ADC için Vref + gerilimini direnç ile gerilim bölerek verilebilir mi ?

Başlatan M.A.A, 17 Mart 2014, 15:15:50

M.A.A

Merhaba
0 -1V arası gerilim ölçmem gerekiyor. 0-5V arasını 1024 de bölmek yerine 0-1V arasını 1024 de bölerek ölçmek istiyorum. Bunu yapmak için Vref e 1 V verip VCFG0=1 yapmam gerekiyor diye biliyorum. 1 V tu direnç ile gerilim bölerek verebilir miyim ?

ete

Verebilirsiniz. Bu durumda ölçüm aralığınız 0-1V olacak ve buna karşılık 10 bit okumada 0-1023 değerini okuyacaksınız.
Unutmayın referans voltajının stabil olması gerekir. Direnç ile yapılan gerilim bölmelerde ya %1 toleranslı direnç kullanmanız yada gereken stabiliteyi sağlayacak önemleri almanız gerekir.
Ete

İlyas KAYA

Gerilim bölücü ile de olur ancak tam performans vermez. Hafif değişimlerden çok etkilenir.
Sıcak hava da farklı soğuk havada farklı çalışır.

En iyisi V-ref'i 1voltluk zener ile verin.

Kolay gelsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

M.A.A

%1 lik direnç te olsa bir miktar sapma illaki olacak. İlyas beyin dediği gibi hava durumu %1 etkileyecek. Peki yazılımda Vref i kapatıp o porttan arasıra ölçüm alıp, çıkan değere göre sürekli kalibre etsem randıman alabilir miyim.

ete

Hattuşa

slm M.A.A.
0-1v luk ölçüm aralığı çok hassas bir aralık ve yanlış hatırlamıyorsam Vref-+ aralığı 2,5v tan aşağı olmuyor.zaten bu kanalları açıp 2,5v luk arayı kullanmak demek elindeki 10 bit çözününürlüğü 11 bite almak demektir.
eğer ölçüm aralığınız 0v-1v arası ise sadece vREf+ yı aktif ederek min. 0v-2,5v arasını ölçebilirsiniz, yok ölçüm aralığınız 3v ile 4v arası ise o zaman Vref- ve Vref+ yı da aktif etmeniz gerekir. (tabi benim tecübem bu yönde belki yanlış hatırlıyorum, zira o çalışma için çok oldu, en doğru sözü datasheeet verecektir.)
eğer işinizi 11 bit görmüyorsa MCP3201 gibi 12 bitlik harici A/D entegresi kullanabilirsiniz
ayrıca referans gerilimi için yerinizde olsam 30 kuruş masrafa girer TL431 kullanırdım

M.A.A

Alıntı yapılan: pro-TR - 17 Mart 2014, 17:28:13
slm M.A.A.
0-1v luk ölçüm aralığı çok hassas bir aralık ve yanlış hatırlamıyorsam Vref-+ aralığı 2,5v tan aşağı olmuyor.zaten bu kanalları açıp 2,5v luk arayı kullanmak demek elindeki 10 bit çözününürlüğü 11 bite almak demektir.
eğer ölçüm aralığınız 0v-1v arası ise sadece vREf+ yı aktif ederek min. 0v-2,5v arasını ölçebilirsiniz, yok ölçüm aralığınız 3v ile 4v arası ise o zaman Vref- ve Vref+ yı da aktif etmeniz gerekir. (tabi benim tecübem bu yönde belki yanlış hatırlıyorum, zira o çalışma için çok oldu, en doğru sözü datasheeet verecektir.)
eğer işinizi 11 bit görmüyorsa MCP3201 gibi 12 bitlik harici A/D entegresi kullanabilirsiniz
ayrıca referans gerilimi için yerinizde olsam 30 kuruş masrafa girer TL431 kullanırdım

Cevaplarınız için teşekkürler. 16F883 un datasteet dini inceledim. 2,5 V tan aşağı olmuyor diye bir şey bulamadım.

ete

2,5V dan aşağı ref voltajı verilmez diye bir kanun yok. Bunu bizzat denedim. Her voltajda sistem çalışabiliyor.

Yanlış bilgi vermemek lazım!!!!!!

Ete

M.A.A

Yukarıda bahsettiğim gerilim bölücü ile devreyi yaptım, epeydir kullanıyorum, ölçümdeki sapmalar sistemi etkilemeyecek mertebede olduğu için sorun olmadı. Vref+ ya girerken 104 ile girmiştim. Bundan dolayı da ölçümsel herhangi bi sıkıntım olmadı. Ancak osiloskopta baktığım zaman 104 varken epey parazit var, 104 du soktuğum zaman parazit gidiyor. Bunun nedeni ne olabilir ?

ete

104 dediğin eleman 100nF kondansatördür. Bir kondansatör voltaj ile şarj olur. Şarj olmadan önce boş ise voltaj karşısında anlık olarak kısa devre gibi davranır. Voltaj üzerinde gördüğün parazitler anlık olarak voltaj seviyesinin biraz yükselip anında alçalması şeklinde cereyan eder. Akımları çok küçük olduğu için o devreye bağlayacağın kondansatör voltaj yükselince şarj olmaya çalışarak bu yükselip alçalmaları bir nevi emer. Böylece o parazit sinyallerini artık göremezsin. Olay bundan ibarettir.

Ete

M.A.A

Peki hocam gerilim bölücüye kondansator koymalı mıyım koymamalı mıyım ?

ete

bölüneni ref gerilimi olarak kullanacaksan bence kondansatör kullan hemde yüksek değerlikli 10Mf gibi bir şey kullanmanda yarar var. Bu voltajın oynamasını engeller.

Ete