L

ADC Yardımı ile 12 Butonu Tek Pinden Okuma

Başlatan LeventAli, 29 Mart 2014, 15:02:39

LeventAli

Hem can sıkıntısı, hemde öğrenme açısından bazen farklı uygulamalar yapıyorum. Tuş takımı bir çok pini kullanmakta. Düşündüm ADC olan piclerde, 12 buton kendimiz ekleyerek ve direnç değerlerini farklı vererek, tek pin kullanarak diğer tüm pinleri boşa çıkartıp kullanıma açabiliriz diye düşündüm. Tabi teoride çalışıyor. Pratikte karşılaşacağı sorunları bilemem. Tecrübeli arkadaşlar yorumlarlar.

ADC kullanımına farklı bir örnek olarak düşündüm. ISIS ve CCS kodları ekte mevcut.

est32

Tuş okumak için ADC şart değil. CCS de var mı bilmiyorum ama basic de POT komutu ile herhangi bir dijital I/O(hem giriş hem de çıkış yapılabilen pin olmalı) portu kullanılarak da direnç ölçülebiliyor. Bu şekilde 16f84 gibi analog kanalı olmayan işlemcilerde bile tek kanaldan bir çok tuş okunabiliyor.
Yeterli pin kalmadığı zaman mecburen uyguladığım bi yöntem.

LeventAli

Merhaba Est32,

Benim pic ve elektronik bilgim çok yeni. Böyle bir şeyin olduğunu bilmiyordum örneğin. Biraz araştırim, bir örnekte onunla ilgili yaparım.

Madem kullanıyorsunuz bu sistemi birkaç sorum olacaktı.

- Dirençlerin ısıdan dolayı değerleri mutlaka değişiyordur. (yada ben öyle sanıyorum). Bir aralık mı koyuyorsunuz okumada butonu tanımak için?