Elektronik Devre Ömrünü Kondansatör Mü Belirler ?

Başlatan M.A.A, 08 Mart 2014, 19:12:09

M.A.A

Merhaba Arkadaşlar
Elektronik malzeme satan ve üreten yerlerden hep duyuyorum, yapılan devrenin ömrünü kondansatör belirler, o yüzden kalitelisini al diye. Bu konuyu biraz araştırdım,kaliteli bilinen markaların ortalama ömrü 2000 saat imiş. Buda benim mantığıma ters düştü, 2000 saat 84 gün yapar, bu da çok az. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı ?

zeus48

Bence yanlış duymuşsun. 30 yıldır elektronik işi yaparım.  7 yıldır hiç elektirik fişi çekilmemiş çalışan aletler var

zeus48

Ama mutlaka kalite zamanı belirler , fakat senin dediğin kadar kısa değil

est32

Bunları neye göre uyduruyorlar merak ediyorum, 2000 saat neymiş öyle. En garip gelen de telefoncuların tavsiyesi. Telefon kapalı vaziyette 16 saat şarda kalacakmış ilk gün. zaten pil dolunca cihaz akımı otomatik kesiyor.
Ben de en çok transistörlerin ömrünü merak ediyorum. Bir wifi 2.4GHz de yıllarca çalışıyor. Saniyede 2 milyar 400 milyon kez açma kapama yapan bir malzemenin ömrü neye göre belli oluyor acaba, saate göre mi anahtarlamaya göre mi? Uydu cihazları çok daha yüksek frekanslı...

M3TRO

Onu diyen halt etmiş,peki kondanstorun ömrünü ne belirler diye sorsaydınya,bir devrenin ömrünü belirleyen pleksinin kalitesi,plekside bulunan madenin kaliteli olmasıdır,aynı zamanda elektrikde baya bir etkendir..

ete

Kondansatörün kart ömrünü etkilediği doğrudur. İki iletken malzemenin arasına yalıtkan bir sıvı enjekte edilerek üretilen kondansatörlerde iletken sıvının zaman içinde buharlaşarak ortamdan ızaklaşması nedeni le kondansatör özelliğini yitirmesi sonucu devre bozulur. Bu çok sıklıkla yaşanan bir olaydır. Özellikle elektrolitik kondansatörlerde çok sıklıklıkla rastlanır bu kusura. Birazda şans işidir. Kondansatör ısıınırsa izolasyonu çabuk bozulur ve sonuçta içindeki sıvı çabuk uçar. Kılıf ezilirse yine izolasyon bozulur ve sıvı çabuk uçar. Kondansatörün kaliteli olup olmadığını dışından anlamak çok zor. Göz kontrolü ancak belirgin kusurları ortaya çukartır, ama iyi markalarda hem izolasyon çok iyidir hemde kullandıkları sıvı kolay uçucu değildir. Dikkat etmek lazım.

Geçenlerde merak ettim. Çok uzun yıllar önce aldığım ve hala kullanmadığım elektrolitik kondansatörlerim vardı onları bir ölçeyim dedim. Pek çoğu artık kondansatör olmaktan çokmış maalesef. Özellikle ESR leri çok yükselmiş ve değerler neredeyse yarıdan az hale gelmiş hepsini attım. Buda zamanın kondansatör üzerindeki etkisini gösteren güzel bir örnektir.

Ete