corelDRAW çizim programının mach3 ile uyumluluğu

Başlatan hakıkat, 02 Nisan 2014, 09:06:47

hakıkat

Merhabalar corelDRAW programını mach3 programıyla cnc yi yönlendiremiyorum.Acaba corelDRAW ciziminide mach3 programıyla çalıştırmak için çizimi koda dönüştürecek ayrı bir program mı gerekiyor.Eğer öyle bir program varsa linkini verebilir misiniz ? teşkkürler.

İlyas KAYA

Corel Draw 'ın mach3 ile uzak yakın alakası yoktur. Kaldıki coreldraw bir CAD yani izim programıdır.

Siz CAM programı kullanmalısınız.
Solidcam , mastercam vb. gibi.

Ancak mach3 içerisinde gelen lazycam 'de vardır.

Coreldrawdan çizdiğiniz 2 boyutlu çizimi .PLT (plotter) çıktısı olarak yahut .dxf/.dwg olarak kayıt ettikten sonra mach3 içerisindeki LAZYCAM ile bu dosyayı açarak MACH3 'e G kod olarak alabilirsiniz.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

hakıkat

Hocam cevabınız için teşekkürler cevabınız işe yaradı.
Alıntı Yapmach3 içerisindeki LAZYCAM ile bu dosyayı açarak MACH3 'e G kod olarak alabilirsiniz.
Ama lazycam dan çizimi nasıl g coduna dönüştüreceğimi tam olarak anlayamadım.Bunun görüntülü bir videosu gönderemezmisiniz yada aşamalarını ayrıntılı bir şekilde yazamazmısınız.Teşekkürler.

İlyas KAYA

Mach3 açıkken ve lazycam açıkken ister gkodlarını lazy cam'e ister çizimi gkod olarak Mach3'e aktarabilirsiniz.

Bunun için;

- LAZYCAM içerisinde "Mach3 Load" ile mach3 deki Gkodlarını çizime alabilirsiniz.
- LAZYCAM içerisinde "POST CODE" komutu ile de Mach3'e aktarabilirsiniz.

Eğer kodu mach3'e direk aktarmazsa (bazen sorun çıkarabiliyor.)

Lazycam'in

C:\Mach3\GCode

klasöründe oluşturduğu .TAP uzantılı G kodunu mach3 içerisinden siz load yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

hakıkat

Hocam belirtiğiniz gibi lazycam dan OUTPUT tu tıklayarak post gcode tıkladım ve C:\Mach3\GCode  daki klasöründe oluşturduğu .TAP uzantılı G kodunu mach3  load  yapınca Mach3 e codlar geliyor ama codlama eksik olmaktadır bunun nedeni ne olabilir.

İlyas KAYA

Eğer Mach3 'ü lisanslamadıysanız G kodlarda sınır koyar.
Sanırım 100 satır sınırı var.

Lisansladıktan sonra deneyin.

hakıkat

Hocam gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkürler.
Alıntı YapEğer Mach3 'ü lisanslamadıysanız G kodlarda sınır koyar.
Sanırım 100 satır sınırı var.

Lisansladıktan sonra deneyin.
Bu belirtiğiniz nokta için Mach3 'ü devre çiziminde copercam la kullanınca kodlamalarda herhangi bir eksiklik vermiyor.Eğer öyleyse sanki sorun lisada değil daha başka bir sorun olduğunu düşünüyorum ama tam olarak nedir anlamadım denemelerim devam ediyor.Yani çizim programı olarak kullanabileceğim artcam programıda var ama mach3 ün kendi programındaki lazycam programının kulanımının daha sonuç alıcı olduğunu düşünüyorum yoksa yanılıyormuyum.

İlyas KAYA

İlyas KAYA

çember içinde grafik tasarım yazıyor. Mach3 'e başarılı bir şekilde alınıyor.
Mach3 'de "help" > "About" tıklayın

Lisanslımı değil mi oradan kontrol edin.

hakıkat

Merhaba hocam belirtiğiniz gibi lisansı yoktu :-[ ama sonra ekledim aynı çizimi yine denedim eskiye oranla biraz daha iyiydi ama yinede kodlamada eksiklik oluşuyor.Çember iyi çıkıyor ama yazı çıkmıyor acaba iç desenlere ilişkin farklı bir ayarmı var.Şimdi adım adım ne yaptığımı anlatmak istiyorum.İlk önce çizimimi coreldraw da plt dosyasına dünüştürerek lazycam programında fıle tıklayarak open vektor fıle yi tıklıyorum.coreldraw dan aldığım plt dosyasını lazycam a taşımak için tıklıyorum.Sonra ekrana gelen import Session type tablosu geliyor burda da plasma seçeneğini tıklıyorum..Sonra gelen seçeneğinde mm seçeneğini seçiyorum.Böylece çizim ekrana gelmektedir.Sonra lazycam daki output tıklayarak Post Gcodu tıklayarak  C:\Mach3\GCode da tab uzantılı gırafıg codu oluşmaktadır böylece mach3 programında bu oluşan tab grafiğini file da load g code nu tıklayarak cnc için çizim programı oluşturulmuş oluyor.Ama bu aşamalardan sonra benim çizimim codlamada eksik çıkmaktadır. Yukarıda belirtiğim gibi olmaktadır.

İlyas KAYA

PLASMA değil "mill" seçeceksiniz. Plasma ile yüzey kazıma yaparsınız sadece. Parlatma vs.
Bu nedenle yazıları almıyordur.

Bir de MILL seçip deneyin. Ancak layers lardan derinlik ayarınıda (kazınacak derinlik) lazycam den yapmalısınız.
Kısaca LAZYCAM videolarını youtube dan izleyin öğrenirsiniz basit zaten.

hakıkat

Hocam belirttiğiniz gibi uyguladım oldu.Yani anlayacağınız gibi yavaş yavaş sona doğru gidiyoruz tabi sizin desteğinizle  :) yalnız belirtiğiniz gibi cizim oldu ama derinlik ayarını yapmamıştık.Şimdi o ayarla uğraşıyorum.Youtube baktım ama çok şey görmedim yada ben bulamadım sizde lazycam ın derinlik ayarına ilişkin bir bilginiz yada bir video görüntüsü  varsa gönderirseniz sevinirim bu çalışmayı sayenizde bir sonuca bağlayıp genel forumdaki arkadaşlarada ileriye dönük yardım etmiş oluruz. saygılar.

İlyas KAYA

Videoya filan gerek yok ki aslında.

LAZY CAM demek zaten tembel CAM'i demek :))
Çizimi açtıktan sonra aşağıda "LAYERS" sekmesi var onu aç.

Orada takım çapı , başlama yüksekliği, derinlik ayarı hepsi var. Zaten şekille gösteriyor.
En son "SET ALL LAYERS" seçersin olur biter.

Biraz kurcalayın öğrenirsiniz.

Demek ki Türkler için LAZYLAZCAM lazım :))