Y

Modbus parazit

Başlatan YasarGunaydin, 09 Nisan 2014, 11:23:46

YasarGunaydin

Arkadaşlar Merhaba;
Pic16f877 ile rs485ten bilgisayara delta IFD8500(rs485-rs232 ) ile bilgi göndermeyi başardık.Ne varki picin beslemesi ile IFD8500 beslemesi aynı olursa düzgün veri gönderip alabiliyorum,ne zaman IFD8500 besleme fişini başka prize takıyorum pic çıldırıyor.Saçma sapan veri gönderiyor hemde sürekli.
Bilgisayar ile veri alacağımız yer farklı.Kazan dairesinde buhar kazanından alacağız.Aynı fişe takmam mümkün değil.Bu problemi nasıl çözebilirim.

YasarGunaydin

Entegre bacak bağlantısını yanlış yapmışım,çözdüm olayı.Düzeldi...

kartal_0689

Yaşar Bey Merhaba,

Modbus protokolu ile ilgili bilgi verebilir misiniz. Bende bu protokolu öğrenmek ve uygulamak istiyorum.
MikroPascal ve MikroC kullanıyorum. Örnek kodlarla açıklayabileceğiniz dökümn varmıdır?
Teşekkür ederim.
TURKEY/ANK

YasarGunaydin

Arkadaşım Merhaba;
Maalesef bende yeni öğrendimki bu yaptığım benim yalnızca rs485 ile bilgi alışverişi imiş,modbus başka imiş nasıldır bende bilmiyorum ama istersen yaptığım iş simulasyonu ve dosyası ekte.
Ben bunu buhar kazanı ile 100m ilerideki bilgisayarı 2 adet zil teli kablosu ile haberleştirdim.Buhar kazanındaki 13 adet veriyi brülör arızaları çalışmaları,su seviye ,emniyetler vb her durumda bilgi gönderdim ayrıca bilgisayardanda korna susturma,brülör arızalarında resetlemeyi oturduğumyerden yaptırdım.Şuan çalışıyor ve pompa çalışmalarında günlük kaç metreküp su kullanıyorum,kaç metreküp doğalgaz kullanıyorum vb bunların hesaplamasını yapabiliyorum artık.Bilgisayardaki proğramı basit hali ile visual basic ile yaptım.

Umarım işine yarar.