeklinde ise birinci çıkıştaki röle yada neyse , kendine bağlı olan akımı iletecek, e ğer -/+ şeklinde ise ikinci çıkıştaki eleman kendine bağlı olan akımı iletecek. Belkide ben yanlış anlattım . Kusura bakmayın hocam.
Teşekkür ederim.
Her bişeye meraklı.

İlyas KAYA

Elektronik role gibi birşey oldu artık. Sanırım işinizi görecektir.