16F628A 3,3 Voltta çalışması

Başlatan zeus48, 24 Şubat 2014, 11:18:12

zeus48

Ete hocam mrb . Daha önce bir yazınızda  16F628a 3,3v ta sorunsuz çalıştığını yazmıştınız. Bende devreyi kurdum önümde ama 4v ta indiğimde entegre susuyor, 4,1 v geldiğinde çalışmaya başlıyor. Sorum şu  entegrenin düşük voltta çalışması için herhangi bir komut yazılıyormu,, dahili osc kullanımı etkilimi,  Çünki ben 4 voltun altında çalıştıramadım, Tşk

ete

Geçenlerde aynı olay benim başımada geldi. Normalde çalışması gereken işlemci 3,5V un üzerinde çalışabildi.
Çakma işlemciler var galiba piyasada. Ne diyeyim. Data sheet'e baakrsan 3V da bile çalışması gerekir. Çünki verilen bilgi şöyle,
16F628 ==> 3,0V to 5,5V
16LF628 ==>2,0 V to 5,5V
bu veriler hem 16F628 hemde 16F628A içinde geçerli.

Voltaj için özel bir komut yok. Direk o voltajda çalışması gerekir.

Ete

est32

brown out detect miydi neydi adı bi sigorta vardı, onunla ilgili olabilir mi?

ete

Brown out dedect işi bai işlemcilerde voltaj seviyesini verebiliyorsun. Ancak 16F628 de bir voltaj değeri girişi yok.
Yinede bu sigorta ayarını off yapıp denemekte yarar olabilir.

Ete

enginkanat

Bildiğiniz 3VDC ile çalışan ve UART kesmesi olan 16F628A pin yapısına sahip işlemci varmıdır acaba?

ete

16F1827 var. Aramadığın kadar fazladan özelliği mevcut.

Ete

fofo

BODEN_OFF yaparsanız 3v ta sorunsuz  çalışıyor.

POWER

Alıntı yapılan: fofo - 14 Haziran 2014, 17:57:26
BODEN_OFF yaparsanız 3v ta sorunsuz  çalışıyor.
[/quuote]
Evet aynen.daha önce denemiştim.3v kadar sıkıntısız çayışıyor.

enginkanat

evet boden_off yaptım ve sistem çalıştı.
hocam ayrıca 161827 işlemcide 2 adet rx ve 2 adet tx pini var. datasheete baktım hiç bir şey anlamadım. bu iki ayrı uart haberleşme olduğu anlamına mı geliyor? bu işlemci ile hem bluetooth modül hemde rf kullanabilirmiyim sizce

ete

BU işlemcide tek EUSART var. Pinler birden fazla gözükmesine rağmen seçenekli olarak yalnıcza biri kullanılıyor.
Bunu ayarlayan register ise APFCON0 ve APFCON1 registerleridir.

Ete

enginkanat

Peki Erol hocam, tek uart olan bu işlemci yada 628a da iki farklı modülden girişleri kontrol edebilirmiyiz? bu şekilde bir bağlantı yapmış olsak modüllerin data çıkışlarına diyot bağlasak işlemci kesmesinde de hangisinden geldiğini karşılaştırsak olurmu?

ete

Modül çıkışları zannettiğin kadar temiz değildir. Sürekli bir parazit sinyali vardır. Bu nedenle düşündüğün şey olmaz.

Ete

enginkanat

bu konuda bir öneriniz varmı? ben bu işlemleri iki işlemci ile yapıyorum ve bu iki işlemciyide birbiri ile haberleştiyordum, portb kesmesi ve uart kesmesi kullanıyorum, tek işlemci olsa daha sağlıklı olurdu aslında. çok fazla pin kullanmadığım için 18 bacak işime geliyordu aslında

ete

Öneride bulunmak zor gerçekten. Haberleşmede ne gibi parametreler kullanılıyor bilmediğim için tek önerim çift eusart'ı olan bir işlemci kullanman olur. Ben şimdiye kadar böyle bir şey kullanmadım ihtiyaç olmadı. Hangi işlemci desen bilemem şu anda Microchip sitesinden işlemci seçim tablosuna bakmak gerekir.

Ete

enginkanat

valla hocam benim aklıma arduino geliyor ama pic dışına çıkmak istemiyorum, varsa öneriniz başım üstüne, aceleside yok zaten müsait olduğunuz bir zaman cevaplarsanız sevinirim