A

HC-06 Bluetooth - Pic Haberleşmesi

Başlatan abdull, 25 Mart 2014, 23:48:22

detect

ete hocam 9600 baund olarak ayarladım her ikisinide kafayı yiyecem sonunda

enginkanat hocam eğerki senin için uygun olursa devreni ve kodlarını paylaşabilirmisin acayip inat ettim yapmadan bırakmayacam bu işi

enginkanat

enginkanat

@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_OFF & _MCLRE_OFF & _LVP_OFF & _CP_OFF
CMCON=7
DEFINE OSC 4
TRISA=%00000000
TRISB=%00010010
DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive
DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 1
DEFINE HSER_SPBRG 25  ' 9600 Baud @ 4MHz, 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

BASLA:
IF PORTB.4=0 THEN
    WHILE PORTB.4=0:WEND
    HSEROUT [97]
    HIGH PORTB.5
    PAUSE 150
    LOW PORTB.5
ENDIF
GOTO BASLA

yukarıdaki program ile bluetooth HC-06 modülü ile sadece "a" bilgisini gönderiyorum. brown on detect sigortasını yükleyiciden off konumuna getiriyorum ve 16f628A yı 3,3volt ile çalıştırıyorum. burada dikkat etmen gereken husus, 97 sayısı "a" harfinin ASCII karşılğıdır. 13 return 10 ise line feed e karşılık gelir. devre ise çizmeye gerek yok RX-TX  TX-RX olarak direk bağlı

Bilgisayarda ise denemelerini  putty isimli bir program var buradan bağlanıp görebilirsin. bağlantıyı serial seçip hızı 9600 ve bilgisayara eşleştirdiğin HC-06 nın COM port numarasını girerek deneyebilirsin.

detect

enginkanat 16f876a mikroişlemciyi 3.3 volt ile besledim pic hiç çıkış vermiyor veride aktarmıyor datasheetine baktım 2 -5 volt arası çalışır yazıyor. pici normal 5 volt ile deniyorum çalışıyor. veri aktarım işine yenik düştüm :(

enginkanat

Bende ilk başta çalıştıramamıştım , Boden_off yaptım çalıştı.

detect

halen aynı veriler saçma sapan max 3232 devresi yaptım pici 3.3 volt besledim kodları aynı yaptım ama sonuç aynı saçmasapan veriler ilginiz için teşekkür ederim kablolu sisteme devam :(

enginkanat

arkadaşım sana dip trace pcb şemasını gönderiyorum, program yukarıdaki program, hiçbir değişiklik yok. ben bu devre ile ileri sayıcı yaptım. PORTB nin 4.pinine bağlı butona basıldığı zaman PORTBnin 3.biti olan TX çıkışından ASCII 97 gönderiyor. android tablet "a" bilgisini aldığında sayıyı 1 arttırıyor.
Programda CMCON7 ile pinleri giriş çıkış yapıyoruz sonrada DEFINE tanımlamaları ile sadece UART için gerekli comparatörleri açıyoruz, buda nedir 16F628a için RX pini mutlaka PORTB.2 olacak TX pini ise mutlaka PORTB.3 olacak aynı zamanda TRISB ile PORTB.2 RX pinini giriş   olarak ayarlıyoruz.
Ben sigorta ayarlarını yazarken BODEN nasıl yazılır bilemediğim için programı pice yüklerken manuel olarak yaptım.

sifirzero

Merhaba ayni sorunu bende yaşadim. 5v volt verirsenin 2.2k ve 4.7k direnç kullanrak voltaj regulatörü yapin. Yada besleme gerilimi 3.3voly kullanin. 3.3v kullandim sabut deger aldim. 5 voltta degerler surekli degişkendi.

https://www.sifirzero.com/2020/10/bluetooth-ile-pic12f683-android.html?m=0
Örnek uygulama

sifirzero

Pic ile bluetooth arasinda at komitlari nasil gönderebilirim yardimci olabilirmisiniz

sifirzero

Arkadaslar teşekkurler ilginiz için pic ile bluetootha AT komutlarini gönderdim sorunsuz çalışıyor. Sevincimi sizinle paylaşmak istedim herkes yararlansin inşaAllah. Web sitemde paylaştım destek olursaniz sevinirim.
https://www.sifirzero.com/2020/10/pic-ile-hc06-bluetootha-at-komut.html?m=0