L

Sudaki Elektrik İletkenliğini Ölçme ve Sorunları

Başlatan LeventAli, 14 Mart 2014, 00:03:03

. Kağan

Selam Levent Ali gönderdiğin tib41 li devreyi kurdum fakat çalışmıyor. niçin anlamadım. TIB 41 leri falan takmadım. LCD  hiçbir görüntü vermiyor. :(

LeventAli

Sayın kaganayanoglu,
Port_D0 a bir buton bağlı, butona basılınca, hem adc okuması için bir fonksiyon çılıştırıyor, hemde Port_D2 pinini high yapıyor, hemde led yakmak için portC.0 i hig yapıyor. Port_D2 de role bağlı. 547 ile sürdüm.

yani port_D0'ı high yaparsanız  (ister butonla ister direk) lcd çalışacak ve an5 ten veri okuyacaktır.

. Kağan

Verdiğin devrede pullup yapıp şasiye bağlı buton koymuşsun. Ama lcd çalışmıyor butona basınca yaklaşık AC 1,2v okuyorum. geçici olarak LCD sürekli açık yaparmısın.

LeventAli

Butona basılmadan sürekli adc okumasını mı istiyorsunuz?

. Kağan

sen butona basınca ekrana bişeyler yazdırıyorsun. Boşta ike ekranda levent ali yazsın mesela. Benim ekrandamı problem var acaba.

LeventAli

Ekte, LCD de EC test yazısı sürekli 2. satırda..

. Kağan

Breadbordda ekran boş idiii.

EDIT: Tamam çalıştı.

. Kağan

Şimdi standart bir prob yapalım. Bana seninkinin ölçülerini ver aynısını yapmaya çalışayım. Daha sonra aynı marka içme suyu alıp ölçüm yapalım. Sonra içine 1-2-3 gr iyotsuz tuz katarak tekrar ölçüm yapalım. Ben bunların karşısına laboratuvarda yaptığım ölçümleri yazayım. Ne dersin? 

LeventAli

Sayın kaganayanoglu,

Benim prob, iki tane bu adaptör bağlantı vidalarından oluşuyor. Yan yana yapıştırıp, fosforlu kalem içerisine yerleştirdim. Yerleştirdikten sonra, vida dişlerini eğe ile eğeledim, düzledim. Prop açıklığı bu şekilde genişliği 1 cm. (iki probun bir birinden uzaklığı). Boy biraz yüksekti, sizin önerinizle onu da 1 cm boyuna kadar eğeledim.

Testler için söylediklerinizi yaparız tabi. Bu arada bende analog bir ec metre var zaten. Onunla da karşılaştırmış oluruz...

Saygı ve sevgiler...

Edit_Ete : Lütfen resim boyutlarını bu kadar yüksek tutmayınız. resme bakınca zaten bir şey anlaşılmıyor. Üstelik boşuna sitenin resim depolama kapasitesini tüketiyor. Bu resimleri yeniden boyutlandırın lütfen . Bakın bir konu için dünyanın depolama alanı harcandı yakında dolarsa ne olacak hepsini silmek zorunda kalacağım.

Hattuşa

kagan ve levent ustam, bu problara voltaj mı verilmesi gerekiyor yoksa frekans mı? bu kısmı tam anlayamadım, bu kısmı anlayabilirsem, problar ile işlemci arasındaki analog devre şemasını çizip, stabil bir ölçüm yapılmasına yardımcı olabilirim.

. Kağan

Konunun özü Ac voltaj verilip sıvının ne kadar akım çektiğine bakılıyor.

Hattuşa

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 20 Mart 2014, 16:01:28
Konunun özü Ac voltaj verilip sıvının ne kadar akım çektiğine bakılıyor.
kagan ustam yani bir nevi sizin şu motorların çektikleri akım projesi ile neredeyse aynı? bu arada onunla ilgili çalışmanız sonuçlandı mı?

LeventAli

Sayın pro-TR,

Bu problara AC voltaj veriliyor ancak 2-3 khz arası.

