Tek kaynaktan beslenen OPAMP tasarımı

Başlatan . Kağan, 13 Şubat 2014, 22:09:11

Hattuşa

anladım rail to rail opamp dışındakileri asla çıkışta istediğin çıkışa alamazsın, yani bir opamp 5v ile besleniyorsa max. 4- 4,5v luk çıkış alırsın.

. Kağan

Piyasada bulunabilen rail to rail bir opamp ile hazırlanmış bir çizim yapabilirmisiniz?

. Kağan

Arkadaşlar niye duymazdan geliyorsunuz?

Forumda aramadığım konu kalmadı. Bir yazıda aşağıdaki gibi basit bir çizim verilmiş.

Ama bu basit çizim bile giriş boşta iken besleme voltajını veriyor. Proteusta çalışıyor. Devreyi kurdum.  Bu op amp işinde http://etepic.com/index.php/topic,1262.0.html linkindeki yazıları okudum. Amma kurunca devre çalışmıyooooor.

Yardım edin lütfen.

F®T

o zaman ofset ayarlı opamp kullan.mesela 741 opampı.onda ofset ayarı vardı çıkıştaki farkı sıfırlayabiliyordun yanlış hatırlamıyorsam.

ayrıca çok düşük offsetli bir opamp OPA317
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

. Kağan

741 PDF sinde 18-22 voltla beslendiği yazıyor. 5 volt ile beslemeliyim.

Hattuşa

ustam özür dilerim bana yazdığınızı görmedim,
gelelim sizin istediğinize
bence öncelikle herhangi bir opampla 0-150mV luk AC sinyali 0v ile 4-5v aralığına alıp onu dc ye cevirmek lazım bunun içinde bence simetrik besleme gerekir, ondan sonra herhangi bir opampla istediğiniz çıkış alınabilir. yani direk 0-150mV u bir opampla işlemciye vermek çok sağlıklı bir çözüm olmayacak. şimdi senin bu 0-150mA lık ac voltajın frekansı nedir?

Hattuşa

kagan ustam;
öncelikle her ne kadar 0-100mV luk ac yi tek kaynaktan beslenen opampla yükselterek işlemcide okumak istediğinizi yazsanızda, bunun biraz zor olduğunu düşündüğümden bir devre tasarladım ama simetrik beslemeli, devre şu şekilde dizayn edildi.
U1A ile 0-100mV luk ac sinyali AC de 34 kat büyütüldü, sonra U1B ve U1C ile tam dalga doğrultmaç yapıldı, yalnız oraya 47uF lık bir geri besleme yaptım bu biraz filtreliyor sinyali bu cond. değerini küçültürseniz sinyalin değişim oranı hızlanırken parazit çoğalıyor, büyüttükçe de dc sinyal stabilleşiyor ama tepkisi yavaşlıyor. tam dalga doğrultma işlemi linkteki gibi yapılmıştır.
http://www.silisyum.net/htm/opamp/tam_dalga_dogrultmac_olarak_kullanilmasi.htm

daha sonra aktif low-pass filtreden gecirilerek sonuca ulaşılmıştır. sonuçta 0-100mV luk ac sinyali 0-2,6V arası lineer çalışmaktadır. filtre hesabı için aşağıdaki hesaplayıcı kullanılmıştır. püf noktası kesim frekansını biraz düşük tutmakta yarar var.
http://www.calculatoredge.com/electronics/sk%20low%20pass.htm

umarım işine yarar, yani ben olsam böyle bişey yapardım. simetrik beslemeyi düşünme +v için işlemci beslemesini -v içinde ICL7660 kullanabilirsin

Maxim

siz akım mı ölçmek istiyorsunuz?
o yüzdenmi sinyali opamp ile yükseltmek amacınız?
hazır entegreler var o iş için, opamp ile uğraşmayın
eğer öye ise..

