MCS de hex ve bas elde etmek

Başlatan 1956, 05 Haziran 2014, 11:39:20

1956

Merhabalar
PC imde Microcode studio veMPLAB IDE v7,3o kurulu.ETE hocanın 4 nolu dersinden hazırlanmış bir örnek program kopyalayarak MCS ye yapıştırdım ve F9 la DERLEME yaptırdım.sonucta C icinde açtığım PBP dosyasının içine UNİTLED isimli ASM,MAC ve PBP isimli 3 dosya çıktı.
Burdan BAS  ve HEX dosyası nasıl elde ederim.teşekkürler

ete

Derleme için dosya uzantısının PBP veya BAS olması farketmiyor. İkiside derlenebilir.
Derleme yapmaya çalıştığına göre ve sonuçta eld edilen dosyalar içinde HEX uzantılı dosya olmadığına göre derleme esnasında bir hata mesajı ortaya çıkmış olmalı.
Derlemede hata yoksa ekranın en altında ve en solda;
Sucess: xxx word used   şeklinde mesaj çıkması ve BAS yada PBP uzantılı dosyaların olduğu yerde (klasörde) aynı isimli birde HEX uzantılı dosya oluşması gerekir.

Şayet bir hata mesajı veriliyor ise ekranın altında bir bölüm açılıp orada hata mesajları alt alta sıralanır.

Tabiiki bütün bunların olabilmesi için yapılması gerekenlerde şunlar;
- Program bir isim altında bir klasöre kayıt edilmelidir. Uzantısı bas yada PBP olabilir.
- Makinanız da C ana klasöründe geçerli bir derleyici (PBP260) kurulu olmalıdır.
- MCS yalnızca bir editör programıdır kendisi tek başına derleme yapamaz. Yapabilmesi için ayrıca bir derleyici de behsi geçen yerde kurulu olması ve MCS ye bu derleyicinin yol u gösterilmelidir. View menüsünde "Compile and Program Options" seçeneği bu iş içindir. Seçilip Compiler butonuna tıklanarak Find Manually seçeneği ile yol gösterilmelidir.
Makinanız 64 bitlik makina ise derleme işleminde MPASM assembler kullanılmalıdır. Bunun için öncelikle programdaki sigorta ayarları MPASM formatına çevrilmelidir. BU işlemin detaylı anlatıldığı "Önemli Bilgiler"  başlığında Basic'e Nasıl başlanır makalesini dikkatlice okumanızı öneririm.
Sonra yine View menüsü altındaki Compile and Program seçeneğinde bu sefer Assembler butonuna basılarak gelen ekranda yer alan "use MPASAM" seçeneği tıklanarak seçili hale getirilir. Sonra Find Manually butonu ile MPASM nin yol'u gösterilir.
Sonra derleme işlemi yapılır.

Ne olup bittiğini anlamamız açısından derleme sonucunda hata mesajı veriliyor ise hata mesajlarınıda buraya yazmanızda yarar vardır.

Ete

1956

PBP260 nerden idirebilirim. bir yerden indirdim dosyaları ZİP ten dışarı alamadım şifre istedi onu silmek zorunda kaldım.

1956

Hocam özür dilerim.burdan da indiremedim burası ücretli herhalde.serbest indirebileceğim bir yer varmıdır.

Makinam 32 bitlik olduğu için  Find Manually seçeneği üzriden açılan penceren kendim oluşturduğum PBP ismli dosyayı yol olarak tanıtmıştım zaten.Ve dediğiniz gibi Assembler>find manully yi seçip mpsam ın yolunu yine PBP olarak ok eyledim.  birkez daha denedim  ve ERROR Line 51: Demo command limit of 31 exceeded. Time to purchase? (Untitled.pbp) hatasını verdi

ete

Bu linkler de hem paralı indirme hemde parasız (regular download) var. Regular olana tıkla ve saniyenin dolmasını bekle.
Ayrıca birde ekranda gördüğünü yazacağın bir kutu var orayıda doldur sonra normal olarak yüklersin.

Birde şuraya bak istersen;
http://www.picproje.org/index.php/topic,50579.0.html

Kendi oluşturduğun PBP dosyasını link olarak vermezsin. Derleyicinin linkini vermen lazım.
Ayrıca kullandığın demo versiyonunda süre kısıtlaması varmış oda dolmuş gözüküyor.

Ete

1956

Hocam olmadı, verdiğiniz her 3 link tede olmadı indiremedim teşekkür ediyorum.

pwm3434

sistemindeki  pbp ile  önceden  derleme  yapabiliyomuydun, sorun  son zamanlarda mı  oldu

1956

İlk defa kurup çalıştırmak istedim birşeyler denedim olmadı ete hocanın dediği gibi PBP260 kurulu olmadığından olmadı bendeki eski ve demo sürümüydü. zannediyorum ondan olmadı.

1956

PBP260 ı indirmek için bir link bilen varmı.Son sivride olmadı

Maxim

burası var
link çalışıyor, indirenler kuruyor ve kullanıyorlar, sizde neden olmuyor?

http://www.picproje.org/index.php/topic,50579.0.html

1956

Burayı denedim virüs var.Uyarı yapıyor.

Maxim

bir yanlışlık var, o dosyada virus yok
bende yüklü olan norton temiz diyor

ayrıca online virus tespit programı olan https://www.virustotal.com/tr 51 tane kontrolde temiz diyor.

SHA256:    f63daf43b7ca5a82f079f6a2c820b62619db93ee7f85e9bc3619ff0045cfe6a7
Dosya adı:    setup_2.60.exe
Tespit edilme orani    0 / 51
Analiz tarihi:    2014-06-08 00:33:45 UTC ( 0 dakika önce)

1956

Maxim.Çok sağol..
kurdum ve çalıştırdım.masa üstüne bir deneme isimli bir dosya açtım.f9 la derleme yaptım.kısa bir an bir pencere çıktı 100/100 olunca kayboldu ve deneme dosyasını açtığımda sırasıyla;
ASM
HEX
MAC
COD
LST
PBP
   Dosyaları çıktı ve bende "Farklı kaydet" ile aynı yere kaydederek BAS dosyası oluşturdum.Buraya kadar doğrumudur.
Bundan sonra PİC e hex iatmak kalıyor.Burda hangi program kullanılacak,Kullanacağımız PİC KIT2 ile bağlantısı varmıdır.Yoksa alışılmış,çok kullanılan standart bir program varmıdır.

Çok zahmetli olduğumu biliyorum.Bilgisini ve emeğini paylaşan siz güzel dost lara bir kez daha teşekkür ederim.

ete

Her şey doğru. Aslında farklı kayıt da yapman gerekmiyor idi yada önce kayıt yapıp onu derlemen daha doğru olurdu. Zira pbp uzantılı dosya zaten basic dosyan onu farklı kaydedince uzantı pbp yerine bas olmuş oldu.
Şimdi pickit2 yi pc ye bağlayıp arayüzü çalıştıracaksın. Sonra load file seçeneği ile hex dosyasını yükleyecek ve write butonuna tıklayarak hex dosyasını pice yazdıracaksın. Arayüzü çalıştırmadan işlemciyi zif sokete takman gerekir. Böylece arayüz yüklenirken aynı zamanda işlemciyi tanımlar. İşlemci olmaz ise hex dosyasını yüklemez zaten. Önce işlemci takılacak sonra dosya yüklenecek.
Ete