EC1. Ölçüm2. Ölçüm3. Ölçüm4. Ölçüm5. Ölçüm
0.5-171165158154133
1.0-238234233231226
1.5-305307306300303
2.0-354354356358352
2.5-429432421423418
3.0-468468465470471

- Tablodaki değerler ham değerler.
- Ölçümler 20 sn arayla değeri bilinen suda yapıldı.
- 0.5 artışlardaki fark lineer değil, ec yükseldikçe fark da düşüyor. Bunun nedenini daha önce Sayın kaganayanoglu açıklamıştı.
- Bu testte 2.2 khz pwm çıkışı AC'ye çevrilmeden proba direk verilerek, direnç değeri opampla yükseltilerek adc ye girildi ve ölçüm sonuçları oluşturuldu.

- Proba 100 ohmluk direnç bağlıyorum ham değer 752 oluyor. Opamptan çıkış voltajı 3.71 v.
- 2.1 k'lık bir direnç bağlıyorum 115 değer okuyorum. Paralel bir 2.1 k daha bağlıyorum nisbi artışla 230 olması gerekirken 218 gibi bir değer alıyorum, ilginç.
- pwm yi prob boştayken voltajını ölçüyorum, 2.44 v. Probu kısa devre edip ölçüyorum 0,49 v. Bu normal mi?

. Kağan

Alıntı YapSayın pro-TR,

Bu problara AC voltaj veriliyor ancak 2-3 khz arası.

EC   1. Ölçüm   2. Ölçüm   3. Ölçüm   4. Ölçüm   5. Ölçüm
0.5-   171   165   158   154   133
1.0-   238   234   233   231   226
1.5-   305   307   306   300   303
2.0-   354   354   356   358   352
2.5-   429   432   421   423   418
3.0-   468   468   465   470   471

- Tablodaki değerler ham değerler.
- Ölçümler 20 sn arayla değeri bilinen suda yapıldı.
- 0.5 artışlardaki fark lineer değil, ec yükseldikçe fark da düşüyor. Bunun nedenini daha önce Sayın kaganayanoglu açıklamıştı.
- Bu testte 2.2 khz pwm çıkışı AC'ye çevrilmeden proba direk verilerek, direnç değeri opampla yükseltilerek adc ye girildi ve ölçüm sonuçları oluşturuldu.
bence gayet tutarlı ama Pro Usta analog bir ekleme yaparsa daha tutarlı olabilir. Deneyelim bence.

Alıntı Yap- Proba 100 ohmluk direnç bağlıyorum ham değer 752 oluyor. Opamptan çıkış voltajı 3.71 v.
- 2.1 k'lık bir direnç bağlıyorum 115 değer okuyorum. Paralel bir 2.1 k daha bağlıyorum nisbi artışla 230 olması gerekirken 218 gibi bir değer alıyorum, ilginç.
- pwm yi prob boştayken voltajını ölçüyorum, 2.44 v. Probu kısa devre edip ölçüyorum 0,49 v. Bu normal mi?

ETE bana 1 yada 0,5 ohm önermişti. 1 ohmda dahada düşebileceği bir yer kalmıyor. Kısa devre olayında ise, artık kısa devre konumunda besleme yetersiz kalıyor ve 0,49v yada benzeri birşey ölçüyorsun. Bu işin yani ölçümlerin bir tavan sınırı olması gerekiyor. Örneğin senin tablona göre EC 4 gibi. Daha sonrasında error vermeli. Yani doymuş tuzlu su çözeltisini ölçmeye çalışmamalı. Ölçülmeye çalışılsada "ölçüm sınırları dışında" gibi bir uyarı vermeli. yada >5 falan demeli.

Aslında laboratuvarda kullandığımız EC metreler doğrudan değer veriyor. Bunun değeri mikrosiemens diye bir birim ve direnci gösteriyor.

http://www.birimler.info/birimler.php?turu=direnc

100 mSiemens=10k

Hattuşa

yukarıdaki tabloda alınan ölçümler oldukça stabil, yani adc değerini elc değerine aktardığında stabil sonuçlar çıkacağını düşünüyorum, o zaman opamplı devre bile kurmaya gerek yok, orda 5 ölçüm almışsınız mesela;
ben olsam 5 ölçüm yerine 20 adet ölçüm alırdım, bu 20 ölçümü büyükten küçüğe doğru sıralar en düşük ve en yüksek 5 er ölçümü hesaptan çıkarır kalan 10 ölçümünde ortalamasını aldığında stabil bir değer ortaya çıkar, diye düşünüyorum. buna buble short filtresi deniyor, hatta çıkan sonucuda unutulmuş geçmiş filtreside ekleyince işin yazılımla çözüleceğine inanıyorum