M

pic ile sensör bilgisini değerlendirme !!!

Başlatan mehmetyoldas, 05 Mart 2014, 16:27:01

mehmetyoldas

öncelikle iyi günler diliyorum . sizden bi yardım isteyeceğim . yardımcı olursanız çok sevinirim bitirme ödevim için yardımınıza ihtiyacım var. lütfen yardım edermisiniz. 8 tane sensör kullanacağım devremde . örnek veriyorum 1 derece sıcaklık değişikliğinde 10mv değişim gösteriyor. sesnsörleri giriş birimi olarak kullanıp çıkış biriminlerinden her bir sensör için bir pini çıkış olarak nasıl kullanırım. voltajların iniş ve yükselişini çıkışta elde etmem gerekir . yardımcı olursanız çok sevininirim... şimdiden teşekkürler

pwm3434

işlemciye  8 sensör  bağlanacak adc işlemi yaptıralacak  burasını  anladım  anlamadığım  ise  çıkış  pinleri  ve voltaj  iniş  yükseliş  durumuları.  proje  hakkında  daha  detay  verebilrmisin.  daha  doğrusu  hiç  bir şey  anlayamadım. 

ete

Mehmetyoldas,

Projen için bir devre şeması oluşturdunmu? Bu konuda bir ön hazırlık çalışması yaptınmı? Bilgi topladınmı? Ayrıca ne kadar programlama bilgin var?
Programa başladınmı? 
Yaptıklarını topladıklarını önümüze bir ser bakalım nereleri eksik bizde ona göre yardım edelim.
Bu şekilde yardım istersen aynen bu şekilde yardım alacaksın. Zira ne istediğini anlatamıyorsun? Ortada şema falan olmayınca onun üzerindende anlatamıyorsun . Hiç kimse müneccim değil .
Yazdığın mesajın karşılığı cevap yazacak olsam şöyle demem gerekirdi.
Bir pini giriş yapmak için tris registerinin ilgili biti "1" yapılır. Aynı pini çıkış yapmak için tris registeri ilgili biti "0" yapılır. Anladınmı ?

Ete

mehmetyoldas

öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. yapacaklarımı anlatıyorum. 8 tane sensör kullanacagım. sıcaklık akım gerılım sensorlerı. bunun harıcınde de bi tane manyetik sensör kullanacagım.  akım sensoru 10mv her santigrad değişimde cıkıs degısımı.  acs 758 ecb-200b-psf-t
sıcaklık sensoru 2.7 -5.5v  mcp9800 1/2/3 12bıt cozunurluk     .gerılım sensoru 0-5v 3509-0-ce-vz02-32ms2.hız sensoru   m12 m18 dc 3 telli (mefa sensör). bu sensor bilgilerini aynı mıkrodenetleyıcıde kullanıp kablosuz haberlesme ıle bunları bılgısayara aktaracagım. lutfen yardımcı olur musunuz ? picle ugrasyım c bilgimde var ama normal duzeyden asagıda bılgım.

pwm3434

ccs c  ile   yazabilirsin  sanırım,  c  den  pek  bir  farkı yok  ek  olarak  ccs (pıc  programlamak  için ek öncü  dosyalar)  eklenmiştir.

sensörlerin  katologlarını  inceledinmi,  analog  çıkışmı  dıgıtal mi.  pıc'e  yüklenek  yazılım, sensörlerin özellikiğine  göre değişir.

mehmetyoldas

sensör çıkışlarım analog ... belirlemiş oldugum çıkış voltaj degerlerı sıcaklıkla akımla ve gerilimle değişim göstermekte. adc kullanmam gerekıyor denedım fakat basaramadım ...

pwm3434

ilişiğe ekledim 2 kanal  adc  ölçüm  ve  lcd  de ham  değerleri gösterme.  pıc  yazılımı ccs hazırlanmış, dsn  dosyasıda  var  sorunsuz  çalışıyor. analog  kanalları  çoğaltıp,  her bir  ilgili  sensör ham  değeri  için  gerekli   olan  matematik işlemleri yaptırıp istediğin  değerleri  elde  edip kontrol  etmek  istediklerini  kontrol  edebilirsin.