yok başka birşey ise
giriş 0 - 0.1 volt arası
çıkış 0 - 5 volt olacak ise

ya simetrik besleme +,-, şase kullanmak zorundasınız
yada rail to rail opamp (lm358 ile falan olmaz)

size uyacak hazır devre bulmanız zor
zira giriş frekansı, giriş direnci gibi değerlerde lazım

o yüzden ben biraz bakındım ve analog devicesin çok güzel bir hesap programına rastladım
valla mükemmel
http://designtools.analog.com/dtAPETWeb/dtAPETMain.aspx

burada önce hangi opampı kullanacaksınız onu seçiyorsunuz
giriş frekansı ne?
giriş voltajı aralığı ve çıkış voltaj aralığı ne yazıyorsunuz
sonra besleme normalmi simetrikmi onu yazıyorsunuz
karşınıza devre şeması ve simulasyonu çıkıyor

istediğiniz gibi değerler ile oynuyorsunuz, anında simulasyon cevap veriyor
hatta oluşan hatalarıda yazıyor ingilisce olarak tabi

bir bakın derim

. Kağan

Merhaba arkadaşlar,

Pro ustam verdiğin devreyi bastım. Sağolasın ellerine sağlık. Ama deli olmamak elde değil. giriş boşta iken 2 volt veriyor. Sarı ledi parlak yakıyor. Girişe bir pil ile 1,5V veriyorum ama nafile. Çıkış değişmiyor.

Sevgili Maxim.

Verdiğin sayfayı inceliyorum. Sağol

Hattuşa

kagan ustam (böyle hitap ediyorum zira yaşıtız)
besleme simetrik ise boşta 2.v vermesi olası değil ustam ya, -5v ürettiniz mi opamplar için

. Kağan

Hayır ustam. Tek kaynaktan besledim. -5V yok ana devrede. Acaba gerilim bölücü direnç ile girsem çalışırmı?

ICL7660 da var elimde.

Hattuşa

ustam -5v olmadan verdiğim devre çalışmaz, yani besleme simetrik olmalı, -+5v gibi, onun için ICL7660 diye ısrar ediyorum. illa tek besleme diyorsanız bugün bir daha şema oluşturmaya çalışayım, tek beslemeli..
bu sefer yine 0-100mV u bir opampla büyütüp bir şekilde ac to dc yapmak lazım zira 100mv luk gerilim diotların polarmalarının altında kalıyor buda sağlıklı bir ölçüme engel oluyor. önceliğimiz 0-100mV luk ac gerilimi 0-5 veya en azından 0 ile 2-3v aralığına almak lazım. ondan sonrası kolay ...

birde şunu merak ediyorum ustam ya;
hadi opamp çıkışında min. 2v ile max.4v arası çalışıyor, burda yazılımsal bir hile yapılamaz mı? yani basit bir matematik ile;

5V =1023 adc
2v =408 adc

sinyalden okunan adc değeri 408 den çıkarılarak adc sınırının alt sınırı alınıp
615 adc alt sınır
819 adc üst sınır kabul edilip
aradaki 204 adc değerini de 0-100mV kabul edilemez mi?
yani 1mV =2,04 adc olarak

yani uğraşmama adına böyle diyorum...

. Kağan

Usta merhaba,

ICL 7660'ı aşağıdaki şekildeki gibi bağlayarak devreyi çalıştırdığımda

Giriş boşta iken 3,92v çıkış veriyor.
Girişi 10K ile eksiye bağlayınca 0,81V volt çıkıyor.
Girişe 10k ile besleme eksisine bağlı 1,5V pil bağlayınca 3,92V çıkış veriyor.

. Kağan

Alıntı yapılan: pro-TR - 18 Şubat 2014, 07:25:39

birde şunu merak ediyorum ustam ya;
hadi opamp çıkışında min. 2v ile max.4v arası çalışıyor, burda yazılımsal bir hile yapılamaz mı?

Daha oraya gelemedik usta. :) Ama sanırım yapılabilir.

Hattuşa

kagan ustam;
eğer yazılımla absorbe edebiliyorsan, yani sana analog olarak çıkışın 0-5v değilde sadece işlemci ile ölçmekse hiç uğraşma yukarıda dediğim gibi yap 2v u 0 kabul et hesaplamalarla işi bitir.