Dot Matrix V3

Başlatan sonmoikan, 15 Mayıs 2014, 13:57:52

sonmoikan

Uzun uğraşlardan sonra Dotmatrix v3.2 ü bitirebildim.
Bir sürü yeni özellik ekledim.
5x7 LCD Dot Matrix
8x16 Dot Matrix
16x16 Dot Matrix
16x32 Dot Matrix
Tüm renkler ve görünümleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Erol hocam sizden ricam programı bir kontrol edin olası kusurlar var ise uyarın. Malum gözden kaçan unsurlar olabilir.

Bu Program etepic.com ailesine hediyemdir.

Binary Codec ekledim.
Arduino uyumu,
P10 Panel DMD librari için kod oluşturma ekledim.
Son versiyon ile linki güncelledim.
ABDULLAH

ete

Şu anda seyehatteyim. Gelecek hafta inceleyip fikrimi söyleyeceğim.
Eline sağlık güzel bir çalışma oldu.

Ete

onurinci

@ sonmoikan
Klavyene sabrına sağlık 7 segment kısmını bu akşam iştahla kullandım,çok güzel çalışıyor.kusur bende olabilir üst sağdaki simge ekranı kapla kısmı çalışmadı,o kadar kusur kadı kızındada olur,kal sağlıcakla.

sonmoikan

Bekliyorum Erol hocam.

onurinci kardeşim ekranı kaplama bilerek kapattığım bir özellik zira büyüttüğün zaman ekranı kaplayacak ve bir sürü boş alan oluşacak.
ABDULLAH

onurinci

@ sonmoikan
7 segment kısmında katot durumunda,örnek rakam 1'i seçiyorum Led bit aktarA basıyorum alt kısma kusursuz aktarıyor.fakat Anot seçtiğim zaman aktarma işlemi gerçekleşmiyor, ama 8bit led kısmına anot'kutucuğunda yazan rakamı elle girdiğimde sonucu görüyorum.hiç dert değil kal sağlıcakla.

sonmoikan

Gördüm kardeşim, hemen yaptım fakat bag lar birikince hepsini birden halledip linki ekliyeyim.
ABDULLAH

Tesla Coil

Elinize sağlık hocam harika olmuş. Daha da geliştirmeniz dileklerimle. =)

ete

Gördüğüm tek kusur bazı matrix dizilişlerinde 1 nolu led'in en sağdaki değil en soldaki nin kabul edilmiş olmasıdır.
8x8 de hesaplama her iki taraftanda yapıldığı için orada sorun yok ama diğerlerinde hep soldan sağa doğru bir hesaplama mantığı kullanılmış. Halbuki çoğu zaman bu sistem sağdan sola doğru yapılır. Sayı dizilişlerinde bakarsan mesela 7 sayısını şöyle gösteririz.  %00000111 Bu mantık sağdan (LSB) sola doğru (MSB) dir. Gerekirse bir ilave yapılarak hesaplamanın sağdan sola mı yoksa soldan sağa mı olacağı kullanıcıya seçtirilebilir. Her iki hesaplamada lazım olabilir. Bu tamamen matrix in nasıl kullanıldığına bağlıdır ama genelde sağdan sola kullanılır diye biliyorum.

Onun dışında bence mükemmel oldu.

Ete

Mucit23

@Sonmoikan, Ellerine sağlık güzel program olmuş.
Benimde ufacık bir önerim olacak. Programa resim yükleme özelliğide ekle. Örneğin kullanıcı 16x32 matrix açtığında gerektiğinde buraya 16x32 Tekrenkli(MonoChrome) bir resim ekleyebilsin. Matrixlerle uğraşırken her karakteri elle çizmek can sıkıcı olabilir. Gerektiğinde kullanıcı resim yükleyebilsin.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

sonmoikan

Erol Hocam başladım bir işe sonunu getireyim, sağdan ve alttan seçeneklerini de en kısa zamanda ekleyeyim.

Mucit23 kardeşim istemiş olduğun resim olayı benim bilgimi aşıyor, sanırım resim olayını yapamam. Ama yine de bir araştırayım.
ABDULLAH

sonmoikan

Dikey ve Yatay MSB leri ekledim.

Erol hocam son bir kontrol daha yapar ve bilgi verirseniz sevinirim.
ABDULLAH

ete

Tamamdır olmuş. Aslında asıl kontrol bir yerde lazım olup kullanınca yapılabilir.
Genelde bu tür programların kullanış mantığı hep aynıdır. Bu nedenle kullanırken mantığa ters bir dururm varmı ona bakmak lazım.
Şimdilik bu hali ile kalsın çıkarsa olumsuz bir durum haber veririm. Diğer arkadaşlarında test etmesini siterim doğrusu.
Ne kadar fazla test edilirse sorunlar o kadar kolay bulunur. Sonuçta faydalı ve güzel bir program oldu.
Şimdi bunu Üye projelerinde yayınla istersen ben konuyu sabitlerim üstte yer alır böylece isteyen alır kullanır.
Eline sağlık.

Ete

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: sonmoikan - 22 Mayıs 2014, 08:58:40
Mucit23 kardeşim istemiş olduğun resim olayı benim bilgimi aşıyor, sanırım resim olayını yapamam. Ama yine de bir araştırayım.

Program için elinize sağlık.

Resim konusu zor değil. Vbasic ve C# 'da resim pixellerini tarama ve RGB kodu alma var.

En son web sitelerindeki resim güvenlik kodunu kırmak için kullanmıştık :)

Google da birçok örnek de mevcud. Ama en kestirme bu sitedeki örnek işinize yaracaktır.

Kolay gelsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sonmoikan

üye projeleri kısmına yeni başlık açtım hocam.
ABDULLAH