mehmetyoldas

ilginiz için teşekkürederim. en kısa sürede bakacağım su anda evde değilim

mehmetyoldas

sayın pwm3434 ilginiz için teşekkür ederim. göndermiş olduğunuz dosyayı inceledim. emeğinize sağlık. fakat ben denetleyici çıkışlarını kablosuz bi şekilde rf modülle yada xbee modulle tasıyıp baska bır denetleticiye giriş bilgisi olarak kullanağım. lcd ye değilde çıkışımızı belirli volt değerinde binary olarak nasıl alabiliriz ? örnek olarak : sizin programınızda 0.5 volt değişimine göre ham1 değeri 10 artış göstermekte. lcd yerine bu volt değişimini ile 8 pin çıkışa binary gönderebilir miyiz ?

mehmetyoldas

ekte göndermiş oldugum belgedeki programı proteusta şimule ettiğimde 1.30v ile2.30 v arası binary değişimi görebiliyorum. fakat benim istediğim örnek olarak her 0.5 volt değişimini görebilmek. kaynak 10 v bağladıgımda sadece cıkışlardakı binary değişim 1.30-2.30 arasında olmakta. lütfen yardımcı olur musunuz ?

pwm3434

tam  anlayamadım  ama  şunları mı  ifade etmek  istediniz,
1-pıc'in  analog  girişine  10v  giriş yapılacak  yani  gerilim  bölücü  ile  5 v  giriş  yapılacak ve giriş  voltajı 10  volt  iken  pic  ile  çvrilmiş  deger  2.30  volt  olacak.

2-ham deger volt  olarak  şu şekilde çevrilecek, 
hamdeğer0 ile 30arasında ise  0.5V,  30 ile 60  arasıda ise 1V  vs.  kombinansı 2.30 V'a kadar  devam  edecek.yani volt artışı 0.5V,1,1.5V,2.30V 

3-elde  edilen  çevrilmiş  volt değerler  portb'e atandığında  istediğin  gibi  paralel çıkış  verebilirsin.örneğin volt 1  ise  " portb=1"        atamasını  yaptığında portb  çıkışlarında  ondalıklı  1  rakamını  elde  edersin. 

mehmetyoldas

sayın pwm3434 ilginizden dolayı teşekkür ederim.fakat sorunumu anlatamamısım yıne
1-) 8 sensörum var. bu sensorler pic in ayrı ayrı pinlerinden yanı RA0,RA1,RA2,RA3,RA4,RA5,RA6,RA7 gıbı gırıs olarak tanımlanacak . bu sensorlerde su sekılde calısıyor. ornegın: -40 derce 100 derce arasında sıcaklık olcen bı sensor. cıkıs olarak 2.7-5.5v arasında cıkıs gerılımı uretıyor
2-) adc yada baska bı sey kullanarak ilk sensörun bilgisi adc de cevrıldıkten sonra cıkıs olark ornegın RB0,RB1,RB2,RB3,RB4,RB5,RB6,RB7 den binary olark cıkıs vermesı.tek gırıs pınının cıkısı olarak 8 cıkıs pını kullanılacak. sesnsor cıkıs gerılımıne gore . cıkıs pınlerın bıt degerlerı degısım gosterecek.
3-) bırıncı pın degerlendırıldıkten sonra, aynı sekılde ıkıncı pındekı ıkıncı sensor ve ıkıncı sensor ıcın bınary cıkıslar. 8 sensor ıcın bu sekılde olması gerekıyor

İlyas KAYA

Genelde karşılaşılan bir sorun olduğu için BU KONU yu açmıştım :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pwm3434

output_b(sensör1);

ilyas  bey  sanırım  linki  farkında  olmayarak  yanlış  vermişiniz :D   kek  tarifi  linki.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: pwm3434 - 08 Mart 2014, 13:59:42
output_b(sensör1);

ilyas  bey  sanırım  linki  farkında  olmayarak  yanlış  vermişiniz :D   kek  tarifi  linki.

Yok hayır link doğru :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!