TLP250 ile Mosfet sürmek

Başlatan F®T, 09 Kasım 2011, 19:13:15

pehlivanson

Arkadaşlar ben bu devreyi kurdum ve bir oto ampulu sürmeye çalışıyorum. Fakat TLP250 deki ledin enerjisini tamamen kestiğim halde mosfetim tam olarak kesime gitmiyor ve haliyle ısınıyor. Gate ucuna şaseyle dokunursam mosfet tam olarak susuyor. TLP çıkışını kontrol ediyorum orasıda 0V gözüküyor ama mosu tamen kesime sokmuyor. Gate ucu ile şase arasına 1K ya kadar direnç denedim genede düzelmedi. Ne yapabilirim.

F®T

eger tlp çıkışı sıfır olmasına rağmen mosfet ısınıyorsa mosfetin sızdırıyor demektir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

pehlivanson

Fakat 0V tu kendim verince hemen kesime gidiyor hocam hiçbirşey anlayamadım bu işten .

F®T

tlp nin opto girişini boşa çıkar.mosfet kesime gidiyormu bak.eğer yine gitmiyorsa optonun çıkışı na taktığın direncin değerine bir bak kaç ohm.10 ohm yada 22 ohm yeterli bir direnç.eğer burlardada sorun olmuyorsa opto tetiklenmediği zaman çıkışını normalde eksiye çeker.voltaj şaseye göre olmaması lazım.eğer varsa opto bozuktur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kahraman34

Alıntı yapılan: ELZEMEFE - 02 Şubat 2012, 17:35:20

arkadaşlar bu devrede cny65 yerine TLP250 kullanıcam  10 volt  olan  zener diyot  u 15 volt  koyacam
ve 10 amper  310 volt değerinde bir ısıtıcı motor vb gibi kontrol yapıcam  mosfet  önerisi ve devrede ne gibi değişikik yapmam gerekli                                                                                                   

teşekkürler

Selam Arkadaşlar, ben bu devreyi yaptım çalıştırdım. Ancak çıkışta sinüs görünsün diye bir lc filtre koyduğumda mosfet 1 amper akımda ısınıp yanıveriyor. Filtre koymadan (yani sinus görmeden) 5 ampere kadar yükleniyorum sorun olmuyor.
10 khz ile sürüyorum sorun nedir acaba yardıma ihtiyacım var teşekkürler.

elektro77

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"