Bir modüllü pbp da kullanmak

Başlatan hakıkat, 09 Haziran 2014, 16:02:12

hakıkat

Merhaba ETE hocam
Elime yeni bir modül geçti ama bunu nasıl  pbp da kullanacağımı tam anlayamadım bir çok denemede yaptım ama yinede olmadı
acaba modülün özelliği pbp ya dönüşmüyor mu tam anlayamadım.Acaba sizin gibi bir usta bu modüle baka bilirmi ?
http://www.dosya.tc/server31/MQItc3/RF4432F27.zip.html

ete

SPI haberleşen bir modül. En kötü tarafı 250 ma akım çekmesi. Hem 3,3V ile çalışıyor hem 350 ma akım çekiyor bu iyi değil.
Bacakların açıklamasını vermiş adamlar. Buna göre Modüle bilgi yollarken;
nSEL - SCK - SDI pinleri kullanılacak. nSEL burada seri port enable pini. Ama data sheet oraya ne verince enable olacak açıklamamış. Deneyerek bulacaksın Ya LOW yada HIGH verince olması gerek. Belkide vermiştir ama ben göremedim.
SHIFTOUT DTA,CLK,0,[veri...] şeklinde olacak haberleşme ama data sheet yine düşük değerlikli bit öncemi yoksa yüksek değerlikli bit öncemi yollanacak yada alınacak belirtmemiş. Bu çinlilerin bu tür işlerine hasta oluyorum. Hep eksik bir şey bırakırlar. Hiç bir işleri tam değildir. Otur ara bul diyor adam yani.

Modülden bilgi almak için nSEL - SCK - DO pinleri kullanılacak. Benzer şekilde.

Ete

hakıkat

Hocam verdiğiniz cevap için teşekkürler bir kaç deneme yaptım ama çok sonuç alamadım acaba küçük bir örnekle açıklayamazmısınız
yani bir ledi açıp kapatma gibi .Saygılar.

ete

Örnek versemde büyük ihtimalle çalışmayacak. Zira enable nasıl yapılıyor belli değil.
Alınan veya yollanan datalar LSBFIRST mü yoksa MSBFIRST mü belli değil. Ben yinede bir şeyler karalayayım.
Module aracılığı ile Veri yollama (verici)
nSEL=1:pause 10
Mode=0 'veya Mode=1 denenebilir
SHIFTOUT SDI,CLK,Mode,[VERILEN]  Mode=0 olursa LSBFIRST, Mode=1 olursa MSBFIRST olarak yollanır Verilen isimli data.
nSEL=0

Modül den gelen bilgiyi almak için; (Alıcı)
nSEL=1
Mode=0
SHIFTIN SDO,CLK,Mode,[ALINAN]
nSEL=0
ALternatifleri denemek lazım. Nsel belkide başta LOW yapılıp sonra HIGH da bekletilecektir.
Mode=1 veya 0 olarak ayrı ayrı denenmelidir.

Ete

hakıkat

Hocam belirtiğiniz gibi olmadı .Hocam bir soru daha sormak istiyorum şimdi modülün tanıtımını programın başlangıcında nasıl olması
gerekiyor buna ilişkin bir fikriniz var mı?

ete

fofo

merhaba bu modül si4432 rf entgresi baz alınarak yapılmış bu modülü çalıştırmak için bu entegrenin datasheet ini okumalısın. Bu modülle data iletişimi yapmadan önce entegrenin datasheet inde açıklandığı register lara değerleri yüklemelisin. Datasheetin 64,65 sayfalarında registerlar

hakıkat

Alıntı Yapbu modül si4432 rf entgresi baz alınarak yapılmış bu modülü çalıştırmak için bu entegrenin datasheet ini okumalısın. Bu modülle data iletişimi yapmadan önce entegrenin datasheet inde açıklandığı register lara değerleri yüklemelisin. Datasheetin 64,65 sayfalarında registerlar
tam olarak ne kastettiğinizi anlayamadım biraz daha açarmısınız.Bu arada  datasheetine baktım ama ayak fonksiyonlarının işlevini tam anlayamadım.